DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

77 okunma

Toplum Zalim Olmadan Sur’a Üfürülmez

ABONE OL
23 Eylül 2014 22:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki yazarımız aynı konuyu işlemiş: İslam coğrafyası denen yerde kan ve gözyaşı.

Yazar Yasemin Yaşar diyor ki; ”İslam âlemi, belki de şu andaki içler acısı durumu gibi, tarihin hiç bir döneminde böyle ta’lisizlik yaşamamıştır”.

Ateş, yıkım, kan ve gözyaşı ta’sizliği yani.

Böyle yer mi İslam âlemi?

Kur’an’da Rabb’ın uyarısı şöyle: ”Din olarak size İslam’ı seçtim”.

Neden?..

Toplum, barışa, mutluluğa, güven ortamına kavuşsun diye. Ya da kavuşulan bu ortam diğer toplumlara örneklik için sürdürülsün diye.

Yazar Yasemin Yaşar bu âlem için objektif görüntüyü yakalamış: ”Aksine düşmanlarına karşı modern bir dilenci, fakirlik içerinde kıvranan ve cehaletin hüküm sürdüğü bir atmosferde yaşamaktadır”.

Bu yaşantının olduğu yer nasıl oluyor da İslam âlemi deniyor ve anlatılıyor?

Allah, insanlara din olarak İslam’ı seçmişti ya!.. Demek ki Allah’ın seçtiğine itibar edilmemiş.

Allah’ın seçtiğini seçmeyen âlem, İslam âlemi mi oluyormuş?!

Saçma!..

Yazar farketmiş bu durumu. Diyor ki; ”Oysa İslamiyet faziletli olmayı, onurlu yaşamayı, ilmi keşifler yapmayı, hem teşriî hem tekvini emirleri yerine getirmeyi fıtrat ve adetullah kanunlarına imtisali emretmektedir”.

Demek ki emirler kulak ardı edilmiş. Ya da ilim edinniş olan ‘âlim’ etiketli kişiler bu durumu topluma bildirmeye yanaşmamış.

Hüküm: Böyle durumda olan yerler İslam âlemi olmaz.

Olmasının yolu var elbet: Dindar bilinen yöneticiler, İslam’ın ne olduğunu topluma bildirecek, âlimlere, topluma bildirmeleri talimatı verecek.

O zaman Yazarımız’ın hüzünle anlattığı yaşam görünmez olur. Varsın o zaman sur sesi duyulsun. Bu, zalimlerin toplumdan temizlenmesi aşaması olacaktır.

***

 

Yazar Fuat Türker, içinde bulunduğu Müslüman toplumun perişaniyetini dile getirmiş, kurtulmasını istiyor. Diyor ki; ”Çözüm Müslümanların birlik olmasıdır”.

Ne dediğini bilen Müslümanlar, mutlaka birlik halindedirler.

Kur’an’dan şu alıntıyı yapmış Yazar Fuat Türker: ”Allah’ın ipine sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın”. Devam ediyor Yazar; ”Zulüm, acılar, kan ve gözyaşı durmuyor; artarak devam ediyor”.

Tuhaf değil mi bu? İslam coğrafyası denen yerlerde bu anlatılanlar var ise;

  1. a) Demek ki, Allah’ın ipi bırakılmış…
  2. b) Deccal yapacağını yapmış, işi şeytana bırakmış…
  3. c) Bahsedilen yerde katliam oluşma aşamasına gelinmişse, kan ve gözyaşı içinde acı çekmek yaşamın vazgeçilmezi bilinmişse, demek ki şeytan bile o yerden sıvışıp uzaklaşmış…

Hüküm: Artık o yerler İslam coğrafyası değildir.

Bu coğrafya içinde kalanlar veya belaya sürüklendiğini farkedenler, kurtulmanın yolunu arayacaklardır elbette.

 

Geçmişin muhasebesi dediğimiz bir şey var değil mi?..

Kur’an’da, ”size isabet eden bela, sizin yaptıklarınız yüzündendir” uyarısı var. İçine düşülen ya da yaklaşmakta olan belanın yakıcılığından kurtulmak isteyenler, bu uyarı gereğince, geçmişe doğru gidip yanlış yapılanların neler olduğunu anlaması gerekir.

Kolaysa birlik olsunlar şimdi Müslüman bilinenler!.. Hatalarını anlayıp Rabblerine boyun bükenlerin Müslüman olduğu anlaşılacaktır. Amacı dünyalık olanlar buna yanaşmazlar.

Kurtulması gereken müslümanlar kurtulacaktır elbette. Ama unutulmasın: Yapılan yanlışların derecesine göre kefareti ödenmeden bu imkansızdır.

Kurtulmak isteyenler, ”zulüm gördük” diye sızlanmamalı; kendilerine, ”zalimler safında ne kadar zulm ettik” diye sormalılar.

Son söz: Kan ve gözyaşı yüklü her bela, toplumların ‘zalim’ sıfatını benimsemeleri sonrasında oluşur.

İbrahim Faik Bayav


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.