DOLAR 15,4792 0.61%
EURO 16,1193 0.67%
ALTIN 901,680,27
BITCOIN 4681573,12%
Adana
22°

HAFİF YAĞMUR

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Üç can üç can içinde bir can oldular

Üç can üç can içinde bir can oldular

ABONE OL
11 Temmuz 2019 14:55
Üç can üç can içinde bir can oldular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÜÇ CAN ÜÇ CAN İÇİN DE BİR CAN OLDULAR

Yeni yazmakta olduğun kitabımdan bir bölüm…

Buhara da Hatice Ayşe ve Fatma isimli üç kardeş yaşarlardı. Büyük ablaları Hatice evli iki çocuk annesiydi, ortanca kardeşi Ayşe nişanlı, küçük kardeşleri Fatma da bekardı.

Bu üç kardeş tarlalarına ekin ektiler zaman geldi (uzun hikaye) ekini hasat ettiler hasat edilen ekini üç kız kardeş olmaları sebebiyle üçe böldüler üçe bölünen ekinin başın da nöbet tutmaları gerekiyordu birinci gün büyük ablaları Hatice ekinin başın da nöbetci kaldı dedi ki Allah’a şükürler olsun ben evliyim evim barkım var bir kız kardeşim var nişanlı bir kız kardeşim daha var bekar onların ihtiyaçları benden daha fazla ben ne yapacağım malı mülkü dedi kendi ekinini sabaha kadar iki kız kardeşinin ekininin üzerine çekti. ikinci gün ortanca kardeşleri Ayşe ekinin başın da nöbetci kaldı dedi ki bir ablam var evli iki çocuğu var bir kardeşim daha var oda bekar. Allah’a şükürler olsun ben nişanlıyım onların ihtiyaçları benden daha fazla dedi kendi ekinini sabaha kadar iki kardeşinin ekininin üzerine çekti. üçüncü gün küçük kız kardeşleri Fatma nöbetçi kaldı oda aynı şekil de kendisinin daha bekar olduğunu ablasının evli iki çocuk annesi olduğunu bir kardeşinin daha nişanlı olduğunu kardeşlerinin kendi ihtiyacından fazla olduğunu söyleyerek kendi ekinini kardeşlerinin ekininin üzerine çekti. bu üç kardeşin birbirlerine olan merhametinden ve muhabbetinden Allahu teala ekinlerine öyle bir bereket verdi ki ekinlerini sattılar üç kardeş bütün ihtiyaçlarını karşıladılar artan parayla da buhara’ya büyük bir cami yaptırdılar caminin adına da üç kardeşler camisi adı verildi.Allahu teala (c.c.) ayetin de buyuruyor ki merhamet edene merhamet ederim diyor.. Resulullah (a.s.) da aynı şekil de merhamet edene merhamet edilir buyuruyor.

Rabbim bütün ümmeti Muhammedi böyle merhametli muhabbetli feragat duygusu içerisin de olan kullar ihsan eylesin sayılarını çoğaltsın çoğaltsın ki can için de can olsunlar.

Kalemimin mürekkebinden ne çıkarsa ikramına şükreder boyun bükerim.

BENİ İZLEMEYE DEVAM EDİN SİZE DAHA SÖYLİYECEKLERİM VAR.

FARUK OLUK


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.