Trafik Lambaları

Trafik Lambaları

Hangi rengin dur, hangi rengin geç ve hangi rengin yavaşla anlamına geldiğini biliyor musunuz?
Kırmızı Dur anlamına gelir.

Sarı yavaşla ve hazır ol demektir.

Yeşil Geç demektir

YALNIZ TRAFİK LAMBASI

Bir zamanlar bir trafik lambası vardı, yalnız bir trafik lambası… Hiç kimsenin ona dikkat etmediğini düşünüyordu. Bazen insanlar yanında durur ve ışığı değiştirme düğmesine basarlardı, o anda kendini daha az yalnız hissederdi. Fakat ışık değişir değişmez insanlar yanından ayrılır ve caddenin karşısına geçerlerdi. Işığın kırmızı olduğu zamanlarda arabadaki insanlar yeşil ışığın yanmasını bekleyene dek dikkatlerini ona verirlerdi. Bu anlarda da daha az yalnızlık hissederdi fakat fazla uzun sürmezdi. Yeşil ışık yandığında onun varlığına aldırmadan vınlayıp giderlerdi.
Sonraları trafik lambası her sabah ve öğleden sonra küçük kırmızı bir arabanın oradan geçtiğini fark etti. Bir anne ve iki çocuğu her sabah babalarını tren istasyonuna bırakıyor ve öğleden sonra alıyorlardı. Bazı sabahlar kırmızı ışık yanmışken, çocuklar trafik lambasına el sallar ya da oyuncaklarını gösterir, bazen de gözlerini dikip ışığın değişmesini beklerlerdi. Bu onu çok mutlu ederdi. Işık yeşil olduğunda araba beklemeksizin sağ tarafa doğru iler ve çocuklar ışığa bakmaya dahi fırsat bulamazdı. Bu ise onu çok üzerdi. Trafik lambası, iki çocuğun dikkatini çekmek istiyordu ve bir dahaki sefere arabayı gördüğünde kendi kendine ışığı kırmızı yapmaya karar verdi. Böylece çocuklara el sallamak ya da gözlerini dikip bakmak için bir şans verecekti. Ertesi sabah ve öğleden sonra kırmızı arabayı gördüğünde yapacağı şey kulağına çok hoş geldi.

Birkaç gün kendi kendinin ışıklarını ayarladıktan sonra, kendini bir karmaşanın içinde buldu ve sarı ışıkta kalakaldı. Kendini kırmızı ya da yeşil ışığa ayarlamak için çok uğraştı fakat yapamadı.
Ertesi sabah tamirciler geldi ve lambanın direği üzerinde küçük bir kapı açtılar. Birkaç saat çalışarak arızayı buldular. Işığı kırmızı, sarı ya da yeşile çeviren devre anahtarı yanmıştı. Birkaç dakika içinde arızalı anahtarı değiştirdiler ve lamba normale döndü. Şimdi tekrar küçük çocukları görebilecekti. Fakat birkaç gün sonra devre anahtarı tekrar yandı ve tamirciler arızayı bir an önce gidermek için geldiler.

Trafik lambası Birden arabada bekleyen insanlar için ne kadar önemli olduğunu fark etti. Şimdiye kadar, arabalar uzaklaştığında sadece önem verilmediğini düşünüyordu, fakat şimdi o olmadan hiçbirinin bir yere gidemeyeceğini anlamıştı. Sonra bütün bunlara neden olduğu için kendini çok kötü hissetti. Trafik lambası insanları mutsuz etmek istememişti. Bundan sonra ışığını yalnız doğru anlarda kırmızı ya da yeşile çevirmeye ve kısa sürede arıza yapmamaya karar verdi.
Sadece doğru çalıştığında insanları mutlu edebileceğini anladı ve biliyordu ki hala her gün çocukları birkaç saniyeliğine de olsa görebilecekti. Çok mutlu oldu ve bundan sonra kendini asla yalnız hissetmedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın