DOLAR 18,6379 0.05%
EURO 19,3417 0.41%
ALTIN 1.051,120,87
BITCOIN 3077801,80%
Adana
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trafik Güvenliği ve Hız İhlalleri

Trafik Güvenliği ve Hız İhlalleri

ABONE OL
22 Ekim 2022 09:50
Trafik Güvenliği ve Hız İhlalleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hız ihlali, sürücünün aracı duyurulan ve kanuni olarak izin verilen hızın üzerinde kullanması durumudur. Hız kuralları sadece ülkemizde değil Batı Dünyasında da kanuni olarak en çok ihlal edilen kurallardandır. Yapılan çalışmalara göre sürücülerin %90’mndan fazlasının sürücülük kariyerlerin herhangi bir döneminde bildirilen ya da tavsiye edilen hız sınırlarını aştığı tahmin edilmektedir.

• Bununla birlikte hız ihlali oldukça karışık sebeplere dayanabilmektedir. Sürücülerin yaptıkları hız ihlalleri ile gerçek dünyada nadir olarak meydana gelen trafik kazaları arasında bağlantı kuramıyor olması, sürücülerin hız ihlalleri konusundaki tutumlarını daha da pekiştirmektedir.
• Sürücülerin hızlı araç kullanmaları sonucu kazandıkları zaman, hissettikleri heyecan ve sürüş kabiliyetlerini ve cesaretlerini gösterebilme fırsatı hız ihlallerinin gerçekleştirilmesinin diğer sebepleri olarak görülmektedir.
• Hız ihlali ile denetimin etkisi de çeşitli çalışmalar yapılmış, İngiltere’de 1983’te gerçekleştirilen bir çalışmada her 940.000 taşıt kilometre yolculuğa karşılık ancak bir sürücünün hız ihlali ile mahkum edildiği tespit edilmiştir.
• Makinen ve Oei hız ihlalini sosyal yaşam tarzının bir yansıması olabileceğini belirtmişler, hızın Batı dünyasında olumlu tanımlandığı; aktiflik, güç, dinamizm ve hızlı yaşam tarzı ile ilişkilendirildiğini belirtmişlerdir.

Hız Limitleri :
– Birçok sürücünün hız limitlerini aşması gerçeğine rağmen araştırmalar ve uluslararası deneyimler, sürücüler tarafından gerçekçi olarak algılandığında hız limitlerinin, karayollarında meydana gelen kaza ve kayıpların azaltılmasında oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Hız limitleri uygulamaları aynı zamanda yakıt tüketiminin, egzoz gazlarının yayılmasının ve trafik gürültüsünün azalmasına neden olmaktadır.
– Avrupa Birliği’ndeki otoyollarda otomobillere uygulanan hız limiti saatte 90 ile 130 km arasında, tek şeritli kırsal yollarda ise saatte 70 ile 100 km arasında değişmektedir. Belirli yörelerde ve zamanlarda daha düşük hızların uygun olması nedeniyle, bu üst limitler hava, trafik ve yol koşullarına göre yöresel olarak belirlenecek değişken hız limitleri şeklinde uygulanabilir. Kentsel alan yollarında tipik olarak saatte 50 km ve yerleşim alanlarında saatte 35 km hız limitleri uygulanması giderek yaygınlaşmaktadır. Geçerli olan bu hız limitleri geniş ölçüde kabullenilmekte ve hız denetimi önlemlerini tamamlayıcı rol oynamaktadır.
– Kentsel yollardaki hız limitleri konusunda tüm Avrupa Birliğinde etkili bir şekilde uyum sağlanmış olmasına karşın, kentler arasındaki yollarda çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu konuda uyum sağlanmasına yönelik ilk adım her bir üye ülkenin kendi otoyollarındaki hız limitini saatte 120 km’ye veya bunun daha altına indirmeleridir.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dünden Bugüne bireysel ve kitlesel İletişim Araçları

Hız Limiti Uygulaması İçin Teknolojik Araçlar :
– Hızdan kaynaklanan suçlar, motorlu araçlara ilişkin suçların en yaygın olanı olup, saptanma ve fiili olarak yakalanma riski en düşük olanıdır. Konvansiyonel trafik yaptırımları tek başına hız limitlerine sürekli uygunluk sağlamada yetersiz kalmaktadır. Son zamanlarda sağlanan teknolojik gelişmeler sonucunda, uygulama için yeni araçlar kullanıma sunulmuştur.

 


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.