Türkiye’de ani kalp krizi nedeniyle her yıl 100 bin kişi hayatını kaybediyor!

Türkiye’de ani kalp krizi nedeniyle her yıl 100 bin kişi hayatını kaybediyor!

AstraZeneca Türkiye’nin düzenlediği ve Alman hekim Prof. Dr. Heribert Schunkert’in konuşmacı olarak katıldığı toplantı serisinde “Akut Koroner Sendromda Akıldan Kalbe Sorular” yanıtlandı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre iskemik kalp hastalığı 2030 yılına kadar en önemli ölüm nedenlerinden biri olmaya devam edecek. Koroner kalp hastalıkları ülkemizde de en sık görülen ve en yaygın ölüm nedenlerinden biri olarak önemini koruyor. Türkiye’de ani kalp krizi ve akut koroner sendroma bağlı ölüm oranı yıllık %32 olup birçok Avrupa ülkesinden daha yüksek seviyede ve ülkemizde her yıl ani kalp krizine bağlı 100 bin ölüm meydana geliyor. Aynı zamanda ülkemiz koroner kaynaklı ölümler açısından, Avrupa ülkeleri arasında erkeklerde 2. sırada, kadınlarda ise 1. sırada yer alıyor.

Almanya Münih Kalp Hastanesi’nde Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan ve uluslararası dergilerde yayınlanan 400’den fazla makalenin yazarı olan Dr. Schunkert, AstraZeneca ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantılarda Türk kardiyologlar, kardiyovasküler cerrahlar ve acil tıp uzmanları ile buluştu. Schunkert sunumunda güncel büyük ölçekli çalışmalara, uluslararası tedavi kılavuzlarına ve bu kılavuzların Almanya’daki günlük pratiğe ne denli bir katkı sağladığına değindi. Dr. Schunkert ayrıca hekim, hastane, karar vericiler ve endüstrinin işbirliğinin yanında hasta uyumu ve gerekli yaşam değişikliklerinin yapılmasının da önemini vurguladı.

Prof_Dr_Heribert_SchunkertProf. Dr. Heribert Schunkert hakkında
Münih Kalp Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Schunkert, Rheinisch-Westfälisch Technische Hochschule mezunudur. Dr. Schunkert multifaktöriyel kardiyovasküler hastalığın moleküler biyoloji ve genetiği ve anjiyotensin 2 ile hücresel büyümenin indüksiyonu alanlarında araştırmalar yürütmüştür. Miyokard enfarktüsünün genetik kökenlerini tanımlamak için AB sponsorlu Cardiogenics, BMBF destekli Atherogenomics ve ayrıca Avrupa-Amerika Leducq Network CAD Genomics projelerini koordine etmiş ve etmektedir. Ayrıca BMBF destekli Ulusal Kardiyovasküler Araştırma Merkezi’nin üyesidir. Alman Kardiyoloji Derneği üyesi olup Alman Hipertansiyon Derneği Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Uluslararası dergilerde 400’den fazla yazısı yayınlanmıştır. 10 Kasım 1959 doğumlu olan Prof. Dr. Heribert Schunkert evli ve 2 çocuk babasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Emekli ikramiye zammı 146 TL mi, 503 TL mi?

AstraZeneca Hakkında
AstraZeneca, araştırma, geliştirme, reçeteli ilaçların üretimi, pazarlaması ve bu hizmetlerinin sunulması alanında faaliyet gösteren, göğüs hastalıkları, enfeksiyon, kardiyoloji, gastroenteroloji, onkoloji, merkezi sinir sistemi ve diyabet tedavi alanlarına sunduğu ürünlerindeki lider konumuyla dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden biridir. AstraZeneca 100’den fazla ülkede faaliyet göstermekte olup, yenilikçi ilaçları dünya genelinde milyonlarca hasta tarafından kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için http://www.astrazeneca.com/Turkey adresimizi ziyaret edebilir veya www.linkedin.com/company/astrazeneca-turkey ile Linkedin’den takip edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın