DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ümit Özalp Kunt
108 okunma

Ümit Özalp Kunt

ABONE OL
16 Ocak 2015 16:03
Ümit Özalp Kunt
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Bu hafta Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidiyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Şube Müdürü olarak yeni atanan Sayın Ümit Özalp Kunt ile sohbet edip ilçemiz Kozan’ın yetiştirdiği çok değerli bir eğitim görevlisini kendi ağzından sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Ümit Özalp Kunt, Kozan’da yetişmiş başarılı bir öğretmendir. Özelikle konuşma üslubu, diksiyonunun mükemmelliği ve akıcılığı dinleyenleri mest eder. Ümit Bey konuşurken zevkle dinler, soru sorarak konuşmalarını bölmek istemezsiniz.

Digital image

Her zaman planlı ve programlıdır. Yapacağı ya da yapmayı düşündüğü işleri mutlaka planlar, inceler ve kararını titiz bir araştırma yaptıktan sonra çok geciktirmeden verir.

Şimdi diyeceksiniz ki; daha sohbete başlamadan Sayın Kunt’un bu özeliklerini nereden biliyorsunuz diye.

Ümit Beyle 1999 yılında tanıştık. O yıllarda Kozan ilçesi için yayınlamış olduğum Objektif isimli haftalık gazetemin en değerli köşe yazıları Ümit bey tarafından yazılıyordu. Sayın Kunt ile çok sohbetimiz çok duygu paylaşımımız oldu. Şimdi böyle değerli bir arkadaşımızın, bir dostumuzun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü gibi bir konumda Şube Müdürü olması onun gerçekçiliğinin, azminin ve başarılarının sonucunu alması anlamına gelmektedir ve bizler de Ümit Bey’i böyle bir görevde görmekten büyük bir onur, büyük bir mutluluk duyduk. Kendilerini inşallah daha büyük mevkilerde de görürüz.

İlçe Milli Eğitime geldiğimizde Ümit Bey bizi her zamanki güler yüzü ile karşıladı. Kısa bir sohbet faslından sonra dilerseniz artık KozanBilgi.Net okuyucuları ile tanıştıralım.

Digital image

Ümit Özalp Kunt Kimdir? Bize kısaca yaşamınız hakkında bilgi verir misiniz?

1969 yılında Kozanda doğdum. Kozan 2 Haziran İlköğretim Okulu, 50. Yıl Orta Okulu ve Kozan Lisesinde okudum. Kozan Lisesinden 1986 yılında mezun oldum. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1992 yılında bitirdim. İlk görev yerim Kadirli oldu. Kadirlide 1992 ile 2000 yılları arasında çalıştım. 1992 den 1998 e kadar Derviş Paşa Orta Okulunda ve 1998 ile 2000 yılları arasında ise Ticaret Meslek Lisesinde çalıştım.

Bu arada 1995 yılında Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisans çalışmam oldu. Burada hazırlık olarak 1 yıl yabancı dil aldım. Ders aşamasının sonunda ikizlerim olduğu için yüksek lisansı bitirip bırakmak zorunda kaldım.

2000 yılında Adana Yüreğir Enver Kurttepeli Lisesine tayinim çıktı. Orada öğretmen olarak göreve başladım. Sonra 4 yıl idareci olarak görev yaptım. 2005 yılında Kozana geldim. Kozanda Mehmet Akif Ersoy Lisesinde çalıştım. Bu arada bir, bir buçuk yıla yakın bir süre Anadolu Öğretmen Lisesinde Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. 2010 yılında yani şu anda İlçe Milli Eğitimde Şube Müdürü olarak görev yapıyor durumundayım.

Digital image

Ümit Bey sizin sosyal yönden geniş bir yapıya sahip olduğunuzu biliyoruz. Ne tür sosyal çalışmalarınız oldu?

Evet sosyal çalışmalarım oldu. Sosyal alanda da normalde Kadirlide Vakıf Başkanlığım olmuştu. Burada Kozan Çevre ve Kültür Derneğinin Kuruluşunda görev aldım ve yakın zamana kadar başkanlık görevini sürdürdüm. Milli Eğitimdeki görevim nedeniyle oradaki başkanlık görevimi devretmiş bulunmaktayım.

Şu an aynı zamanda Kozan Kent Konseyinde Yürütme Kurulunda görev yapıyorum. Kent Konseyinde değişik komisyonlarda görevlerim var.

Bir Kent Müzesi kurulmasıyla ilgili komisyonun başkanlığını yapıyorum. Bununla beraber çevresel atıkların dönüşümü tesisiyle ilgili komisyonunda üyesiyim aynı zamanda. Yine Kozana Vilayetlik hakkının iadesi komisyonunda da aktif olarak görev yapıyorum. Evliyim, 3 kızım var.

Digital image

Ümit Bey Allah analı babalı büyütsün. Allah Uzun ömürler nasip eylesin. Evlatlarınızın da inşallah ilerde sizin gibi örnek bir insan olduğunu görürüz.

Ümit Özalp Kunt Milli Eğitimde Şube Müdürü olduktan sonra neler değişti? Neler değişecek? Düşünceleriniz nelerdir?

Şu an mevcutta yapılmış olan çalışmalar var. Milli Eğitimde hizmeti geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz buraya geldikten sonra şu anda özellikle benim bünyemde olan alanlar var. Program geliştirme bölümü, bilgisayar ve sınav hizmetleri bölümü, okul içi beden eğitimi ve izcilik spor bölümü, burslar ve yurtlar bölümü, araştırma, planlama ve istatistik bölümü, sivil savunma hizmetleri, okul öncesi eğitimi bölümü, hizmet içi eğitim bölümü ve bununla birlikte proje koordinasyon ekibi, Avrupa Birliği projeleri ekibi benim bünyemde çalışıyor. Evrak kayıt işlemlerini biz takip ediyoruz. Bunun dışında neler yapıyoruz. Tabi sadece buradaki evrak işlemlerini takip etmek yetmez. Milli Eğitimin ihtiyaçları açısından, şu anda Milli Eğitimin bütün konuları benim konumu oluşturuyor diyorum. Kendimi Milli Eğitimin diğer alanlarından kayıtsız görmüyorum. Bütün alanlar bizimle ilgilidir. Bu açıdan okullarımızı geziyorum. Her gün sabah 07 ile 08 arasında iki okula uğramaya çalışıyorum. Mesela bugün, bu sabah Ticaret Meslek Lisesine uğradım. Kozan’daki bir çok okula şu ana kadar uğradım. Ama sadece Kozan ilçe merkezindeki okullar değil köy okullarımız da çok önemli. Bu sebeple yaptığım geziler var. Bu gezilerde özellikle yanıma bir bay bir bayan rehber öğretmen alıyorum. Yani psikolojik danışman öğretmen alıyorum. Onlarla birlikte okul gezileri yapıyoruz.

Okul gezileri bizim açımızdan çok önemli. Özellikle köy okullarımız. Çünkü bir çok gencimiz, bir çok öğretmenimiz sorunlarını bazen yeterince ifade edemiyebiliyorlar. Onları yerinde görmek ve bu sorunları gözlemleyip gerekli çözüm önerilerini bizzat bizim gündeme getirmemiz daha etkili oluyor. Bu maksatla yaptığım değişik geziler oldu. İşte Gaziköy’e uğramıştık geçen seferde ama bunu saymıyorum, tekrar geleceğim.

Bununla beraber dağ köylerine yöneldim. Salmanlı, Marangeçili, Kalkumaç, Görbiyez, Akkaya yada Tilki Deresi denilen köylerimize gezilerimizde uğradım. Yine işlerimin yoğunluğu nedeniyle uzak gidememe durumum olduğunda da hemen yakınımızdaki köylere uğrama durumumuz oldu. Mesela Ağlıboğaz ve Güneri İlköğretimi bu kapsamda

Taşımalı ve Problemleri olan okullarımız yani derdi biraz çok olan okullarımız belki, bu maksatla oralarda yaptığımız tespitleri mutlaka takip etmeye çalışıyorum. Bizzat ilgilendiğim durumlar oldu. Telefonu kapalı olan okullarımızın telefonlarını açtırma, interneti olmayan okullarımıza internet sağlama, donanım ihtiyacı olan okullarımıza başka türlü ihtiyaçlarını kazandırma gibi gayretlerimiz oldu. Bunlar olmaya devam edecek çünkü yerinde oturularak bir idarecinin yapacağına inanmıyorum.

Bir başka önemli nokta Kozan’ın bina problemleri…

Kozan’da uzun yıllardır binalara ihtiyaç var. Bu ihtiyaçların çözümü noktasında da şu an kaymakamlık ve vergi dairesi ile görüşmelerim oldu. İhtiyaçları ve eksiklikleri zaman zaman gezdiğimiz, gördüğümüz yerlerdeki problemleri kaymakam beye, milli eğitim müdürümüze mutlaka ulaştırıyorum. Ve çözümü noktasında da hassas davrandıklarını görüyorum. Ben de bu noktada hassasiyetimi özellikle vurguluyorum. Özellikle bu bina problemi önümüzdeki ilk beş yılda Kozan’daki bina ihtiyacının ben ortadan kalkmasını hedefliyorum. Bu hedef doğrultusunda da yeni bir takım çalışmalar yapmaya gayret ediyorum. Hem kaymakam bey ile, hem vergi dairesi müdürü ile görüşmemiz oldu. Gerçi müdür yardımcısıyla görüşebildik ama müdür beyle de görüşeceğiz. Eğitime yüzde yüz destek projesi var. Bu proje ile ilgili bir hazırlık aşamasındayım şu anda. Hatta bu konu ile ilgili olarak Kozan’daki muhasebecilerle, ticaret odasıyla, ticaret borsasıyla ve benzer bir takım yerlerle görüşüp Kozan’ın kalbur üstü vergi veren insanlarıyla bir araya gelip onların bu projeye detek vermelerini sağlamak için bizzat görüşeceğim. Kaymakam bey de bunu onaylıyor, bir araya gelip bu proje kapsamında yani eğitime yüzde yüz destek projesi nedir öncelikle amacını söyleyelim, Türkiyenin eğitimde niceliksel yani sayı noktasındaki sorunlarının çözümünün sağlanması. Ve bu anlamda 4.842 sayılı kanunla hayırseverlerin eğitime yaptıkları harcamaların yüzde yüzü gider gösterebilmeleri.
Projenin hem ayni hem de maddi boyutu var. Bu sayede insanlar okul yaptırabiliyorlar, ek bina yaptırabiliyorlar. Arsa bağışı, öğrenci yurdu, okul iç donanımı, eğitim araç gereç bağışı ve buna benzer ayni yâda maddi yardımlar yapabiliyorlar. Yaptıran kişiler isimlerini verebiliyorlar.

Bu projeden faydalanarak hem belirli matrahlarından kesinti yaptırmadan onu gider gösterme imkanına sahip oluyorlar. Hem de memleketin ihtiyaçları yerinde çözülmüş oluyor. Bunu bizim Kozan’a uyarlamamız lazım. Şu anki hedefim bunu Kozan’a uyarlayabilirsek ki, bu konuda kaymakam bey, belediye başkanı, vergi dairesi ve diğer birimlerimiz duyarlı olduğu takdirde ben inanıyorum ki 5 yıl içinde Kozan’ın bina problemi ortadan kalkacaktır. Yoksa öbür türlü devletten beklediğinizde bu sene 1-2 tane okul onaylandı. Anadolu öğretmen lisesi ve 47 tane okul yaptırdı bakanlık. Buna onay verdi. Ve biz kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Ama Kozan’ın ihtiyacı bir tane değil. Daha çok ihtiyaçları var.

Sayın Kunt, bina ihtiyaçları konusunda Kozan’daki iş adamlarımızın yanı sıra ülke genelinde büyük kurumlarla da iş birliği yapmayı düşünüyor musunuz?

Çözümde gayretin bir başka boyutu şudur; o da TOBB gibi yani Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi, İMKB gibi bir takım kurumlar binalar yaptırıyorlar. Bu tip kurumları yakın markaja alıp takip ettiğimizde ve üst düzeyde bir takip ve koordinasyonla bizim Kozan’daki bir çok ihtiyacımızın da bu kanaldan en azından bir kısmının karşılanabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda da eğitimimizin büyük oranda yukarıyla koordineli bir şekilde götürmemiz gerekiyor. Ben bunlara da gayret edeceğim.

Başka bir takım projelerimiz daha var. Kozan’ın malumunuz Turgutlu problemi var. Ayrıca abdallar dediğimiz bu Kozan’ın farklı bir kesimi daha var. Bu insanların eğitime ve topluma kazandırılması lazım. Bu anlamda da değişik projelerimiz var. O projeleri geliştirmeye çalışıyorum şu aşamada. İnşallah daha bir çok güzel olan alanda çalışma yapmaya gayret edeceğiz. Kısaca bunları söyleyebilirim.

Sayın Kunt, Zatıâlinizin Kozan Kent Konseyi Yönetiminde de görev aldığınızı biliyoruz. Daha önce KozanBilgi.Net’te “Gaziköy’de Eğitim Açılımı” isimli bir yazım yayınlandı ve bu yazımı ek olarak Kozan Kent Konseyi Başkanlığına Gaziköy okullarının özellikle bina sorunlarının çözümü için bizzat müracaat etmiştim. Şimdi özellikle bir eğitimci olduğunuz ve bu kurumun başında olan seçkin insanlardan birisi olduğunuz için sormak istiyorum, Kozan’ın geride kalan tek kasabası olan Gaziköy okullarının sorunları çözüme kavuşturulabilecek mi?

