KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi

Rehabilitasyon; sakatlık  ve engelliliği  azaltmaya, yaşam kalitesini arttırmaya yönelik  bir eğitim sürecidir. Özür ve hastalığın  ilerlemesini   önler. Yaşam  kalitesini  en  iyi   düzeye  çıkartmayı hedefler.Engellinin, evinde,  işinde,    sosyal  yaşantısında  mümkün  olduğunca   bağımsız olmasını sağlar.

Rehabilitasyon hizmet alanları; koruyucu rehabilitasyon, tıbbi rehabilitasyon, sosyal rehabilitasyon ve mesleki rehabilitasyondur.TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkez Başkanlığı, öncelikli olarak, iç güvenlik Harekatında yaralanmış, özürlü duruma düşmüş gazilerimiz olmak üzere tüm Silahlı Kuvvetler personeline ve imkanlar ölçüsünde Türk halkına bu konuda rehabilitasyon hizmeti vermek amacıyla kurulmuştur.

Düşüncenin Doğuşu

       Ülkenin dirlik ve birliği için mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri 1995 yılının Mart ayında dünya kamuoyunun da yakından izlediği,çok büyük çapta bir iç güvenlik harekatı icra etmek zorunda kaldı.

Yürütülen bu operasyon,ülkede büyük takdirle karşılandı ve yurdu büyük bir coşku kapladı.Bu arada Türk milletinin hissiyatına tercüman olan Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından bir maddi destek kampanyası başlatıldı.
Türk halkının ordusuna her zaman gösterdiği şükran duygusu; bu girişimi kendiliğinden ve gönüllü olarak bütün ülkeyi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızı kapsayan“Haydi Türkiye Mehmetçikle ELELE” kampanyası haline dönüştürdü.

Türkiye’yi tek bir vücut tek bir yürek haline getiren kampanyada, 56 saat gibi kısa bir sürede, aziz milletimizin gönlünden kopan yardımlar bir çığ gibi büyüdü. Toplanan bu bağışlarla; Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda yürütülen kapsamlı ve geniş katılımlı çalışmalar sonucunda, ülke savunması ve terörle mücadele esnasında sakatlanan veya uzvunu kaybeden gazi mehmetçikler için hizmet verecek ve onları tekrar sağlıklı yaşamlarına döndürecek modern bir “Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi” kurulması kararlaştırıldı.

Hedeflenen bu yüce amacın bir vakıf eli ile gerçekleştirilmesinin ve yaşatılmasının daha uygun olacağının değerlendirilmesi üzerine, kurucu üyeliklerini, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı KARADAYI, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral M. Hikmet BAYAR, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven ERKAYA, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ahmet ÇÖREKÇİ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman KOMAN’ ın oluşturduğu “Türk Silahlı Kuvvetleri ELELE Vakfı” doğmuş oldu.

Proje Çalışmaları

Milletimizin verdiği bu emaneti üstlenen ELELE Vakfı 21 Nisan 1996 tarihli resmi gazetede tesis senedinin yayınlanmasıyla, kuruluşunu tamamlamış ve genel müdürlük 03 Haziran 1996 tarihinden itibaren Ankara’da çalışmaya başlamıştır.

Tesisin projesi mimari yarışma sonucunda elde edilmiş ve MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nca Tepe İnşaat Sanayii A.Ş.’ye ihale edilmesi, kontrol ve inşası sağlanmıştır. tesisin ihtiyaç programı Genelkurmay Lojistik Başkanlığı ve GATA tarafından teşkil edilen bir heyet tarafından hazırlanmıştır.

“Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi” Ankara ili, Çankaya ilçesi, Bilkent yolu üzerindeki Lodumlu bölgesinde konuşlandırılmıştır. Tesis için ; Gülhane Askerî Tıp Akademisi tarafından orman arazisi olarak kullanılan alan ile birlikte 1.000.000 m2.lik arazi tahsis edilmiş, bu alanın 321.000 m2.lik bölümü inşaat alanı olarak kullanılmıştır. İnşaat taban alanı 38.500 m2., toplam inşaat alanı 102.500 m2. olan projesi inşa edilmiş, inşaat sahası dışındaki 282.500 m2.lik diğer yerler peyzaj ve rekreasyon alanı olarak kullanılması uygun görülmüştür.

Projenin finansman ihtiyacı “TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi (ELELE Vakfı)” tarafından sağlanmıştır.

İnşası Tamamlanan Tesisler

TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Kompleksi Kapsamında;

 • 200 Yataklı Omurilik ve Ortopedik Rehabilitasyon Hastahanesi,
 • 50 Yataklı Devamlı Bakım Evi,
 • 50 Yataklı Hasta Misafirhanesi,
 • Meşguliyet-Mesleki Rehabilitasyon Üniteleri,
 • Alış-Veriş Merkezi,
 • Amfi Tiyatro,
 • Sera ve Botanik Bahçesi,
 • Gölet ve Süs Havuzu,
 • 2 Adet Voleybol Sahası,
 • 4 Adet Basketbol Sahası,
 • 1 Adet Futbol Sahası,
 • Gülle, Cirit, Koşu Parkuru, Okçuluk Ve Lobut Sahaları,
 • Satranç Oyun Alanı,
 • Otopark,
 • Rekreasyon Alanı,
 • Tören Alanı,
 • Helikopter Pisti,
 • Başkanlık ve Diğer İdari Birimler,
 • TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Personeli İçin Lojman, Kreş v.b. gibi tesislerden yararlanacak tüm personelin ihtiyacına yönelik her nevi kolaylık inşa edilmiştir.

Meşguliyet ve rehabilitasyon üniteleri, gazileri hastahane ortamından uzaklaştıracak ve çevre ile başbaşa bırakacak değişik rekreasyon alanları tasarlanmıştır.
Tesislerin Asıl Amacı

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinin hizmete girmesiyle halen GATA ve diğer askerî hastahanelerde mevcut imkanlarla tedavi gören Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin

 • Fiziki, tıbbi ve sosyal açıdan tam anlamıyla bir rehabilitasyona tabii tutulmaları,
 • Meşguliyet tedavisi ve meslek edindirilmeleri,
 • Engelli hale düşenlerin ve bakıma muhtaç olanların yaşam boyu devamlı bakımlarının yapılması,
 • Gerekli her türlü imkanın sağlanması suretiyle yeniden sosyal hayata döndürülmeleri mümkün olacaktır

Böylece bu tesis Türk Silahlı Kuvvetlerine moral motivasyon yönünden çok büyük katkı sağlayacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi Açılış Töreni

Kahraman Türk Ordusu personeline, her durumda hizmete hazır olan TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezinin açılış töreni 21 Nisan 2000 tarihinde Sn. 8 nci Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL, Sn. Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, protokole dahil zevat, gazilerimiz ve aileleri ve bu tesisin gerçekleşmesinde emeği geçen aziz vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Kahraman gazilerimizin bu tesiste şifa bularak en kısa zamanda sağlıklı yaşamlarına dönmelerini ve aramıza katılmalarını diliyoruz. Ülkesi ve milleti uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz.

TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE…

Türkiye’nin gazilerine vefa borcu olarak armağan ettiği, ülkemizde ve bölgemizde eşi benzeri bulunmayan, tıbbın ve teknolojinin çağdaş her türlü imkanı ile donatılmış bu anıtsal eserin oluşmasında; maddi ve manevi katkı ve yardımlarda bulunan, yurtiçindeki ve yurt dışındaki milyonlarca hayırsever vatandaşımıza, kurum ve kuruluşlarımıza yürekleri gazilerimizle birlikte çarpan tüm halkımıza TSK adına en derin saygı ile şükranlarımızı sunarız.

Kaynak: http://rehab.gata.edu.tr/ana_sayfa.asp

1999 birim fiyatlarıyla 61 trilyon Tl.na mal olan TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi emsallerinde bulunmayan peyzaj ve rekreasyon öğeleri ile, gerekse içinde bulundurduğu özel ve son teknolojik donanımlarla Türkiye’nin yanısıra Avrupa ve dünyada ön sıralarda yer alabilecek bir tesis niteliğindedir. Maliyet olarak benzerlerinden daha ekonomik ayrıca nitelik olarak daha üstün bir rehabilitasyon ve bakım merkezi inşa edilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın