DOLAR 15,9221 -0.12%
EURO 16,7495 0.11%
ALTIN 930,430,24
BITCOIN 466228-2,89%
Adana
27°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk Eğitim Sen Meydanlara İndi

Türk Eğitim Sen Meydanlara İndi

ABONE OL
07 Aralık 2014 23:57
Türk Eğitim Sen Meydanlara İndi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ankarada_ek_zam_isyani_h58159

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Kozan Temsilcisi Mürsel YAZICI Başkent Ankara’da ek zam için yapmış oldukları eylemle ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. KozanBilgi.Net’e göndermiş olduğu basın açıklamada Yazıcı şunları söyledi:

“EK ZAM İÇİN MEYDANLARDAYDIK.”

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Kozan Temsilcisi Mürsel YAZICI:

“Toplu sözleşme masasında iki oturumda iradesi pazarlanan, 123 TL’ye mahkûm edilen, enflasyon farkı, eş ve çocuk yardımı unutulan, göz göre göre iki yılı çalınan on binlerce memurlara ek zam için biz meydanlardaydık.

Yaklaşık iki yıldır “tarihi başarı” diye yutturulmaya çalışılan toplu sözleşmenin aslında tam bir hezimet olduğu bir kez tescillendi. Eriyen maaşların telafisi için, artmayan nöbet ücretleri, fazla mesai ödemeleri, döner sermayeler, ek ders ücretleri, ek ödemeler, özel hizmet tazminatları, sosyal yardımlar nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesi için, belli kesimlere verilen maaş zammının, bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi istedik.

Tam 1,4 milyar liraya saray inşa edip, Cumhurbaşkanlığı bütçesini 200 milyon lira artırıp, milletvekili maaşlarına 1000 lira zam yapıp; bizlerden aldıkları vergileri, lojman kiralarını, yemek ücretini, kreş ücretini yüzde 10’un üzerinde artırıp, memurlara 123 lira zammı reva görenlere “dur, artık memuru da emekliyi de gör” dedik.

Çünkü enflasyon hedefini yüzde 5,3’den yüzde 9,4’e yükseltilerek, memurları ve emeklileri bir kalemde açlığa mahkûm edildi. Harcamalar 434 lira artarken maaşlara 123 lira zam yapıldı. Bu arada belli kesimlere de 725 lira ile 1155 lira arasında zam yapıp, memurları ve emeklileri unuttular.

Hâkim ve savcılarımızın, bilim adamlarımızın maaşlarına yapılan zamdan da memnuniyet duyduk ama biz, bütün memurların ve emeklilerin sorunlarının çözülmesini istiyoruz.

13895

BÖYLE BİR SENDİKA OLABİLİR Mİ?

Bu şartlarda biz Türkiye Kamu Sen olarak sendikacılığın gereğini yaparak kamu çalışanlarına ve emeklilere yüzde 12 ek zam istedik.

Gönül isterdi ki yetkili sendika Memur Sen’de memur ve emekliye ek zam talebimize destek versin, hatta yetkili sendika olarak kendileri ek zam talebinde bulunsun. Ama yetkili sendikayı ne meydanlarda nede ek zam talebiyle görmedik. Bunlar; en fazla ölümlü iş kazasının, en fazla maden faciasının, OECD içinde en uzun çalışma süresinin, en zayıf iş güvencesinin ve taşeronlaşmanın bizde olduğunu da görmüyorlar.

Ayrıca bunlar; “Dünyanın en büyük on yedinci ekonomisiyiz” diye övünen iktidarın,1993’de on yedinciyken, 2013’de de on yedinci olduğumuzu. 20 yılda bir arpa boyu yol alamadığımızı, kişi başına düşen gelirde, 1993’de dünyada kırk yedinci iken, 20 yılda tam 18 sıra geriletip, bizi altmış beşinciliğe düşürenleri de görmüyorlar. 
Bunlar vatandaşına zırnık koklatılmazken, milletin kaynaklarının yandaşa, uğursuza, saraylara, uçaklara peşkeş çekildiğini, toplam gelir vergisinin yüzde 62’sini veren memurun toplam gelirin yüzde 10’unu bile alamadığını saltanatın bedelinin memur, işçi, asgari ücretliye ödetildiğini de görmüyorlar.

Bütün bunları görmeyen bir sendika demek ki durumdan memnun kısaca Memnun Sen desek sanırım daha doğru olacak.

Ya da bunlar sendikacılığı adam kayırmak, memura amirle birlikte baskı yaparak, mobbing uygulayarak üye yapmak, adaleti, hakkaniyeti, liyakati katletmek ve kul hakkı yemek zannediyorlar. Ama şurası unutulmamalı ki Türkiye Kamu Sen yetkiyi alıdığında bunların memura yaptığının hesabını soracaktır.

Mürsel  YAZICI

Türk Eğitim-Sen Kozan
İlçe Temsilcisi


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.