DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiyenin ilk endüstri mühendisi: Adnan Erkmenol

Türkiyenin ilk endüstri mühendisi: Adnan Erkmenol

ABONE OL
09 Ocak 2022 13:21
Türkiyenin ilk endüstri mühendisi: Adnan Erkmenol
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adnan Erkmenol 1919 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini ise ; sırası ile Belçika’da Universite Libre de Bruxelles’de , Amerika Birleşik Devletleri’nde University of Pittsburg’da ve Carnegia Institute of Tecnology’de sürdürdü. Bu Üniversitelerden, endüstri mühendisi (BS) ve endüstri yüksek mühendisi(MS) ve bilahare de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (Ph.Dr.) Doktor unvanını aldı.

Adnan Erkmenol, Amerika’da National Supply Co., Türkiye’de Maden Tetkik ve Araştırma (MTA), Sümerbank Genel Müdürlüğü’nde Plan ve Organizasyon Müdürü, Sümerbank’ın Alım Satım Müessesesi , Beykoz Deri ve Kundura Sanayi Müessesesi gibi bağlı kuruluşlarında Müessese Müdürü, İPRAŞ ve Şişe Cam Holding’de Genel Müdür Yardımcısı, STFA dahil birkaç büyük şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış olup, halen yönetim danışmanı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Adnan Erkmenol, 1963 yılından beri, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Beykoz Fabrikası’nda 1960 yılının başlarından 1963 yılının sonları-na kadar Müessese Müdürlüğü yapmış olan Sayın Adnan Erkmenol, o gün-lerdeki anılarını şöyle naklediyor :

… Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Sanayii Müessesesinde 1960 yılının sonlarından 1963 yılının sonlarına kadar süren Müessese Müdürlü-ğüm dönemi hayatımda unutamayacağım anılarla dopdoludur.

Beykoz ve civarındaki sanayi kuruluşlarının geçmişi araştırıldığında, Tanzimat’tan sonra bu bölgenin adeta «Organize Sanayi Bölgesi» seçildiği intibaı uyanır insanda. Gerçekte daha II. Mahmut zamanında atılan «Asakiri Mansûre» adı ile modern bir ordu kurulması ile atılan ilk adımlar Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası ve etrafında sırası ile Sirkehane-i Amire, Saraçhane ve buna malzeme veren Simkeşhane, Kâğıthane, Tabakhane ayrıca Beykoz Çeşmibülbüllerini yapan imalâthane zaman zaman İmparatorluğa hitap eden kapasite ile çalıştırılmıştır.

Ayrıca hayatını “yaşadıklarım” isminde bir kitap haline getirmiştir.

Kitabın önsözünde aşağıdaki yazı yer almaktadır:

“YAŞADIKLARIM” adlı bu otobiyografim, 87 yıllık bir ömrün benzersiz anıları ve olayları içeren bir yaşam öyküsüdür.

Devlet hesabına Belçika ve Amerika’da ülkemizin ilk “Endüstri Mühendisi” olarak ailemden uzak 7,5 yıl tahsil görmem,

II. Dünya Savaşının her safhasında STEVEN SPIELBERG’in “CHINDLER’S LIST” adlı Oskar ödüllü savaşın karada, havada ve denizdeki sahnelerini istemeyerek de olsa şahit olmam ve tehlikelerini yaşamam,

Yurda dönüşte yeni mesleğimin bir öncüsü olarak gelişmelerine katkıda bulunmam

65 yıl müddetle mühendis, yönetici ve hoca olarak çeşitli sanayi kollarında bir misyoner olarak hizmetler vermem,

Sayıları binleri aşan İ.T.Ü. , Y.T.Ü. ve Kocaeli Üniversitelerinde okuyan genç kuşaklara, sevgili öğrencilerime mesleklerinin teori ve yaşanmış örnekleri üzerinde dersler vermem

Kuzey ve Güney Kutupları hariç bütün kıtalarda yoğun çalışmalar, geziler veya incelemeler yapmış bir gezgin olarak “YAŞADIKLARIM” bu otobiyografinin kaynaklarını teşkil etmiştir.

Otobiyografimin, kişisel öykülerimin yanı sıra yönetimsel, teknolojik, toplumsal, politik, ekonomik ve tarihsel açılardan çalkantılı dünya problemleri ve gelişmelerine de kısmen de olsa ışık tutacağı kanaatindeyim.

Dr.Adnan Erkmenol


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.