DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

129 okunma

Türkiye Büyütülüyor Küçülmesi İçin 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ergün Diler son günlerdeki yazılarında ”Büyük devlet” deyip duruyor. Çok doğrular var elbette yazdıklarında. Lakin, aldatmalar da var. Mesela, son yazısında Sezer’in cumhurbaşkanı iken, Hükümetbaşı’na Anayasa kitapçığını fırlattığını hatırlatmış. Diler’e bakılırsa o olayla Türkiye türbilansa girmişmiş. Mümkün değil. Ecevit’in hükümet kurmuş olması Türkiye’yi türbilansa girmesi için yeterli sebepti zaten. Dışarıdan direktif alan basın, şişirmeyle, türbilansı Sezer’in kitapçık fırlatma olayına maletti.

Mesela, Diler, ”2003’ten itibaren darbe planları yapıldı” diyor. Diler’in dediği gibi 2003’ten itibaren darbe planları yapılmadı. Amerika’nın desteğiyle gelen Erdoğan’a yine Amerika tarafından ”sakın ola ki İngiltere’ye fazla yanaşmayasın” uyarısı idi o ‘plan’ denilen şeyler. Ama Amerika Körfez’de öyle pis bir duruma düşmüştü ki, Erdoğan istemese de İngiltere’ye yanaşıyordu. Ordu tarafında internette normal olarak yayınlanan fakat Genelkurmay sitesine girilmezse bilinemeyecek bildiriler, dışardan direktif alanlarca yine şişirildi, darbe planı biçimine getirildi. Darbelerden çok çekmiş milletin hafızasına darbe yapılacaktı korkusu yerleştirildi. Amerika’nın arzusu değil İngiltere’nin arzusu gerçekleşme imkanı buldu bu şekilde. Bugün Erdoğan hükümeti, az kere Amerika’ya dost eli uzatırken çok kere İngiltereye şükranlarını sunuyor. Çaktırmadan…

Ergün Diler’in ‘belli medya’ dediği şey gerçekten de belliydi. Şeriat ve irtica çığlığı atıyordu; laikliği koruyacağız yaygarası koparıyordu elbette. Ama ‘belliliğin’ aynı medyada kalmayabileceğini unutuyordu Diler. O bahsettiği ‘belli medya’ tipi bir zaman sonra bir başka yerde zuhur etti. O kadar muteber bir şey olmalıydı ki bu ‘belli medya’ denen şey, basit genelkurmay bildirisini şişirip gazete ve televizyonlarla yaymayı zevk ediniyordu.

Türkiye üzerinde büyük oyun oynandığını bütün siyaset analizcileri belirtiyorlar. Fakat, Diler gibi, devlette etkin yer edinmişleri basite alınacak şekilde tanıtmıyorlar. Şu cümlesine bakalım Ergün Diler’in: ”Belli medya bunun için vardı. Ülkenin kısır kavga içinde kalmasını istiyorlardı. Oyun bilinen, fakat her defasında tuzağa düşülen cinstendi.! Asker maalesef her defasında buna kanıyordu. Para da İstanbul sermayesinde olduğu için, iktidarların gitmesi çok zor olmuyordu”. Bkz: http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/ergundiler/2013/04/12/buyuk-devlet

Belli medya ülkenin kısır kavga içinde kalmasını isterken, kanunları tepiklemiş oluyordu her halde, değil mi?… Kanunları tepikleyip kavga gürültü çıkaranların, aklın geçerli olduğu iddia edilen son 11 yıllık devrede yargılanıp ceza alması gerekmiyor muydu peki? Yoksa bugün hükümetin alkışlanan icraatları, o günün ‘belli medya’ kurumlarının desteğiyle mi yürütülüyor? 28 Şubatçı bilinen gazeteci, yaptığına öyle pişmanlık ağıtları yaktı ki, işi akılla yürütüyor denilen iktidar, onu cezalandırmak ne kelime, öldüğünde dualarla uğurladı.

Tuzağa düşüren cinsten bir oyun… Ama her defasında ‘asker’ olarak tanımlanan kurum bu oyuna kanıyor, aldanıyor… Ne kadar tuhaf!.. Yakın zamanda Özel Paşanın Amerika’yı ziyaret ettiğini okumuştum. Şimdi Körfez’i ziyaret ettiğini de Ergün Diler bildiriyor. Amerika ziyaretinin yankısını belirtmiyor, Körfez ziyaretinin yankısını ”büyük Türkiye planından rahatsız olanları durdurmak” olarak nitelendiriyor Ergün Diler. Şimdinin ”belli” medyası buna inanıyor mu acaba?

Büyük Türkiye!.. Kulağa hoş gelen söz… Hangi Türk evladı Türkiye’nin büyümesinden memnun kalmaz ki?! Ama kazın ayağı öyle değil. 11Eylül sonrası Amerika’dan kaçanların Londra’da mekan tuttuğunu bildireceksin… Londra’nın Türkiye üzerine oyunundan bahsedeceksin… Sonra, Londra inisiyatifindeki Körfez ülkelerinden akan parayı alkışlayıp, büyük Türkiye’nin kurulmakta olduğundan bahsedeceksin.

Kendimi ihya edecek kadar akıllı değilim belki, Diler’in ”büyük devlet kurulmakta” sözüne inanacak kadar da aptal değilim.

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 13 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.