Ünlü Teknolojik Girişimcilerin Başarısızlığından Alınacak Dersler

Ünlü Teknolojik Girişimcilerin Başarısızlığından Alınacak Dersler

Kendi işinizi yaparken risk almak zorunda kalmanız işin doğası gereği bir durum. Teknolojik girişimciler içinde durum farklı değil. Eğer işler ters giderse kariyer ve sosyal yaşamın büyük darbeler alması işten bile değil. Riskli girişimler genellikle gri bulutlar arkasında sonucun ne olabileceğinin kestirilemediği durumlar olarak tanımlanabilir. İnanarak girilen her atılımın başarılı olacağı diye bir kural yok. Ama risk almadan başarıyı yakalamak da pek mümkün görünmüyor.

Bu formüle göre yapılacak işe inanan her girişimci ya da yatırımcı biraz risk almak durumunda kalabiliyor. Bazı durumlarda bu risklerden başarısızlık çıkarsa kişisel ve profesyonel hayatınız maddi manevi yüksek zararlara uğrayabiliyor. İşte bu durumla ilgili olarak örneklendirebileceğimiz birkaç çok bilindik girişimcinin tecrübeleri. Bakın dünyanın en başarılı teknolojik isimleri, zamanında nasıl milyarlarca dolara mal olan hatalar yapmışlar?Jeffrey Preston “Jeff” Bezos: Yangın var

Çıkarılacak ders: Egonla iş yapma

Amazon’un Fire Phone girişimini hatırlıyor musunuz? Amazon Fire Phone Projesi Battı ve Mühendislerini de Batırdı haberimizi hatırlarsınız. 2015 yılının Ağustos ayında Amazonun patronu Jeff Bezos akıllı telefon piyasasına kafa tutmaya çalıştığında öyle bir darbe aldı ki, hem şirket çalışanları, hem Amazon markası, hem de üretime harcanmış milyonlar heba oldular. Temmuz 2014’te 199 $ fiyatla piyasaya çıkan telefon o kadar hızla yere çakıldı ki, Jeff Bezos nereye uğradığını anlayamadı.

Amazon Fire Phone kilit ekranı

Amazon Fire Phone’a ne oldu?

Jeff Bezos zaten yangın yeri olan akıllı telefon pazarında bir fark yaratmak istemişti. Ancak yarattığı tek fark son derece yakışıklı bir akıllı telefon kilit ekranından öteye gidemedi. Üstelik yeni bir işletim sistemini yıllardır Android kullanan kitle Fire Phone’un ne olduğunu pek de anlayamadılar. Amazon Fire Phone ABD’li operatör AT&T ile anlaşmalı satışlarında 100 dolara kadar fiyat düşürse de. Piyasa fiyatı 200 dolar civarında olan Fire Phone’u hiçbir pazarlama taktiği kurtaramadı. Amazon’un Fire Phone projesi 170 milyon dolara yakın zarar etti.

İşten çıkarılan mühendisler daha sonra yaptıkları açıklamalarda tüketici için değil Bezos için bir telefon yapmaya çalıştıklarını itiraf ettiler. Öte yandan piyasada kendini ispat etmiş onca Android telefon varken kim Fire Phone alırdı ki?

Steven Paul “Steve” Jobs: Yıkılmadım ayaktayım

Çıkarılacak ders: Ne kadar batarsan bat, geliştirmeye devam et

The Lisa, Newton, Apple III isimlerinin büyük olasılıkla bilmiyorsunuzdur. Bu üç proje Steve Jobsdöneminin yere burun üstü kapaklanan pahalı yatırımları olarak bilinirler. Ancak Apple’ın bu başarısızlıklarını kimse bilmez. Bunun arkasında Steve Jobs’un inançlı ve sarsılmaz kendine güveni ve agresif pazarlama stratejisi var. Eğer teknolojik ürün geliştirmede kumar oynayacaksanız bunu kesinlikle Steve Jobs gibi oynamak gerekiyor. O Newton denilen cihaz da, bugün iPhone’un atası olarak kabul ediliyor. Nereden, nereye değil mi?

Ne kadar batarsan bat, geliştirmeye devam et

Steve Jobs geliştirdiği her hangi bir ürün başarısızlığa uğradığında, Jobs sebep ve sonuçları birbiriyle bağdaştırıp bundan ders çıkartarak bir adam ileriye bakabilmeyi başarmış bir yatırımcı olarak hafızalarda kalacak.William Henry “Bill” Gates III: Kendim ettim kendim buldum

Çıkarılacak ders: Rakiplerini ciddiye almayı bileceksin

Apple’ın ayağa kalkmasının arasında biraz da Bill Gates ve şirketi Microsoft’un desteği olduğunu şöyle böyle bir şekilde biliyoruz. 1997 yılında yaşadığı sıkıntılar yüzünden dibi gören Apple, Microsoft’un 150 milyon dolarlık Apple hissesi satın almasıyla kendini toparlayabilmişti. Gates çok büyük bir ihtimalle bunu Apple’ın hayrına yapmamıştı. Çökmek üzere olan bir girişime el uzatarak hem hükümetin, hem de açık kaynak yazılımcıların gözüne girmeyi hedefliyordu. Bunu başardı da. Ama küllerinden bir dev yarattığını asla kestirememişti.

William Henry “Bill” Gates III ve Steve Jobs

Bugün Microsoft’un en büyük rakibi olan Apple’ın elinden tutarak kendi çıkarlarını gözeten Gates böyle yapmasaydı, bugün dev bir rakiple karşı karşıya olmayabilirdi. Bill Gates’in küçümsediği Apple, bugün yiyecek zincirinin neredeyse en tepesinde duruyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın