UZAKTAN-YAKINDAN AMA EĞİTİM

UZAKTAN-YAKINDAN AMA EĞİTİM

Uzaktan eğitim, eğitim hayatımızın bir gerçeği olarak hayatımızdaki yerini aldı.

Artık öğretmenler ve öğrenciler bu öğretim metodunu kanıksamış görünüyor.

Eksi ve artılarını göz önüne aldığımızda karşımıza çıkan duruma bir bakalım.

Öncelikle uzaktan eğitim, öğretmenin yerini tutamamakta ve yüz yüze eğitim kadar etkili olamamaktadır. Bunun en önemli eksikliği ülkemizdeki internet ağının yetersiz olması ve öğrencilerin çoğunun elinde bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi iletişim araçlarının bulunmamasıdır.

Elinde internet ve bilgisayar bulunan çoğu öğrencilerin ise denetimsiz olması ve istekli bir çalışma yapıp, derslerini takip etmemeleri de ikinci bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel anlamda baktığımızda öğrenciler arasında bir fırsat eşitsizliği durumunu da bu tespitlerimiz sonunda görebiliriz.
Başka bir sorun ölçme ve değerlendirmenin genel anlamda uzaktan eğitimle yapılmamasıdır. Bu durum,yapılan uzaktan eğitimin değerlendirilmesi probleminize beraber getirmektedir. Bir başka tespitimiz ise yüz yüze eğitimde derslerine ilgi gösteren öğrencilerin, uzaktan eğitimlerde aynı ilgi ve başarıyı göstermeleridir. Yüz yüze eğitimde başarısız olan öğrenciler, uzaktan eğitimlerde aynı şekilde başarısız olmaktadırlar. Buda öğrencilerin sorumluluğunun ve istekliliğinin bu eğitimin başarılı olması konusunda çok etkili olduğunu göstermektedir.

Bu konuda öğrencilerin ailelerine ve sınıf rehber öğretmenlerine büyük iş düşmektedir.
İnsan tabiatı gereği, yakın iletişimin etkisi altında kalmakta ve yüz yüze eğitimde, hem eğitim hemde öğretim birlikte yürütülebilmektedir.

Uzaktan eğitim bir mecburiyet sonucu ortaya çıkmıştır. Ama hayatımızdan bundan sonra çıkmayacağı görülmektedir.Bunun koronavirüsle ilgisi yoktur. Pandemi süreci bittikten sonrada uzaktan eğitim kısmi olarak devam edeceği varsayımı ağır basmaktadır.Gerekli alt yapılar sağlandığında eğitim-öğretimde bu yöntemi kullanmak okuldaki öğrenciler üzerindeki ağır ders yükünü üzerlerinden alacağı zannı yüksektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  HÂLİN OKULU YOKTUR

Önemli olan öğrenmektir. Bunun için içinde bulunulan şartlara uyum sağlamak ve öğrenmeyi gerçekleştirmek amaç olmalıdır.
Günümüz şartlarında yapılabileceğin en iyisi yapılmaya çalışılmaktadır. Öğrencilerin ellerinden gelen gayreti göstermeleri başarılı olmakta önemli bir rol oynar.

Olayın bir başka sonucu da öğrenmeye istekli öğrencilerin bilgi için araştırmaları ve uğraş vermeleri durumudur. Bu bilginin ve öğretmenin değerini de ön plana çıkarır. Ancak öğretmenler açısından çok zor bir süreçten geçilmektedir. Hem geleneksel eğitim sistemi baz alınarak öğretmenlerin çalışmadığı algısını yıkmakla uğraşırken bir yandan da yüz yüze eğitimden daha zor olan uzaktan eğitimin bütün zorluklarına katlanabilmek için uğraş vermektedir.

Ancak her şeye rağmen bütün olumsuzlukların en olumlu çabası olan uzak eğitim, yavaş yavaş gelecek yıllarda eğitimimiz içerisinde gerekli rolünü alacağı ihtimali oldukça yüksek görülmektedir.

Bu yüzden elimizdeki imkanlardan en iyi şekilde yararlanarak öğrenmeyi yerine getirmemiz elzemdir.

Adnan DENİZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın