DOLAR 18,6419 0%
EURO 19,3000 0.13%
ALTIN 1.048,710,10
BITCOIN 3073372,12%
Adana
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ülkede Facia Bekleniyor

ABONE OL
23 Eylül 2014 19:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taksim Gezi olayının ‘facia’ olduğu, hangi inançta olunursa olunsun, kafalara yer etti. Çünkü ülke bu olayla sarsıldı.

Ama AKP hükümetinin kafasında yer etmedi. Millete tatlı vaadler sunmaya devam ediyor.

Mehmet Şevket Eygi ikinci bir faciaın işaretini görmüş gibi haber veriyor; halkı uyanık olmaya çağırıyor.

Erdoğan’ı hiç düşünmeden ‘umut’ bellemiş halk uyanık olabilir mi ki? Uyur gezer vaziyette Erdoğan’ın sürüklediği yere gidecek o halk.

Mehmet Şevket Eygi, ülkeyi sarsan olaylarda siyasi iktidarın yani AKP hükümetinin kabahatli kusurlu olduğunu belirtiyor; alınacak tedbiri söylüyor. Bakalım ve yorum yapalım:

1- ”Adil olacaksın, adaletle hükmedeceksin…”

Adaletin ne olduğunu bilmiyor ama AKP. Çevresinde islam hukukçusu diye yer edinenler de hükümete adaletin ne olduğuyla ilgili bilgi vermiyor; onu uyarmıyor… Nasıl adil olacak hükümet?

2- ”Emaneti ehil olana vereceksin…”

Millet kafaya takke takıp camiye girip çıkanlara vermiş emaneti. Bunlar ne kanundan anlıyorlar ne tüzükten… Ama buna ‘milli irade’ deniyor. Milli iradeye karşı gelinemez ki!!!

3- ”Devlet ve belediye bütçelerinde israf ve usulsüzlük olmayacak…”

Tam tersi icraat yapıyorlar, bir daha oy alamayız kaygısıyla hazineyi rastgele harcıyorlar. Kodamanlar gittikçe semiriyor, fukara ele bakacak duruma geliyor. Ha!.. Unuttum söylemeyi: Dikkatleri usulsüzlüklerden çekebilmek için ”iyi şeyler olmuyor mu hiç, onlara baksanıza” diyenler çıkıyor tabi. Mesela; IMF’e borçtan kurtarıldı devlet, gibisinden. Ama başka tarafa borçlandırmışlar ülkeyi, anlayan kim?..

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gazete ve Gazetecilik

4- ”Aileyi koruyacaksın, zinayı suç kabul edeceksin…”

Mirimiz Avrupa’ya gittiğinde söz vermiş ”her yaşam tarzı özgür olacak” diye. Geçen gün ”Her inanç sahibi inancını yaşamalı” buyurdu Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez… Mirimiz sözünden cayar duruma gelmesin diye. Halbuki, her yaşam tarzı serbest edilirken, -inançlara karışamazsın zaten- ülkeye sakıncalı görülen yaşam tarzlarının belirtilmesi gerekir.

5- ”Sosyal mutabakatı hakim kılacaksın…”

Bir kaç yıl önce SGK Kanununu çıkararak sosyal dengenin altına atom bombası koydu Erdoğan iktidarı. Bu kanunla, eşitliği kendine haram edilen bir kitlenin oluşmasına kapı açtı. Ama söyleyeyim: Kanun işletildiğinde AKP belki iktidarda olmayacak; gelen iktidar millete kötü gösterilecek. AKP’yi umut bilen şaşkın dindarlar da buna inanacaklar.

Mehmet Şevket Eygi, şu cümlesiyle çok güzel uyarı yapmış oluyor: ”Siyasi iktidar, benim hiç bir hatam kusurum aksaklığım yok, kabahat muhaliflerdedir diyorsa geleceği karanlıktır”. Bkz: //www.milligazete.com.tr/koseyazisi/FCIANIN_IKINCI_PERDESINE_HAZIR_MIYIZ/15971#.UfdzS01rPIU

 

AKP Lideri, gezi olayıyla ülke sarsıldıktan sonra, ”Bizim hatamız olmuştur elbette; hata düzelttirmek böyle olmaz ki” gibisinler bir şeyler söyledi. Ama hatasının üstte sıralananlardan herhangi birinin olabileceğini aklına getirmedi. Ya da işine gelmedi.

Şu günlerde AKP yandaşlarını telaş ve endişe sarmış durumda. ”Onun için ölürüm” diyebilen yalakayı saymazsak, AKP destekçileri ikici olayın Gezi’den daha şiddetli olacağının farkındalar. Ülkenin çatırdayacağını söylüyorlarsa da, suçu muhalif işadamlarına yükleme yanlışına düşmekten kurtulamıyorlar. AKP yandaşlarının hiç biri hak hukuk adalet sözcüklerinin anlamı üzerinde konuşmuyor. Dert sunumları, ”eyvah Erdoğan gidecek” üzerine.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Osmanlı Dediğin

Son söz: Tarlaya ne ekildiyse hasat zamanı o biçilir. İster bilerek ister bilmeyerek.

İbrahim Faik Bayav

 

 

Bu makale 2 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.