“Türkmenler, Sessiz Bir Şekilde Ölün!”

“Türkmenler, Sessiz Bir Şekilde Ölün!”

türkmenler

Irak’ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli terör örgütünün ilerleyişinden Türkmenler büyük zarar görmüştür. Yüzbinlerce Türkmen evlerinden göç etmek zorunda kalmış, son derece zor hayat koşulları altında hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Irak Türkmenlerinin yaşadıklarını Ali Kerküklü, şöyle değerlendirdi.

“Bu yazıyı yazarken içim acıyor, çünkü Türkmenler etnik temizlik ve soykırımla karşı karşıyadır. Türkmenler, ölüm kalım savaşı veriyor. Bugün Irak Türkleri, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve peşmerge arasında kültürel soykırım ve kitlesel soykırım tercihleri arasında bırakılmış, yüz binlerce Irak Türkü, ölüm ve zorunlu göç arasında kalmıştır. Irak Türklerinin can ve mal güvenliği yok, Türkmeneli’nin şeref, namus ve iffeti hedef alınıyor. Türkmenleri dünyanın gözü önünde bölgeden arındırılıyor. Türkmenlerin yüz yüze kaldığı olaylar açıkça kıyımdır ve etnik temizliktir ama kimse ses çıkarmıyor. Gazze, Suriye, Rabia için hüngür hüngür ağlayanların, katledilen Türkmenler için neden gözlerinin yaşı bile akmaz? İşte böyle ikiyüzlü bir dünyada yaşıyoruz!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB), IŞİD’in Yezidi ve Kürtlere dokunduğu anda dünya ayağa kalktı. ABD Yezidi ve Kürtlere yardım etmek amacıyla Irak’a hava saldırısı düzenledi ve onlara havadan insani yardım desteği sağladı, korunmaya alındı ve yaraları anında sarıldı. Kürtleri IŞİD’tan korumak için, hemen silah yardımına koşan ABD, İsrail, Almanya, Fransa… Söz konusu Türkmenler olunca Batı’nın Türkmen katliamlarına sesi çıkmıyor. İran bile Kürtlere silah yardımında bulundu.

Irak şu anda tam bir kaos ve göç dalgasıyla karşı karşıya. Bundan en çok etkilenenler ise pek gündeme gelmeyen Türkmenler. Yüz binlerce Türkmen şu anda çöllerde, dağlarda ve yollarda 50 derece sıcakta kendilerine barınacak bir yer arıyor. Güneşin altında günlerce bekleyen Türkmenler kamyon, otomobil ve minibüslerle bir yerden bir yere gitmeye çalışıyor. Küçücük arabalara tıkıştırılmış iki-üç aileyi görmek sıradan bir durum. Göç ve panik hâli hâlâ mevcut. Hâlihazırda Türkmenler Irak’ın içlerinde göç hâlinde. Yezidi ve Kürtlere gösterilen uluslararası ilgi Türkmenlere neden gösterilmez? Yezidiler ve Kürtler insan da Türkmen değil mi? Türkmenlerin esamesi bile okunmuyor, Çünkü Türkmenler kimsesiz ve sahipsizdir. Yezidileri Türkiye’ye alanlar, saatlerce haber programlarında Yezidileri konuşanlar neden Türkmenleri görmezden geliyor? Türkmenler gerçekten bunu anlamakta güçlük çekiyor.

IŞİD’in saldırıları Türkmenleri bu bölgede iki defa göçe maruz bıraktı. IŞİD’in Musul ve Telafer’e saldırılarından sonra buralardan canını kurtaran on binlerce Türkmen Yezidilerin yoğun yaşadığı Sincar kasabasına sığınmıştı. IŞİD’in Sincar’ı işgal etmesinden sonra Türkmenler Yezidiler ile bir kez daha zorunlu göçe maruz kaldı. Göçün nereye kadar süreceği, ne zaman biteceği ya da bitip bitmeyeceği belli değil.

50 yaşındaki Ala Salih bu çelişkiyi yaşayan Türkmenlerden biri: “Bizim Türk soydaşlarımızla hiçbir problemimiz yok. Onlardan şikâyetçi değiliz. Ancak devletin bize sahip çıkması gerekirdi. Kimse bizim mağduriyetimizi dile getirmiyor. Bugün yanımızda olmayan Türkiye ne zaman bize sahip çıkacak?”

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi: “Dünyada bir tek Yezidilerden konuşuluyor. Sanki orada bir tek Yezidi var, Türkmen dramı yaşanmamış. Bu da bilinçli olarak yapılan bir meseledir. 300 bin Türkmen’in göçe maruz kaldı. Coğrafyası elinden alındı. Filistinlilerin konumuna düştüler. BM Güvenlik Konseyi aldığı kararlarda sadece Hıristiyanlar, Yezidiler ve Şebekler’den bahsettiler. Bir tek Türkmenleri söylemediler. Bu konu bilinçlidir tabii ki. Bunun ardında tabii ki farklı güçler vardır. Türkmenleri bilinçli olarak göz ardı etme politikası yürütülüyor. Kesinlikle bu da dünya siyasetinin bir parçasıydı. Herkesten fazla zararı gören Türkmenlerdir.” dedi

 

Türkmenler Silahlanmalı!

Bölgede silahsız ve korumasız olan tek toplum Türkmenlerdir. Türkmenler hariç her kesimin silahlı gücü var. Bu coğrafyada güçlü olan hayatta kalıyor. Çünkü burası İsviçre veya Norveç değil. Bugün Türkmenlerin insani yardımdan çok acil olarak silaha ve korunmaya ihtiyacı var. Diğer kesimler gibi Türkmenler de Emniyetleri ve kendilerini korumak için silahlanmalıdır. Bu topraklarda var olmak isteniyorsa buna ihtiyaç var.

Türkmenler: “Bize de Kürtler veya diğerleri gibi silah yardımı yapılsın kendimizi korumak istiyoruz yoksa yok olacağız. Kimseye karşı değiliz, sadece saldırılara karşı kendimizi korumak istiyoruz. Bağdat’tan destek istediğimizde size Ankara yardım etsin diyorlar” demektedir.

Kerkük’e bağlı Türkmen kasabası Tazehurmatu’da oluşturulan Türkmen Birliği’nin sorumlularından Türkeş Mahili: “Biz Türkmenlerin silahlı bir yapısı yoktu. Ancak çok zorda kaldık ve kendi topraklarımızı, namusumuzu korumak için böyle bir karar aldık. Şimdi herkes gönüllü olarak cephede savaşıyor. Evimizi, toprağımızı koruyoruz. Bundan sonra da bu silahlar bırakılmayacak. Bu topraklarda var olmak istiyorsan buna ihtiyacın var. Türkiye’nin yanımızda yer almasını isterdik. Herkes herkese yardım ediyor. Büyük devlet olmak budur. Ama biz yalnız bırakıldık. Türkiye bizi petrol ile tarttı ve sanırım petrol ağır geldi! Türkiye’de Türkmenlere silah yardımı yapıldı deniyor. Bize ne silah geldi ne de başka bir şey. Keşke gelseydi. Bu bize moral olurdu ve sahipsiz olmadığımızı anlardık.” dedi.

Ama resmi açıklamalara bakarsanız AKP Hükümeti Türkmenlere “çok büyük yardımlar” gönderiyor. Adana’da TIR’lar durdurulunca da hükümet “Türkmen kardeşlerimize giden yardımlardı onlar” diye savunmaya geçmişti. Ama o TIR’lar Irak’a değil, Suriye’ye gidiyordu, ama gerçekte o TIR’lar Türkmenlere gitmiyordu, o zaman kime gidiyordu?  Onu da lütfen siz bilin! Irak Türkmenlerinin silahlanmak için girişimlerde bulunduğu bir sırada Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “ITC (Irak Türkmen Cephesi) Türkiye’den silah istemeyeceğini bilir” diyerek, Türkmenleri Türkiye’nin korumayacağını bütün dünyaya duyurmuş oluyordu. Bunun anlamı da; Türkmenler sessiz bir şekilde ölün!

Türk Hükümeti, El-Nusra Cephesi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Müslüman Kardeşler gibi radikal İslamcı örgütlere silah, eğitim, lojistik destek, para ve istihbarat yardımı yapmıyor mu, bu radikal İslamcı örgütlerin yaralıları Türk hastanelerinde tedavi görmüyor mü? Türkmenler, ölüm kalım mücadelesinde şeref, namus ve kendilerini korumak için anavatanından destek ve yardım istemesinden daha doğal ne olabilir? Kürtler gibi Türkmenler de, destek ve yardımı İsrail’den mi istesinler? Diğer etnik gruplar çeşitli güçler tarafından korunurken, yani herkesin sahibi varken, Türk Hükümeti, Türkmenlerin yaşadığı bu insanlık dramı ve felaketi karşısında Türkmenleri korudu mu, siyasi destek verdi mi? Türkmenler yalnızlığa ve çaresizliğe mahkûm edildi.

Türkmen şehir, nahiye ve kasabaları; Kerkük, Tuzhurmatu, Telafer, Bastamlı, Çardağlı, Biravcılı, Karanaz, Yengice, Beşir, Tazehurmatu, Amirli (IŞİD kuşatmasına karşı 80 gün kahramanca direnen Amirliler, kuşatmadan daha yeni kurtuldu ) ve diğer Türkmen bölgelerinin ve Türkmenlerin Barzani ve IŞİD’in insafına terk edilmesi ihmal değil, AKP iktidarının izlediği bilinçli bir siyasetin sonucudur. Bu siyasetin sonucun da, Türkmenler, cehennem sıcağında çöllerde, dağlarda ve yollarda aç, susuz, sahipsiz ve kimsesiz kaderlerine terk edildi.

2 Ağustos 2012 Türkmen şehri Kerkük’ü ziyaret eden Türkiye’nin Dışişleri Eski Bakanı ve Yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu Türkmenlere seslenerek (Bende o salonda bulunuyordum); “Sizin burada tırnağınıza küçük bir diken batsa, onun acısını 75 milyon Türk Anadolu’da hisseder.” demişti. Hani Musul ve Kerkük Türkiye’nin milli meselesi ve kırmızı çizgisiydi. Hani “Kerkük’e ve Telafer’e dokunan Türkiye’ye dokunur” sözü nerde kaldı? Türkmenleri, kırmızı çizgi ve Irak’ın toprak bütünlüğü yalanı ile aldattılar ve Türkmenlerin bugünkü insanlık dramına zemin hazırladılar. Peki yaşanan bu felaketi ve insanlık faciasının hesabını kimden soracağız? Gerçek şu ki, Bugün petrol ve Radikal İslamcı örgütleri, Türkmenlere tercih eden bir iktidar var Türkiye’de!

Türkmen Birliği sorumlularından Türkeş Mahili, “Türkiye (Hükümet) bizi petrol ile tarttı ve sanırım petrol ağır geldi!” sözü Aslında her şeyi açıklıyor. Yüz binlerce Türkmen ölüm ve göç arasında kaldı. Coğrafyası elinden alındı. Filistinlilerin konumuna düşürüldü. Bizi bu hallere düşürenler Allah’ından bulsun.”

 

Kaynaklar:

1-Haşim SÖYLEMEZ, Aksiyon, “Türkmenler Bölünürken”, 12 Ağustos 2014.

2-Muharrem BAYRAKTAR, Yeni Mesaj, “’Türkmenlere Ölüm’ Politikası!”, 19 Ağustos 2014.

3-Ümit ÖZDAĞ, Yeni Çağ Gazetesi, “Türkmenlerin Yok Oluşu Nasıl Durdurulur”, 21 Ağustos 2014.

 

 

 

http://www.turksam.org/tr/haberin-yorumu-detay/1173-�turkmenler-sessiz-bir-sekilde-olun

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın