KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Türk Bilim İnsanları, Ölümsüz Canlı Tardigradanın Genlerini İnsanlara Aktarabilmek İçin Çalışmalara Başladı

Türk Bilim İnsanları, Ölümsüz Canlı Tardigradanın Genlerini İnsanlara Aktarabilmek İçin Çalışmalara Başladı

Ankara Üniversitesi, uzayda dahi yaşayan ve ölümsüz canlı olarak adlandırılan ‘su ayısı tardigrada’nın genlerini insanlara aktarabilmek için çalışmalara başladı.

Ankara Üniversitesi, 10 türü Türkiye kökenli, 6 türü ise endemik olan ‘suayısı tardigrada’ların hayatta kalma becerisini incelemeye aldı. Araştırmalara göre 1.5 milimetre boyundaki tardigradalar o kadar dayanıklı ki tüm canlı türleri ortadan kalksa bile 10 milyar yıl neslini devam ettirebilecek.

KAYNAK OLUŞTURMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre; kaynak oluşturma çalışmaları tamamlanan araştırmayı, Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi desteğiyle Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındağ ve ekibi yürütüyor.”BU GENLER İNSAN GENİNE AKTARILABİLİR”

Altındağ, suayısını moleküler inceleme ve DNA analizine tabi tutacakları projenin amacını şöyle anlattı:

“Bu, uzun soluklu ve titiz bir çalışma. Düzce ve Zonguldak’ta incelemeler yapılıyor. Tardigradaların nasıl bu kadar dayanıklı olduklarını araştırıyoruz. Araştırmalar sonucunda bu genler insan genine aktarılabilir ve insan ömrü uzatılabilir. Hedef, insan ömrünü uzatmak. NASA suayılarını uzaya gönderdi. Uzaydaki koşullara rağmen hayatta kaldıkları görüldü. Dahası dişilerden bazılarının uzayda yumurtladığı ve yeni doğanların sağlıklı olduğu belirlendi. Suayısının doğum sonrasında sahip olduğu hücre sayısı hayatları boyunca sabit kalıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  1.3 milyon esnafa 7 milyar, dört kişiye 18 milyar lira!
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın