KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç?

Türkiye’de Kayıtlı Drone Sayısı Kaç?

Ülkemizin resmi havacılık kurumu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Twitter hesabı üzerinden Türkiye’de kayıt işlemleri yapılmış drone sayını açıkladı. İşte Türkiye’deki kayıtlı drone sayısı!

İçerisinde bulunduğumuz son yılların en popüler teknolojik cihazlarından olan insansız hava araçları, Şubat ayında yayınlanan bir genelge ile kayıt altına alınmaya başlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafındansa şu ana kadar gerçekleşen İHA kayıtları açıklandı.

Kayıtlı Drone sayısı beklentilerin altında!
Bilinen ismiyle drone ya da insansız hava araçları, kayıt altına alınmaya başlandı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kayıt işlemleri içinse ilk sayılar açıklandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan sayılara göre Türkiye’de kayıtlı insansız hava aracı sayısı (İHA) 4 bin 179 iken, insansız hava aracı kullanıcı sayısı ise 5 bin 657 olarak belirtildi. Bu sayılara göreyse 822 tane kayıt ettirilmemiş drone bulunuyor.
Açıklanan sayılara göre Türkiye’deki kayıtlı drone sayısı tahminlerden aşağıda kalırken bunun asıl sebebinin yasal zorunluktan habersiz olunması.

Sayısı her geçen gün artan drone yani insansız hava araçları için, ülkemizde kayıt zorunluluğu…
Bu durumdan habersiz kullanıcıların drone uçururken yakalanması durumunda ise cezai işlemden kaçmaları mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla drone kullanıcılarının bu konuda hassas olmaları ve drone’larını kayıt ettirmeleri gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TÜSİKON’dan Vali Elban’a ziyaret
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın