DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521991,20%
Adana
28°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

219 okunma

Üveit

ABONE OL
26 Eylül 2014 08:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

uveit-nedir-belirti

Üveit, gözün içindeki damar tabakanın (uvea) iltihabı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur. Uveadaki bir iltihab korneadan görme sinirine kadar tüm yapıları etkilediği gibi, görmeyi de ciddi şekilde tehdit eder. Üveit erişkinlerde daha çok görülen bir hastalıktır.

ÜVEİTİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Üveit, virüs, mantar ve parazit gibi etkenlerle oluşacağı gibi, vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Ayrıca çeşitli sistemik hastalıklar eşliğinde de (behçet hastalığı, romotoid, ortrit lupus vb.) üveiti görebiliriz.

İLK BELİRTİLERİ

İriste damarlanma ve ödem
Lensin arkasında vitrenin önünde iltihap hücreleri
Gittikçe artan baş ağrıları
Işığa karşı hassasiyet
Bulanık görme
Göz küresinde veya çevresinde şiddetli ağrı
Gözde kızarıklık, uçuşmalar, kamaşma
Görmenin azalması
Göz yaşarması
Görüntüde oluşan lekeler

ÜVEİT TEŞHİSİ NASIL KONULMAKTADIR?

Üveit bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yalnızca muayenede saptanabilen bir hastalıktır. Hastanın hiçbir yakınması olmasa bile teşhisin konulması için mutlaka muayeneye gereksinim vardır. Ayrıca FFA ve diğer tetkik yöntemleriyle, bir göz hekimi tarafından konunun değerlendirilmesi önemlidir. Üveitle ilgili olabilecek hastalıkların tetkikleri de gerekebilmektedir.

Ne şiddette olursa olsun üveit, acil ve önemli bir hastalıktır. Tedaviye geç başlandığında hastalık ilerler ve gözbebeğinde şekil bozuklukları, katarakt, göz tansiyonu yükselmesi gibi kalıcı etkiler bırakabilir.

ÜVEİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Üveit tedavisinde, ilaç ve damlalar kullanılır. Doğru tanı ve erken tedavi ile görme korunabilmektedir. Her zaman erken tedavi başarı şansını yükseltir. Gözün ön kısmında gelişen iritis, cyclitis gibi durumlar daha ani başlangıçlı ve daha kolay tedavi durumlarıdır. Daha geride gelişen koroidit gibi durumların başlangıcı daha yavaş, tedavisi daha zordur. Tedavide aşağıdaki unsurlar çok önemlidir.

Neden olan hastalık varsa onun tedavisi.
Bağışıklık sisteminin çalışmasını değiştiren ilaçlar.
Koyu camlı gözlükler kullanılması.
Aktivite genellikle kısıtlanmaz fakat bulgular fazlaysa ve göz damlalarının yan etkisi oluyorsa araba kullanmak sakıncalıdır.
Göz doktorunun tedavisi.
Hastaların sık ve iyi izlenmesi çok önemlidir.
Çünkü bazı önemli bulgular izlenme sırasında ortaya çıkabilir. Bu da tanı ve tedavi açısından yapılabilecek değişiklikler için önemlidir. Acilen tedaviye başlanırsa görme korunabilir ya da kazanılabilir. Erken tanı doğru tedavi sık ve iyi izlenme , hasta-hekim uyumu ile çok iyi sonuçlar alınabilir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.