DOLAR 9,2966-0.38%
EURO 10,8517-0.12%
ALTIN 532,140,46
BITCOIN 5801220,55%
Adana
22°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Uzay Araçları

Uzay Araçları

ABONE OL
24 Eylül 2021 16:44
Uzay Araçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uydular

Dünyanın yörüngesinde dönen, üzerlerinde özel alıcılar ve vericiler bulunan araçlardır. Uydular, roketler yardımızla ya da uzay mekikleriyle uzaya taşınır. Dünya’nın yörüngesinde, uzaktan algılama uyduları, haberleşme uyduları, GPS uyduları gibi farklı işlevlerde binlerce uydu bulunuyor.

Yörünge Araçları

Başka gezegenlerin ya da gökcisimlerinin yörüngesine girip keşif yapmaları için gönderilen uzay araçlarıdır. Uzak gezegenlere varmaları bazen yıllar sürer. Üzerinde özel kameralar, alıcılar ve vericiler bulunur.

İniş Araçları

Yörünge araçlarıyla birlikte, başka gezegenlerin keşfi için gönderilirler. Gezegenin yörüngesine girdikten sonra yörünge aracından ayrılarak o gezegene iniş yaparlar.

Yüzey Araçları  İniş yapılan gezegenlerin yüzeyinde ilerleyerek veri toplayan robotlardır. Üzerlerinde çeşitli alıcılar ve vericiler bulunur.

Uzay Mekikleri  Uzaya insan ve yük taşımada kullanılan araçlardır. Fırlatılarak uzaya gönderilirler, geri dönüşteyse özel bir piste iniş yaparlar. Dünya’yla uzay arasında birçok kez gidip gelebilirler. Kimi zaman mekiğin içine uzay laboratuarı denilen özel bir bölme yerleştirilir; burada deneyler yapılır.

Uzay İstasyonu  Uzay istasyonları, içinde insanların yaşayabileceği ve çalışabileceği büyük uydulardır. İstasyon dünyanın yörüngesine yerleştirildikten sonra astronotlar burada kalarak deneyler ve araştırmalar yapar.

Sputnik

Uzaya Gönderiliş Yılı : 1957

Ağırlığı :  84 kg

Uzay Ajansı :  Eski SSCB Uzay Dairesi

Özellikleri :  Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusuydu. Görevi, atmosferle ilgili veriler toplayarak, bunları yeryüzüne göndermekti. Ancak, uydu yalnızca 21 gün boyunca sinyal gönderebildi.

 

Mariner 2

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1962

Ağırlığı :  203 kg

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Venüs gezegeninin keşfi için uzaya gönderilen Mariner 2, başka bir gezegenin yakınında uçan ilk uzay aracı oldu. Venüs’ün atmosferi ve yüzeyi konusunda bilgiler topladı. Güneş rüzgarıyla ilgili ilk ölçümleri yaptı.

 

Apollo II iniş aracı

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1969

Ağırlığı :  5.900 kg

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Apollo II seferi, insanlı bir uzay aracının Ay’a iniş yaptığı ilk sefer. Fırlatıldıktan dört gün sonra, bir astronot yörüngede beklerken, iki astronot bir kapsülle Ay’a iniş yaptı. Astronotlar Ay’da 22 saat kaldılar ve taş örnekleri topladılar.

 

Salyut 1

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1971

Ağırlığı :  18.500 kg

Uzay Ajansı :  Eski SSCB Uzay Dairesi

Özellikleri :  İlk uzay istasyonuydu. Uzunluğu 12 metre, maksimum genişliği 4,1 metreydi. Yapılış amacı, uzun süreli uzay uçuşlarının, insan bedenine etkilerini incelemek ve uzaydan Dünya’nın fotoğraflarını çekmekti.

 

Skaylab uzay istasyonu

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1973

Ağırlığı :  74.783 kg

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  İnsanların uzayda, ağırlıksız ortamda uzun süre de kalabileceklerini kanıtlamak için uzaya gönderildi. Altı yıl görev yaptı. Güneş ve yeryüzü kaynakları hakkında da veriler topladı.

 

Viking iniş aracı

Uzaya Gönderiliş Yılı : 1975

Ağırlığı :  576 kg

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Mars’ın keşfi için planlanan Viking seferlerinde, her biri birer yörünge aracı ve birer iniş aracından oluşan iki araç kullanıldı. Bu bir uzay aracının başka bir gezegeninin yüzeyine güvenli bir biçimde indiği ilk sefer oldu.

 

Voyager

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1977

Ağırlığı :  825 kg

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Voyager 1 ve Voyager 2 adlı ikiz uzay araçları önce Jüpiter ve Satürn’ün yakınından geçtiler. Voyager 2, Uranüs ve Neptüne’de gitti. Şimdi her ikisi de Güneş sisteminin dışındaki gezegenlere doğru yol alıyorlar.

 

Ploneer

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1978

Ağırlığı :  517 kg

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Bir büyük, üç küçük kapsül ve bir yörünge aracından oluşuyordu. 14 yıl Venüs’ün yörüngesinde kalarak gezegenin yüzeyi ve atmosferiyle ilgili ölçümler yaptı. 1992’de görevi sona erdi.

 

Uzay mekiği Discovery

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1984

Ağırlığı :  24.990 kg (yüküyle birlikte)

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Sekiz kişilik bir uçuş ekibini taşıyabiliyor. Boyutları, Nasa’ya ait öteki mekiklerle aynı, Uluslar arası Uzay İstasyonu’nun yapımı gibi nedenlerle astronotları ve başka uzay araçlarını birçok kez uzaya taşıdı.

 

Glotto

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1985

Ağırlığı :  960 Kg.

Uzay Ajansı :  Esa

Özellikleri :  Halley kuyruklu yıldızının 1986 yılında Güneş’e en yakın konumdayken incelenmesi için uzaya gönderildi. Daha sonra, “GriggSkyjellerup” adlı başka bir kuyruklu yıldızın yakınından uçmak üzere yoluna devam etti.

 

Mir

Yapımına başlama yılı :  1986

Ağırlığı :  135 ton

Uzay Ajansı :  Eski SSCB Uzay Dairesi ve Rus Havacılk ve Uzay Ajansı

Özellikleri :  15 yıl boyunca yeryüzünden 390 kilometre yüksekteki yörüngesinde kaldı. Farklı ülkelerden birçok astronot, deneyler yapmak amacıyla istasyonda yaşadı.

 

Galileo

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1989

Ağırlığı :  2.223 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Jupiter’in keşfi için tasarlanmış bir yörünge aracıydı. Jüpiter’e 1995 yılında vardı. Gezegenin atmosferine çeşitli ölçümler yapan bir kapsül bıraktı. Hala Jüpiter ve uyduları hakkında bilgi topluyor.

 

Magellan

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1989

Ağırlığı :  1.035 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Dört yıl görev yaptı. Venüs’ün yüzeyinin ve çekim alanının haritalarını çıkardı. Bir uzay aracını yönlendirmek amacıyla, bir gezegenin atmosferinden yararlanılan özel manevra yöntemi ilk kez bur araçta denendi.

 

Navstar

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1990

Ağırlığı :  1.665 Kg.

Uzay Ajansı :  ABD Hava Kuvvetleri

Özellikleri :  Küresel Konumlandırma sistemi (GPS) uydularından biri. Yeryüzünün 20.000 km yukarısında bir ağ oluşturan bu uydular, yeryüzündeki GPS alıcıları yardımıyla herhangi bir yerin coğrafi konumunun belirlenmesini sağlar.

 

Hubble uzay teleskopu

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1990

Ağırlığı :  11.600 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa ve Esa

Özellikleri :  Astronotların Dünya’dan uzay mekikleriyle gelerek bakım yapabileceği biçimde tasarlanmış ilk uzay aracı. Hubble’in gözlemleri, araştırmacılara evrenin yapısı ve sınırları konusunda bilgi sağlıyor.

 

Topex / Poseidon

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1992

Ağırlığı :  2.500 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa ve Fransa Ulusal Uzay Çalışmaları Merkezi

Özellikleri :  Her on günde bir, yeryüzündeki denizlerin düzeyini ölçerek topladığı verileri Dünya’ya gönderiyor. Bu veriler, küresel hava tahminleri ve hava olaylarının izlenmesinde kullanılıyor.

 

Soho

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1995

Ağırlığı :  1.350 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa ve Esa

Özellikleri :  Güneş rüzgarları ve Güneş’in taç katmanını gözlemleyerek topladığı verileri Dünya’ya gönderiyor. Uzaya gönderildiğinde ömrünün altı yıl olacağı hesaplanmıştı; ancak hala görev yapıyor.

 

Sojourner yüzey aracı

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1996

Ağırlığı :  11 Kg.

Uzay Ajansı : Nasa

Özellikleri :  Mars’ı keşfetmek amacıyla Mars Pathfinder görevinde kullanıldı. Gezegenin kuzey yarım küresindeki “Ares Vallis” olarak bilinen ve eski su baskınlarının izlerini taşıyan bir düzlüğü inceleyerek veri topladı.

 

Cassini-huygens

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1997

Ağırlığı :  5712 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa, Esa ve İtalyan Uzay Ajansı

Özellikleri :  Cassini, Satürn gezegeninin keşfi için uzaya gönderildi. Venüs’ü geride bıraktıktan sonra Jüpiter’in yakınından geçti. 2004 yılında Satürn’e varacak. Cassini’nin içinde, Huygens adlı bir iniş aracı bulunuyor.

 

Deep Space 1

Uzaya Gönderiliş Yılı :  1998

Ağırlığı :  486 Kg.

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Uzay araçları için geliştirilmiş yeni teknolojileri sınamak için uzaya gönderildi. Daha sonra görev süresi uzatıldı. 2001 yılında, Borelly kuyruklu yıldızının fotoğraflarını çektikten sonra görevi sona erdi.

 

Uluslar arası uzay istasyonu

Yapıma başlanılan yıl :  1998

Ağırlığı :  Tamamlandığında 460 ton olacak.

Uzay Ajansı :  Nasa, Esa, Rusya, Japonya ve Kanada’nın uzay ajansları

Özellikleri :  Görevli ülkelerin her biri, istasyonun belli teknik donanımlarının ya da parçalarının yapımından sorumlu. Astronotlar, şimdiden istasyonda çeşitli deneyler yapmaya başladılar.

 

Landsat 7

Yapıma başlanılan yıl :  1999

Ağırlığı :  1.969 kg.

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Uzaktan algılama yöntemiyle yeryüzündeki karaların ve kıyıların görüntülerini çekiyor. Bu veriler, ormanların azalması, buzulların küçülmesi, arazi kullanımı gibi konular üzerinde çalışan araştırmacılarca kullanılıyor.

 

Stardust

Yapıma başlanılan yıl : 1999

Ağırlığı :  385 kg.

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Stardust, Wild-2 adlı bir kuyruklu yıldıza doğru yol alıyor. Kuyruklu yıldızın çekirdeğini çevreleyen toz bulutunun içinden geçip bu maddelerden örnekler toplayarak Dünya’ya geri dönecek.

 

Cluster

Yapıma başlanılan yıl :  2000

Ağırlığı :  1200 kg.

Uzay Ajansı :  Esa

Özellikleri :  Cluster’in görevi, Güneş’ten gelen parçacıklar ve bu parçacıkların Dünya’nın manyetik alanında neden olduğu değişimlerle ilgili veriler toplamak. Cluster, birbirinin eşi dört uzay aracından oluşuyor.

 

2001 Mars odyssey

Yapıma başlanılan yıl :  2001

Ağırlığı :  758 kg.

Uzay Ajansı :  Nasa

Özellikleri :  Mars yüzeyinin yapısını incelemek üzere tasarlanmış bir yörünge aracı. Gezegende su ya da buz bulunup bulunmadığını ortaya çıkarabilecek veriler toplayacak. Radyasyon incelemeleri de yapacak.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.