TTK ve TDK Kurum gelirlerinin hazineye aktarılması yönünde Baskı mı var?

TTK ve TDK Kurum gelirlerinin hazineye aktarılması yönünde Baskı mı var?

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, “Bilindiği üzere Türkiye İş Bankası’nın, CHP tarafından temsil edilen, Atatürk hisselerinin payı %28.09’dur. Bu hisselerin temettü gelirleri ise, Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarılmaktadır.” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesiyle “Bu vasiyete göre; Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na son 10 yılda aktarılan temettü geliri ne kadardır?” diye sorarken vasiyet kapsamında Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarılan toplam temettü geliri (anapara+faiz vb. gelirler)bugün itibariyle kaç TL olduğunu da sordu.

Sorduğu diğer bir soruda ise Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na Türkiye İş Bankası’ndan, vasiyet gereği aktarılan temettü gelirlerinin kurum ihtiyaçları dışında kullanılamayacağı açıktır. Söz konusu temettü gelirleri hangi kalem giderler için kullanılmaktadır? Sorusuyla bu konuya açıklık getirilmesini istedi.

Koncuk, “TTK ve TDK kurum başkanlıklarına, Maliye Bakanlığınca, kurum gelirlerinin tek hazine hesabına aktarılması için bir baskı ya da talep var mıdır?” diyerek sözlerini tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Barut: "Havaalanı ihalesi rant ve talan kokuyor"
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın