DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

TURİZM ve SEYAHAT ACENTELERİ 2022 YILINDAN NE BEKLİYOR ?
6128 okunma

TURİZM ve SEYAHAT ACENTELERİ 2022 YILINDAN NE BEKLİYOR ?

ABONE OL
13 Haziran 2022 18:46
TURİZM ve SEYAHAT ACENTELERİ 2022 YILINDAN NE BEKLİYOR ?
2

BEĞENDİM

ABONE OL

DUAYEN HOCANIN KALEMİNDEN

ÖNCER ÜNLÜ

Son 15 yıldır yurtiçi ve ya yurt dışı turlarına katılmaktayım. Yeni kültürlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak, yerel halkla kahvelerde, yerel ürünler satılan pazarlarda konuşmak hep hoşuma gitmiştir. Bizzat yaşayarak görerek birçok konuda bu yolla bilgi sahibi olmuşumdur. Özellikle yurt dışı gezilerimde eğitim alanında sorduğum sorular, yurt içinde de  gittiğim yöreye ait sorduğum sorular rehberleri hem şaşırtmış hem de memnun etmiştir. 10 yıldır yurt içi ya da yurt dışı gezilerimi, değerli turizmci kardeşim gerçekten güzel insan, hep pozitif enerji saçan, tura katılanların  saçma sapan isteklerine ben sinirlenirken, o gülerek olur böyle şeyler diyebilen can dostum  ALİSYA  TURİZM kurucusu  Gökhan GÖNCEL ile yapmışımdır. Geçen hafta beni aradığında çok dertliydi, sektörün sorunlarını anlatmak istiyordu. Gökhan kardeşim, Adana’da birçok turizm seyahat ve acentesinde çalıştıktan sonra kendi kanatlarıyla uçmak istedi ve ve yine kendisi gibi bir iş aşığı olan genç kardeşim Ozan TURHAN‘la  Alisya Turizmi kurdu. Pandeminin başlamasıyla birlikte tüm küçük ve orta ölçekli turizm şirketleri gibi hızla yere çakıldılar. İki yıldan sonra da toparlanma sürecine girdiler. Ofislerini ziyaret ettiğimde yanlarında çalışan sadece Dilara, Birsen ve Hatice Hanımların kaldığını gördüm, oysa Pandemiden önce ofiste 10 kişilerdi. En büyük üzüntüleri de o arkadaşlarını geri işe başlatamamalarıydı. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen  tüm çalışanlar moralli ve geleceğe dair umutlarını yitirmemişlerdi.

Soldan Sağa: Ozan Turhan (ALİSYA Turizm Şirket Ortağı) – Gökhan Göncel (ALİSYA Turizm Kurucusu) – Öncer Ünlü (KozanBilgi.Net Yazarı – Duayen Hoca)

Siz iki genç girişken iş adamı tam işlerimiz rayına girdi derken birden ” Pandemi ” denen hiç bilinmeyen bir fırtınanın ortasında diğer turizm seyahat şirketleri gibi çırılçıplak kaldınız. Peki bu süreçte neler yaşadınız ? Yaşamaya devam ediyor musunuz ?

Gerçekten tam şirketimizi kurmuş ve yeni plan ve projeler hazırlarken birden ne olduğunu anlamadan sanki dipsiz bir kuyuya düştük. Ne önümüzü görebiliyorduk ne de arkamızı… Haliyle içerde ve dışarda tur iptalleri, ödeyemediğimiz krediler, yeniden kredileri yapılandırma, ofisi kapatma çalışanlarımıza ücretsiz izin verme vergi ve S.S.K. primlerini ödeyememe…Anlayacağınız herkesin başına ne geldiyse bizim başımıza da o geldi. Bu süreçte müşterilerimizden aldığımız kaparoları ödemek büyük sıkıntı yarattı, özellikle kurlardaki aşırı yükselmeler bayağı bizi yordu bu arada şevkimizi kırmadı dersek de yalan söylemiş oluruz. Borçlarımızı ödemek için de bazı taşınmazlarımızı satmak zorunda kaldık. Yine de en büyük desteği bizi yıllardır bırakmayan müşterilerimizden gördük, hepsine ben ve ortağım Ozan adına minnetlerimizi  sunuyoruz. Pandemi süresince zaten devletin verdiği kredilerin  çoğunu 5 büyük tur operatörü aldı, orta ve küçük şirketler doğru dürüst bu yardımdan yararlanamadılar. Tam Pandemi’nin  sonuna geldik derken Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaş, kurların yükselmeye devam etmesi, petrol fiyatlarının yükselmesi,  uçak bilet fiyatlarının aşırı yükselmesi, her dalda artan maliyetler  ekonomideki belirsizlik ve dalgalanmalar da 2022 yılında devam edince önümüzü tam göremez hale geldik.

Turizm Bakanlığı yetkilileri, Türsab, büyük tur operatörleri, yurt dışı ağırlıklı çalışan otel yöneticileri 2022 yılına umutla bakıyorlar sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir? Ne bekliyorsunuz 2022’den ?

Herkesin bildiği gibi, politika hep başarı ister, hiç doymaz, işler kötüye gitse bile ne yapar yapar iyi yanını göstermeye çalışır yoksa başarısız olacak tabii. Sektörümüzdeki büyük şirket yöneticileri ve büyük yatırımcılar, otel zinciri sahipleri de umut aşılamayı hep bir alışkanlık haline getirmişlerdir. Yıllardır aynı masalları anlatır dururlar. İki üç aydır sektörün ileri gelenlerini dinlediğimiz zaman sanki başka bir ülkede yaşıyoruz gibi hissediyorum. Maalesef siyaset, büyük tur operatörlerinin yaratacağı olumsuzlukları ve bizim sektörümüzdeki inanılmaz çöküşü de görmek istememektedir. Alisya Turizm olarak 2022’den beklentimizde iddialı bir şey yok. Amacımız ve hedefimiz çalışanlarımızı korumak, borçları ödeyebilmek  şuan ki pozisyonumuzu korumaktır. Yaptığımız her uzun vadeli planı günün sonunda geri çöpe atıyoruz. İç turizmde yaşanan pahalılık, olağan dışı fiyat artışları taşıma ve konaklama ücretlerinin gerçekten öngörülür boyuttan çıkması, gelirlerin 2021 yılına göre daha da düşmesine yol açabilir. Yabancı turist gelişinde bir sorun olmazsa iç turizmde fiyat baskısı daha da belirginleşecek  ve yerli turist gittiği yerde fazla kalamayacaktır. Turizm bir yere gelen kafa sayısıyla değil getirisiyle konuşulur. Pandemi ve süregelen ekonomik kriz sektörün sürdürülebilir olma niteliğinin kaybolmasına giderken, çalışan iş gücü sayısı hızla olumsuz yönde azalmaktadır. 14 bine yakın  seyahat acentesi gerekli ilgi ve desteği görmedi. Büyük tur operatörleri bir şekilde finansmanını sağlayabildi ama çok önemli sayıda seyahat acentesi finansmana ulaşamadı. Bu iki yılı değerlendirecek olursan acenteler açısında çok ciddi kayıplara ve zarara yol açtı. Hac, umre, MICE ve  outgoing yapanlar hiç iş yapamadı. Kepenk kapatan acente olmadı ama çalışanlarını işten çıkarıp uzaktan çalışmaya geçerek ayakta kalmaya çalıştılar.” Turizm sektörü şu an tamamen kendi dinamikleri ile ayakta duruyor. Acenteler aidatların yarısını vermek istiyor, dinleyen  yok, T.G.A. var mesela hiç kimseye bir kuruşluk faydası yok biz buna bile pay ödüyoruz. Bize yardımı olmayan kuruluşa niçin ödeme yapıyoruz?

Birde şunu merak ediyorum yurt içi ya da yurt dışı bir destinasyona tur şirketleri bazen çok farklı rakamlar veriyor. Bu neden kaynaklanıyor acaba? 

Bunun başlıca nedeni o tur şirketinin Türsab üyesi olmaması, izinsiz faaliyet göstermesi, A sınıfı  belgesinin olmaması, müşterilerine sigorta yapmadan hizmet vermesi gibi nedenler sayılabilir. Gidilecek destinasyon ister yurtiçi ister yurt dışı olsun mutlaka Türsab onaylı tur şirketleri seçilmeli, sigorta poliçelerini gidenler görmeli ve mutlaka sözleşme yapmalıdırlar. Bir diğer unsur da; tüketiciyi kelime oyunlarıyla aldatmaktır. Örneğin biz Alisya Turizm olarak bir destinasyon için orada yapacağımız her şeyi tur paketine ekliyoruz  misafirlerimizden orada kesinlikle  extra bir ödeme talep etmiyoruz, ama maalesef birçok şirket fiyatı ucuz gösteriyor ve gidilen yerde extra harcamalar çıkarıyorlar, bu da tabii bir süre sonra tepki çekiyor.

Siz hem yurt içi hem de yurt dışı birçok noktaya giden bir seyahat  acentesisiniz. Sizin açınızdan 2022 Ocak ayından bu güne kadar geçmiş iki yıla göre ne değişti ?

Alisya Turizm olarak, yurt içinde ve yurt dışında birçok rotamız var fakat Pandemi öncesi ulaştığımız müşteri sayısına hala ulaşmakta zorluk çekiyoruz. Yurt dışı gezilerimize Pandemi öncesinde her bir tura neredeyse 50 kişi katılırken ve o ülkelerin bir çoğuna iki defa giderken şimdi bir defa gidebiliyoruz ve sayımız 25 – 30 arası değişiyor. Yurt içi de ona keza. Nedenleri arasında ilk sırada ekonominin düştüğü durum var. Bizim portföyümüzün çoğunu beyaz yakalılar olarak adlandıracağım memurlar oluşturuyordu. Ama geçim derdi, öğrenci okutma derdi, aşırı pahalılık, döviz kurlarının coşması  ulaşım  ve konaklama maliyetlerinin artması  içerde de işlerimizi  sekteye vurdu. Örneğin Karadeniz’e haftada bir otobüs çıkarırken şimdi ayda bir zar zor çıkarıyoruz. T.H.Y. devamlı fiyatları yeniliyor, teminatlarımızı yükseltiyor başka ne diyebiliriz ki…Hizmetimiz ve kalitemizden ödün vermeden tüm değerli müşterilerimize elimizden gelen kolaylığı sağlamaya çalışıyoruz ben bu sektörde Gökhan GÖNCEL olarak isim yaptıysam bunu devam ettirmek zorundayım ama bazen işin içinden çıkamayacağımız noktaya da geliyorum o da ayrı bir sıkıntı tabii.

Maalesef her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de büyük belirsizlik hakim hepimizin en çok üzüldüğü nokta da önümüzü görememek sanki ” Körebe ” oynuyoruz….


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.