Tabi memleketimizin her noktasındaki problem hani insan vücudundaki bir yere batan iğne yada diken bedeninde nereye batarsa batsın aynen hissedilir. Bizim de bu hale gelmemiz lazım. Yani narkozdaki bir insan halinden çıkıp duyarlı bir insan, duyarlı bir kurum haline gelmemiz lazım. Bu anlamda tabiî ki başvuruda bulunduğunuz ve tarafıma gönderilen dosyayı elime aldığımda ilk önce ben hemen bu bizim problemimiz, bu bizim düzeltmemiz gereken bir problem olarak gördüm. Gerekli yazıların altını çizerek özellikle müdürümüze ve diğer şube müdürü arkadaşlarımla paylaştım. Bu konu ile ilgili çözüm üretmemiz gerektiğini vurguladım. Hemen bu konu ile alakalı olarak duyarlılık gösterildi.

Milli Eğitim Müdürümüz bir şube müdürümüz ile birlikte hemen Gaziköy’e geçtiler. Benim daha önce bir gözlemim olmuştu zaten daha önceki müdürümüz Davut Bey ve Mustafa Bey ile de bir görüşme yapmıştım. Onları da belirttim kendilerine. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz de acil olarak gittiler ve onlarda bir gözlem yaptılar. Ve oranın binaya ihtiyaç duyulduğunu, trafo ile ilgili problemin olduğunu ve trafo ile ilgili olarak hemen ilgili yerlerle temasa geçildiği ve binayla ilgili de “Buranın Binaya İhtiyacı Vardır” sonucu ortaya çıkartıldı. Bunlar tabi bizim problemlerimizdir ve bunlara karşı duyarsız kalmamız elbette mümkün değildir. Hem müdürler bazında hem de şube müdürü olarak her türlü probleme her zaman açığız. Gördüğümüz sorunları hatta basın yayın da göstermiyorsa üzüntü duyarım. Gösteren basın kuruluşlarını da takdir ediyorum. Çünkü onlar bizim göremediğimiz tarafları görüyorlar ve bize bir anlamda yol gösteriyorlar. Bu büyük bir problem. Ve bende bu problemi görme şansına sahip olmuşsam benim burada KozanBilgi.Net’e teşekkür etmem gerekir.

Ben bu düşüncedeyim ve böyle büyük bir sıkıntıyı bizlere gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Daha önce haberimiz olsaydı, gerçi o zaman milli eğitimde değildik ama ben o zamanda da gereğini yapmaya çalışırdım. Bu gün buradayım. Burası şikayet değil icraat makamıdır. Bizde elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız. Teşekkür ediyorum.

Sayın Kunt, göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı asıl biz sizlere teşekkür etmek istiyoruz. Fakat son ve zor bir sorum olacak;

KozanBilgi.Net’i sürekli takip edebiliyor musunuz? Şu an gerek ülkemizde gerekse yurt dışında büyük bir ziyaretçi ve üyemiz var. Onlara buradan ne söylemek istersiniz?

Evet KozanBilgi.Net normalde benim sık kullandığım siteler arasında yer alıyor. Ve oradaki haberleri, forumları ve resimleri beğenerek takip ediyorum. Benim için zaman zaman müracaat kaynağı, günlük en azından bu portalda neler var diye baktığım, yöresel anlamda kuvvetli gördüğüm, güçlü gördüğüm ve ihtiyaç olarak gördüğüm bir alanı dolduran güzel bir portal hazırlanmış. Ben başta siz Sayın Türkeş Manga olarak emeği geçen her kese teşekkür ediyorum. Kozan’ın sesini, soluğunu dış dünyaya aktarıyorsunuz.

Evet bu hafta Kozan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Sayın Ümit Özalp Kunt ile birlikte olduk. Ümit Beye verdiği bilgilerden, gösterdiği sıcak kanlılıktan dolayı tekrar teşekkür ediyor haftaya yeni bir konukla birlikte olmak üzere tüm KozanBilgi.Net okuyucularımıza mutlu günler diliyorum.

Türkeş Manga

Bilgisayar Öğretmeni
KozanBilgi.Net Kurucusu ve
Genel Yayın Yönetmeni


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.