Umut Oran ‘Türkiye’deki yangını söndürecek itfaiye CHP’dir’

Umut Oran ‘Türkiye’deki yangını söndürecek itfaiye CHP’dir’

ADANA- Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP, “Türkiye’nin birleştirici gücü olan Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’deki yangını söndürecek bir itfaiyedir. Halkımızın 1 Kasım’da bize su taşımasını istiyoruz” dedi.

CHP’nin Osmaniye’deki seçim çalışmalarına katılmak üzere Adana’ya gelen Umut Oran, burada önce Adana Milletvekili Adayı Burhanettin Bulut’la Seyhan İlçesi Kıbrıs Caddesi’nde esnaf ziyareti yaptı sonra da CHP Adana İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

“KİMSEYE VERECEK EMANET OYUMUZ YOK”

CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ’a ve ekibine başarı dileyen Oran, 1 Kasım genel seçimlerinin Türkiye için tarihi bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Tüm CHP’lilerin mazeretsiz olarak seçim çalışmalarına katılması gerektiğinin altını çizen Oran, CHP’nin tek hedefinin iktidar olduğunu söyledi. Bir tek oyun bile arkasında ve peşinde olmak gerektiğini dile getiren Oran, “Kimseye verecek ödünç veya emanet oyumuz yok” diye konuştu.

CHP DIŞINDAKİ PARTİLER SINIFTA KALDI

7 Haziran seçimleri sonrasındaki süreçte VHP dışındaki üç partinin de demokrasi, özgürlükler, barış noktasında sınıfta kaldıklarını aktaran Oran, CHP’nin ise 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadarki süreçte en sorumlu, en yapıcı ve en uzlaşmacı parti olduğunu ifade etti. “CHP ‘Önce insan’ dedi, ‘Önce akan kan dursun’ dedi, ‘Önce Türkiye’ dedi. Gerçekten de fedakar bir sorumluluk anlayışı içerisinde hareket etti” şeklinde konuştu.

”TÜRKİYE’DE KORKUNÇ BİR YANGIN VAR”

Türkiye’de korkunç ve büyük bir yangın olduğunu vurgulayan Umut Oran, “Türkiye’nin her tarafı cayır cayır yanıyor. Bu yangının önemli bir parçası terörden kaynaklı. Türkiye’de son dört ayda dört yüzden fazla insanımız hayatını kaybetti ve bunların yarısı sivil” dedi.

“TERÖRÜN BAŞ SUÇLUSU AKP, SUÇ ORTAĞI HDP”

CHP’nin terör olaylarının araştırılması ve çözüm üretilmesi için TBMM’nin toplanıp çözüm üretilmesi için bir komisyon kurulması yönündeki çağrısını anımsatan oran, AKP’nin reddettiğini anlattı. Oran, “İşin en ilginç tarafı MHP de bizim terörle mücadele ve terörün sorunlarının çözülmesi önerimizi reddetti. Aslında terörün baş suçlusu AKP’dir. HDP de onun suç ortağı. Çünkü HDP son üç yıl boyunca PKK’yla arasına çizgi çizemedi. AKP’yle bu süreci yasa dışı, parlamento dışı ve şeffaf olmayan bir şekilde yürüttüler. Dolayısıyla bugün terörün patlamasında HDP’nin de sorumluluğu var ama MHP de bu noktada masum değil. Bizim parlamento işi gücü bırakıp en önemli sorun dediğimiz terör konusunda bu işi çözmeli önerimizi MHP reddetti” ifadelerini kullandı.

“SON BİR YILDA PARA YÜZDE 40 DEĞER KAYBETTİ”

Ülkede ekonomik anlamda da bir yangın olduğunu dile getiren Oran, emeklilerin ve asgari ücretlilerin aldığı maaşın simit-çay parasına bile yetmediğini kaydetti. Ülkeyi bu duruma AKP’nin getirdiğine işaret eden Umut Oran, “Ekonomi tam dip yaptı. Sadece son bir yılda paramız yüzde 40 değer kaybetti. Sadece bir yılda vatandaşımızın cebindeki 100 lira 60 lira oldu” dedi.

“ADANA ARTIK İŞSİZLİKLE VE KAPANAN FABRİKALARLA ANILIYOR”

1970’lerde 80’lerde Adana’nın Türkiye’nin en büyük sanayi kenti, tarım ambarı ve tekstilin başkenti olduğunu aktaran Oran, bugün ise pamukla anılan Çukurova’da çiftçinin pamuk üretmediğini, Adana’nın işsizlikle, kapanan fabrikalarıyla, göçle anıldığına dikkati çekerek şöyle devam etti:

“Böyle bir üretim, ticaret ve sanayi şehrinin bu hale gelmesinde iktidarın da uyguladığı teşvik politikalarının çok büyük bir payı var.  Yürürlükteki teşvik uygulamasın çıktığı 2004’ten beri Adana hep cezalandırıldı.  Fabrikalar Adana’ya komşu olan Osmaniye’ye taşındılar.  Adana işi ve aşı kaybetti. İş, aş olmayınca sosyal barış da olmuyor.  Bunun faturasının mutlaka iktidara kesilmesi lazım”

CHP YANGINI SÖNDÜRECEK İTFAİYE

Bir şeylerin değişmesi, Adana’nın gelişmesi, insanların işe ve aşa kavuşması, Adana’dan göçün durması, tekstil fabrikalarının çalışması, pamuğun yeniden Çukurova’da yetişmesi için bugüne kadar AKP’ye oy veren insanların aynı hatayı yapmamaları gerektiğini vurgulayan Umut Oran, şunları söyledi:

“Bu noktada CHP olarak biz kadrolarımızla, programımızla vaatlerimizle,  ilk 100 günlük eylem planımızla, ilk bir yıllık hükümet programımızla matematiksel, bilimsel, istatistiki… ne açıdan bakarsak bakalım ülkedeki yangını söndürecek tek partiyiz.  Türkiye’nin birleştirici gücü CHP’ye tüm Adana’da dostlarımızın, hemşehrilerimizin güç vermesini istiyoruz. Biz Türkiye’deki yangını söndürecek bir itfaiyeyiz. Halkımızın da bize su taşımalarını istiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN