Türkeş Manga: “Şimdi Gaziköy’de Birlik ve Fedakarlık Zamanı”

Türkeş Manga: “Şimdi Gaziköy’de Birlik ve Fedakarlık Zamanı”

KozanBilgi.Net Genel Yayın Yönetmeni ve Kozan Gazi Mahallesi (Gaziköy) Muhtar adayı Türkeş Manga 15 Mart 2014 Cumartesi günü Gaziköy Fulya Market önünde yaptığı seçim konuşmasıyla Gaziköy’de destan yazdı.

Konuşmasına Gaziköyün kurulduğu günden bu yana hizmet veren tüm belediye başkanlarına tek tek isim isim teşekkür ederek başlayan Manga, aramızdan ayrılanlara da rahmet diledi.

Türkeş Manga konuşmasında özellikle Gaziköy’de artık birlik ve beraberlik zamanı geldiğini ve kasabanın üzerindeki ölü toprağının ancak bu şekilde atılacağını belirtirken yaptığı konuşmasında izleyiciler arasında duygulu anlar yaşandı.

Türkeş Manga açıklamalarında “Gaziköy’de içtiğiniz su için para ödüyorsunuz. Fakat size 18 yıldır hiç temizlenmemiş bir depodan pis su servis ediliyor. Bu suyu bedava içmiyorsunuz parasını ödediğiniz için temiz su içmek en doğal hakkınız ama bir de su arıtıcı cihazları almak ve her üç ayda bir filtrelerini değiştirmek için bir sürü para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Şimdi mevcut muhtarlara soruyorum. İki dönemdir neden b u insanlara sahip çıkmadınız. Onları yalnızca seçim zamanlarında mı aklınıza getiriyorsunuz. İnsan sağlığının sizin için hiç mi önemi yok” dedi.

Kasabanın çamur içerisinde kalan mahalle yolları hakkında da açıklama yapan Manga “Bakın özellikle aydınlı mahallesinde yollar hiç yapılmamış. Yağmur yağdığında o insanlar çamur içerisinde mücadele veriyor. Allah aşkına biz hangi çağda yaşıyoruz? Türkeş Manga geldiğinde Gaziköy’de yapılmamış yol kalmayacak” dedi.

Özellikle ulaşım sorununun kasabada çok büyük sıkıntı içerisine düştüğünü belirten Türkeş Manga “Bu günden sonra Gaziköy Belediyesi artık Kozan Gaziköy arası otobüs ulaşım hizmetlerini de sonlandırdı. Artık arabası olmayan, fakir insanların Kozan’a gitmeleri de imkansızlaştı. Ben bunların bu kasabayı yok etmeye çalışmalarına rağmen göreve geldiğimde Kozan Belediyesinin araçlarıyla Kozan – Gaziköy – Ceyhan ulaşımını yeniden ciddi bir şekilde sağlayacağım” dedi.

Gaziköy PTT hizmetlerinin de haftada beş günden iki güne düşürülmesi konusunda da görüşlerini belirten Manga “Gaziköylüler şu an bir para yatırmak, yada para çekmek için postaneye gittiklerinde sürekli para yok denilerek diğer günlere öteleniyorlar. Kendi mektubunuzu dahi artık siz gidip alıyorsunuz. Böyle hizmet Afrikanın bir ülkesinde bile yok. İnanın bu konu hakkında masaya yumruk vurulması gerekenlere sert yumruğumu vuracağım. Gaziköyün insanları haftada beş gün hak ettikleri hizmeti alacaklar” dedi.

Gaziköy’e hiçbir yetkisi olmadığı halde tamamen kendi çabalarıyla yeni bir ilkokul binası kazandırdığını belirten Türkeş Manga, yine ayni yıllarda Lise binasını tepeden tırnağa komple yenilettiğini ve Gençlerimizin sportif müsabakalarda kullanmaları için bir futbol sahası yaptırdığını belirtti. Türkeş Manga “Eskiden Gaziköy ve çevre köyde yaşayan gençlerimiz futbol müsabakalarıyla bir araya gelir, kenetleni,rler, arkadaş olurlardı. Şimdi kimse kimseyi tanımıyor. Her keste bir kin ve kızgınlık var. Benim üç senedir yaptırdığım futbol sahasında tek bir maç bile yaptırmayarak sahayı keçi otlak alanına çevirdiler. Soyunma odasının üzerindeki yeni güneş enerjisinin suyunu dahi doldurmadıkları için rüzgardan uçtu gitti. İnsanlık bu mu. Siz hazır yapılmış bir tesise sahip çıkamadınız. Devletimizi zarar ettirdiniz gençlerimize de sahip çıkmayarak onların uyuşturucu ve kötü alışkanlıklara yönelmesine önderlik yaptınız. Şunu unutmayın tarih sizi asla affetmeyecek” dedi.

Gaziköy’lü gençlere wifi internet bağlantısıyla ücretsiz internet sözü de veren Manga, “Onlar gençleri sahip çıkmazken kaderleriyle baş ba bırakırken ben geçtiğimiz hafta uyuşturucu ve kötü alışkanlıklarla mücadele konusunda Gaziköy İlkokulu toplantı salonunda konferans verdim. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileriyle birlikte öğrenci ailelerine Kozan Müftüsü sayın Bilal Başoğlu ve İlçe Sağlık Müdürü Sayın Dr. Erdal Özkan tarafından çok güzel bilgiler verildi. Bir tane bile muhtar tenezzül edip bu konferansa gelemedi. Onların sahip çıkmadığı gençlere Türkeş Manga sahip çıkacak bundan hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi.

İki ay kadar önce Kozan Belediye Başkanından bir çocuk parkı için söz alan Manga, bu hafta o parkın yapıldığını ve o çocukların mutluluklarının anlatılmasının imkansız olduğunu söylerken “Mevcut muhtarlar iki dönemdir görev başında çocuklarımız 25 yıldır sahipsiz çocuk parkları nedeniyle çocukluklarını yaşayamıyorlar Allah aşkına siz bu zamana kadar neredeydiniz? Kozan Belediye Başkanını kuzu kuzu dinlerken neden çıkıp kasaba için, çocuklar için, gençler için, Gaziköyün fakir insanları için bir şey istemiyorsunuz. Ağzınız mı eskiyecekti. Bakın bu hafta benim çabalarım sonucunda yapılan o çocuk parkının o çocuklar için oluşturduğu anlamı sizler hayal bile edemezsiniz” dedi.

Muhtar olduğunda Gaziköy’e bir itfaiye ve bir ambulans kazandıracağını da sözlerine ekleyen Manga “Bunlar yalnızca Gaziköy’ün değil, tüm çevre köylerin de ihtiyaçları. Kozandan ambulans gelene kadar hastanız kötüleşiyor, belki de kaybediyorsunuz. Ama buradan anında müdahale etmek belki de bir canın hayata tekrar tutunmasına vesile olacaktır. Bunlar yıllardır kırılmış ve her an bir ölüme sebebiyet verecek deliçay köprüsündeki büyük deliği kapatamadılar beni sürekli karalıyorlar Türkeş Manga yazıyor, ayıp ediyor diye kardeşim biz insanlar ölmesin belediye görevi olan bu alanlara sahip çıksın diye yazdıysak yapamadıkları asıl kötülükleri başkalarına yüklemenin anlamı yok. Sonuçta benim yazdıklarım sonucunda yapılmayan bir çok şey yapıldı. Türkeş Manga’nın Gaziköyde bir çok eseri, imzası var Allah aşkına bunlar bu kasaba için hiçbir şey yapmadılar. Boş laflarla insanları kandırmayı bıraksınlar” dedi.

Türkeş Manga konuşmasının sonunda “Ben Gaziköy için yüreğini vermiş bir insanım. Benim yaptıklarım bundan sonra yapacaklarım için de ne kadar kararlı olduğumu gösteriyor. Gaziköylülerden destek istiyorum. Gelim tutun elimizden çocuklarınıza yaşanabilir bir Gaziköy bırakalım. Ben bundan önceki belediye başkanlığı seçiminde Muzaffer Çetin için feragatta bulunup hakkımdan çekildim. Şimdi feragatta bulunması gerekenler iki dönem muhtarlık yapmış ve çaresiz kalmış muhtarlarımızda. Haydi artık siz de bu kasaba için fedakarlıkta bulunun iş yapacak insanın önünün açın, gelin birlikte bunu başaralım” dedi.

Büyük bir coşkuyla izlenen konuşma alkışlar ve Türkeş Manga’yı tebrikle sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN