DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 467578-1,78%
Adana
29°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ucu kaçtı/ kaçıyor…
38 okunma

Ucu kaçtı/ kaçıyor…

ABONE OL
21 Ağustos 2021 13:44
Ucu kaçtı/ kaçıyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Ucu kaçtı/ kaçıyor…” Adana’dan tanıdıklarımız, Ankara’dan, İstanbul’dan, İzmir’den telefonla ulaştıklarımız “işin ucu kaçtı” demekten uzak durmuyor!

Sokaklar yine dolup taşıyor, toplu taşımada yine itişe/ kakışa binişler/ yer bulmalar sürüyor!

Yine test sonucu belirsiz olanlarla, yine test sonucu pozitif çıkanlar aynı yerde/ aynı alanda/ aynı işte/ aynı kapalı alanda/ aynı “belirsiz” havayı solumayı sürdürüyor!

“İktidar” patrona ses yükseltmek,

“İktidar” çalışma ortamlarının denetimini yapmak,

“İktidar” covid 19 için çaba harcamak yerine…

Yapılan yanlışlara karşı “sessiz” durmayı yeğliyor!

Bugün gelinen noktada sıkça yinelenen “ucu kaçtı/ kaçıyor” sözü ondan!

***

İlkokul yıllarımızda iletişim bu denli değildi! Dünyanın düz mü, yoksa yuvarlak mı olduğunu deniz üzerinden gelen bir geminin “önce dumanını, sora direğini, ardından da ana gövdesini” görmemizle açıklanırdı.

Şu eklenirdi, “dünya eğer düz olsaydı, geminin başta tüm gövdesi görünürdü” denirdi!

Günümüzde buna gerek yok!

İnternet arama motorlarından birini açtığınızda görüyorsunuz dünyanın yuvarlak olduğunu!

Kimi ortaçağ kafalılar, günümüzde onu da yadsıyor ya…

***

Bunu şunun için anlattım:

Bazı olayları “en iyi” biçimde anlamak için ille de yaşamak gerekmiyor! Çanakkale Savaşı’nı yaşamamış olsak bile, o günlerden bu günlere ulaşan kalıtlar “ne anlam” taşıdığını gösteriyor!

Covid 19 için yazı, onlarca görsel, onlarca anı, onlarca uyarı duyduk şu ana dek!

Çin’de, Hindistan’da, Avrupa’da yaşanan ağlatılı görüntüleri yurttaşa gösterirken, bir yandan da aldıkları önlemleri, yerine getirilmesi gereken kuralları, yurttaşın/ devletin üzerine düşenleri…

Tüm alınan önlemler arasında, “en güçlüsünün” belli bir süre kapanma olduğunu; bunu başta “ilk görülen ülke” özelliğini taşıyan Çin, ardından Avustralya, Yeni Zelanda uyguladığını/ başarı sağladığını internet arama motorlarından birine sorduğumuzda görüyoruz.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre, covid 19 bulaşısı taşıyan bir hastanın oniki gün içerisinde belirti gösterdiğini, onun için de ondört gün karantina süresinin uygun olduğunu ileri sürüyorlar!

Karantina süresi, ortaya çıkacak sonuca göre de uzatılabilecek!

***

Bir gün önce dört-beş binlerde gösterilen hasta sayısı, birden “gizlenmesi bırakılıp” otuzbine dayanan olgu sayısı ile çeşitli “önlemler” adı altında getirilen uygulamaların ne anlam taşıdığını “bir bilen” yok!

Asıl virüsün dağılım/ yayılım gösterdiği alanlara kayıtsız kalarak, akşamdan sonraya “kapanma” getirmek, aslında işin başından bu yana tutarsız yanı!

Ben bir kaçını biliyorum…

Gereken hava, gereken sayı, gereken aralık, gereken temizlik kurallarını eksiksiz yerine getirmelerine karşın, “yirmiden sonra açmayacaksın” uyarılarıyla karşılaşmaları için unutulan/ savsaklanan/ göz ardı edilen/ görmezden gelinen öyle çok şey var ki…

Gün içerisinde onlarca “bulaşı” sayılacak olayları savsakla, onlarca yığılmayı gözmezden gel, onlarca zorunlu olgunun üzerini kapat…

İlk akşamdan sabaha dek “kısıtlamayı” covid 19 için çözüm say!

***

“Karantina” sözcüğü, dilimize İtalyancadan geçmiş. “Bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemek için belli bir bölgenin ya da yerin kontrol altında tutulup giriş çıkışların engellenmesi biçiminde uygulanan sağlık önlemi” biçiminde tanımlanıyor!

Covid 19 için salık verilen süre onbeşgün…

Güçlü devletlerin, bu tür/ buna benzer olgularda yapmaları gereken şey; yurttaşların sağlığını korumak, karantina süresince, yurttaşların “tüm” gereksinmelerini sağlamak, sağlık taramalarını yapmak, pozitif olguları belirlemek/ sağlıklı olanlardan ayırmak, normal yaşama dönüşün koşullarını hazırlamak olmalı…

Bizde öyle olduğunu söylemek,

“İktidarın”, covid 19’u çözümeye odaklı olduğunu düşünmek,

Yaşananların “doğru biçimde” açıklandığını ileri sürmek “haksızlık” olur!

***

Geçtiğimiz hafta içerisinde görüştüklerim, son “günlük veri” açıklamasıyla birlikte evlerine kapanmayı seçti!

Hafta içi Kozan’a gitmişim. Birçok tanıdık/ dost “aman ha aracından inme, uzak duralım, Kozan bildiğin gibi değil” diyerek üç metre öteden konuştu. Günlük yüz “olgudan” söz ediyorlardı; korkunç!

Açıklamalarda ileri sürülen “ kırmızı alarm” yurdun her yerinde “korkuyu” daha da artırırken; gerek dünyada örnekleri bulunan, gerekse bazı bilim insanlarının bilgileri ışığında “onbeş gün süreli kapanma” konusu neden düşünülmez, anlatılabilmiş değil!

Daha çok can mı yanmalı?

Daha çok acı mı yaşanmalı?

“Ucu kaçtı/ kaçıyor” gerçekten!


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.