Tomris Oğuzalp

Tomris Oğuzalp

10 Ekim 1932 yılında Trabzon’da doğdu. Çamlıca Kız Lisesi’nin ardından, Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun olan sanatçı, 1953 yılında Sarı Zeybek adlı sinema hayatına atılmış, uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetici olarak çalıştı. Ayrıca bir süre de Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev yapmış, daha sonra Kent Oyuncuları’nda bulunmuştur.

Genellikle karakter rollerinde yardımcı oyuncu olarak rol alan Tomris Oğuzalp, aynı zamanda Çasod üyesi ve seslendirme sanatçısıdır. Harry Potter serisinde Mrs. Weasley karakterinin Türkçe seslendirmesini yaptı.

1999-2001 yılları arasında Şemsi İnkaya ve Nur Kulakoğlu ile birlikte rol aldığı, Küçük Besleme dizisinde Hayriye Batuhan karakterini canlandırdı.

2010 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde safra kesesi ameliyatı olan Tomris Oğuzalp, doktorunun kendisinden bölüme bir cihaz bağışlamasını isteyince biriktirdiği 20 bin TL kadar parasının üzerini kredi kartı ile tamamladı. Bunun üzerine sanatçı kredi kartı borcunu tamamlamayı başaramadı ve bir süre sonra emekli maaşına haciz konuldu.

Tomris Oğuzalp hayatının geri kalan kısmında evinin tek göz bir odasında yaşlılık, hastalık ve geçim sıkıntısının kaynaklanan sorunlarla hayat mücadelesi verdi. Üst üste geçirdiği ameliyatlar sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemiştir. Üst dişlerindeki kaplamalar çürüdüğü için dökülmüştür. Tomris Oğuzalp bu yüzden konuşmakta zorluk çekmekteydi.

Tomris Oğuzalp, 28 Ekim 2013 tarihinde sabah erken saatlerde evinde hayatını kaybetti. Cenazesi 29 Ekim 2013 tarihinde Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın