Türüt: Kadro, Onlarında Hakkı

Türüt: Kadro, Onlarında Hakkı

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, kamu da çalışan taşeron işçilerle ilgili yürütülen çalışma içerisinde Diyanet’te çalışan fahri ve vekillerinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Diyanet’te 15 bine yakın fahri (geçici Kur’an kursu öğreticisi) ve 2 bin civarında da vekil imam hatip ve müezzin kayyım bulunduğuna dikkat çeken Türüt, özverili bir şekilde çalışan, tüm yeterliliklere sahip olan fahri ve vekillerin kadroya alınmasının gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi: “Fahri ve vekil din görevlileri, Türkiye’nin her yerinde görev yapmaktadır. En ücra yerlerde azimle ve şevkle görev yaparken aynı yerde aynı şartlarda kadrolular gibi görev yapmasına rağmen onlardan daha düşük ücret almanın ve bazı haklardan yararlanamamanın ezikliğini yaşıyorlar. Bu olumsuzluklar giderilmelidir.

Bilindiği gibi taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalar hâlâ devam ediyor.  Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız kamu da çalışan taşeron işçilerden kimlerin kadroya alınacağını açıkladılar. Biz, büyük bir ümitle Diyanet teşkilatlarında çalışan fahrilerin ve vekillerin de kadroya geçirileceğini bekliyorduk. Büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Diyanet’te fahri ve vekil olarak görev yapan din görevlisi kardeşlerimizin umutları ve hayalleri yıkıldı. 2017’nin son ayında bu din görevlisi kardeşlerimizin sevindirilmelerini bekliyoruz.  Kadro, onlarında hakkı. Çünkü özlük hakları zayıf, sosyal imkânları yok denecek kadar az… Kadrolu din görevlileriyle aynı işi görmelerine rağmen düşük maaş ve kıt imkanlarla çalışmanın moral ve motivasyonlarını bozacağı bir gerçektir. Sosyal devlet olmanın ilkelerinden biri de haksızlıkları ortadan kaldırmak, çalışanlara güven vermek, umut aşılamak, geleceklerine güvenle bakacakları ekonomik ve sosyal bir imkan sağlamaktır. Hayatın olağan akışı içerisinde kadrolu din görevlileriyle aynı yerde aynı vazifeyi gören fahri ve vekillerin haksızlığa uğramalarının kabul edilmesi mümkün değildir. Bu itibarla ortada ciddi bir haksızlık vardır ve bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerekmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum: Diyanet teşkilatlarında fahri ve vekil olarak görev yapan din görevlileri KPSS ve DHBT Sınavlarına girerek yeterliliklerini almakta ve ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sözlü sınavlarda başarı göstererek görevlerine başlamaktadırlar. Kadrolu din görevlilerinin mesleki bilgilerine sahip ve donanımlıdırlar. Ayrıca ülkemizde asgari ücret bekâr için 1.404 lira olmasına rağmen bugün için 700-800 lira arasında maaş almaktadırlar. Fahri ve vekil din görevlilerine karşı aleni bir şekilde haksızlık yapıldığı ortadadır. Bu haksızlığın giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fahri ve vekil din görevlileri kadroya alınmalıdır.“

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın