DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TÜSİAD’da da Fikir Var!.. 

ABONE OL
21 Eylül 2014 07:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taksim Gezi Parkı olayının ülkeye yaptığı sarsıntı, en büyük sanayi birlikteliğini de fikir beyan etmeye sevketmiş. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, yaşananların iyi anlaşılmasını istiyor; Türkiye’nin sorunlarını çözecek güven ortamının tesis edilmesini bekliyor. İsteği ve beklentisi yerindedir. Bunu ister ve bekler iken, şu sözüne kim itibar eder acaba? ”Zaman içinde vatandaş karar süreçlerinden dışlandıysa ve devlet-birey ilişkisi, birey aleyhine olağanüstü bozulduysa bu tür gelişmelerin maalesef olması kaçınılmazdır”.
Vatandaş karar sürecinden dışlandıysa milletin yarısının desteklediği iddia edilen AKP hükümeti, sadece kendini düşünen icraata yönelmiş demektir. Söylenen de o zaten: Devlet-birey ilişkisinin birey aleyhine olağanüstü bozulması.
Muharrem Yılmaz’ın şu sözünün tahlilini kendinin yapacağı umulur: ”Türkiye herkesin gıpta ettiği bir ekonomik başarıyı sağlamışken, niye demokrasisinde de büyük itibar atılımı gerçekleştiremesin?” Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=56684
Türkiye nasıl ulaşmış herkesin gıpta ettiği başarıya?..
Hani devlet-birey ilişkisi bozulmuştu ya!..
Acaba, kurum-birey ilkişkisi gayet iyi mi gidiyordu 30 yıl Türkiye’yi ablukaya alan terör ortamında?
Yoksa, barış süreci adı verilen son bir yıl içinde mi gerçekleşti gıpta edilecek durum?
Eğer öyle ise, yeni anayasa için yapılan masraflara yazık. Anayasa çalışmalarından vazgeçmemeliyiz, tavsiyesi de abes.
Muharrem Yılmaz’ın, ekonomik başarıdan sonra demokratik başarıyı temenni etmesi tuhaf kaçmıyor mu? Demokrasi, insanlarının özgürlüğünü sağlayacak mutlaka olması gereken şey ise, bunu temenni ifade eden söz, Muharrem Yılmaz’ın dile getirdiği ekonomik başarının, ülkenin çok insanlarının ‘esir’ statüsünde yani özgürlüklerinin gaspedilerek sağlandığını ima eder.
Böyle bir başarı, Hükümet’i, TÜSİAD’ı ve BUSİAD’ı memnun eder belki ama, Halik-ı Kerim’i memnun etmez.
Etmemiş galiba ki, şikayet edilen Taksim örneği ‘maalesef’ oluşuvermiş!
İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 14 Haziran 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.