Uyduruk Şey Çözüm Olmaz

Uyduruk Şey Çözüm Olmaz

Bir zaman şehit cenazeleri oluşmadı. Bu durumu ‘işler yolunda’ şeklinde anlayanlar oldu. Ama 25 Ekim’de ve 29 Ekim’de sivil kıyafetli askerler arkalarından ateş edilip öldürülünce, birilerince, hükümetin oluşturduğu barış sürecinin yürümeyeceği dillendirilmeye başladı.

Mesela Sedat Laçiner…

Diyor ki Sedat Laçiner; ”Öncelikle şunu artık kabul etmemiz gerekiyor, Çözüm Süreci sizlere ömür”

Öncelikle Sedat Laçiner gibilerin kabul etmesi gereken şu: AKP hükümetinin oluşturduğu çözüm süreci yalancıktan idi; milletin mutluluk beklentisini karşılamaz idi.

Çözümden bahsedilecekse, çözülmesi gereken problem net biçimde belirtilmeliydi; bu bir. Problemin oluşma sebepleri araştırılıp bulunmalı, ülkeye duyurulmalı idi; bu da iki.

Otuz yıl süren terörden şikayet edildi hep. Şehit cenazelerinin aileleri göz yaşı ve feryada boğmasıyla, hükümette olanlarca kanları yerde kalmayacak, teröristler hakettikleri cezayı görecekler dendi. Bir kaç yıl öncesine kadar devam etti bu sözler. Sonra duyduk ki ‘Kürt Sorunu’ diye bir şeyler geveleniyor ağızlarda. O gevelemenin ardından terör yaptırıcıların elebaşlarıyla bir masa etrafında toplanma olayı, hem Türkiye’nin hem Avrupa’nın gündemine giriverdi. İşte ondan sonra Çözüm Süreci denen uydururuk bir plan devreye girdi. Bir anda ülkenin milyonlarca Kürt vatandaşı, terörün potansiyel suçluları olarak kamu oyuna duruldu.

Bu durumu kabul etmeyen siyasi bilimciler var. Mesela Mahir Kaynak, Avrupalıların Türkiye üzerine kötü plan yaptığını söyledi zaman zaman. ABD ile Avrupa’nın Türkiye üzerinde inisiyatif alma rekabetini de… Ama hükümet, ne hikmetse, ‘terör sorununu’ Kürt sorununa çevirenlerle çözüm oluşturulamayacağını farkedemedi. Milletin seçtiklerini bölgeye gönderip halkı aydınlatması yerine, devleti yıkma düşüncesi olan bazılarının da aralarında bulunduğu heyetten umut bekler oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kehf Suresi'nde Zülkarneyn ve Güneşin Doğduğu Yer 

Sedat Laçiner, aslında, çözüm süreci denen şeyin uyduruk olduğunu biliyor. Sivil askerlerin PKK’ca katledildiğinden de emin. Bunu açıktan söylemek yerine yazısının satır arasında belirtmeye gayret ediyor. İfadesi şu: ”Saldırganların maskeli olması, onların (katillerin) PKK’lı olmadığı iddiasını kanıtlamaz. Tam tersine örgüt mensupları, son yıllarda yoğun bir şekilde maske kullanmaktadırlar”. Bkz: http://www.habervaktim.com/yazar/67581/diyarbakir-ve-yuksekova-saldirilari.html

Son yıllarda terör örgütü mensupları maske kullanıyorlarmış Sedat Laçinerin belirttiğine göre; ne hikmetse AKP hükümeti de SON YILLARDA ‘çözüm süreci’ denen şeyi başlatmış.

Söylensin lütfen: Maskelilerin hareketli olduğu ortamda dillendirilen ‘çözüm’ uyduruk değil de ne?

İbrahim Faik Bayav

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın