VATANDAŞIN FERYADINI DUYAN YOK MU?

VATANDAŞIN FERYADINI DUYAN YOK MU?

Adamın birisinin oğlu olacakmış, marangoza gitmiş ve bir beşik yapmasını isteyerek parasını da peşin ödemiş.

Marangoz bugün işim var, yarın meşgulüm, öbür gün bakarım diye diye adamın çocuğu büyümüş ve evlenmiş. Zamanla bir torunu olacağı müjdesini almış. Adam sevinçle “Oğlum git falan marangoza senin için bir beşik siparişi vermiştim. Parasını da ödedim. Kısmet torunumaymış, git al torunum kullansın” demiş.

Oğul heyecanla marangozun yanına gitmiş ve babasının siparişini almaya geldiğini söylemiş. Aradan geçen zaman neticesinde iyice yaşlanan marangoz elini cebine sokarak bir miktar para çıkarıp gence uzatmış ve “Al yeğenim al, insan bu kadar sık boğaz edilmez. Ben acele işe gelmem babana söyle beşiği yapmıyorum” demiş.

*****

Geçtiğimiz haftalarda Kozan – Yahyalı arasındaki iki ilçeyi birbirine bağlayan ve yöre halkı için çok büyük önem arz eden yolun Gökdere İndirme arasında meydana gelen göçük nedeniyle vatandaşların orman yolundan ulaşımlarını güçlükle sağladıklarını öğrendik ve bu nedenle yöre halkı yollarının yapılması ve seslerinin duyulması için yol kesme eylemi yaptılar.

Hani bir söz var “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az”

Bu yolun hikayesi bir çok yılan hikayesini geçti. Yıllardır söylenen yalanlarla boş vaatlerle vatandaşlarımızın sıkıntıları bir türlü giderilemedi.

Yolun çok kötü olmasından dolayı Görbeyaz Köyüne kendi araçlarıyla gidecek vatandaşlar Feke ilçesini dolaşarak, yollarını uzatarak gidiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saadet Partisi'nde Kadın Kolları Sorumlusu'nun erkek olduğu ortaya çıktı

Buzamana kadar gelmiş geçmiş Kozan’ımızın tüm belediye başkanları, milletvekilleri, kaymakamlar bu yolu en kısa zamanda yapacağız dediler ama hiçbir zaman aslı astarı çıkmadı.

Hatta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyde yolun acil yapımı için talimat vermesine rağmen gerekli kontrol ve takip yapılmadığı için bu yol bir türlü yapılamadı. BitirilemediSeslerini duyurabilmek için 11 Ağustos 2019 tarihinde Kozan Mansurlu yolu Gökdere Mevkiinde yolu trafiğe kapattılar. Amaçları yıllardır duyuramadıkları seslerini yetkililere duyurabilmekti. Vatandaşların yaptıkları eylemi bırakmalarını isteyen Jandarma Komutanı “Sizin sorununuzu yetkililere iletiriz ve yolu en kısa zamanda açtırırız” derken acaba ne kadar samimiydiler bilinmez ama vatandaşların Jandarma Komutanına “Sayın Komutan bize yıllarca her kes söz verdi ve yapılmadı. Başkanımız bile söz verdi buraya kadar yapıldı ama ilerisi yok. Heyelan oldu açılmadı. Bir vatandaş orada yüz metre yolu açıyor. Kocaman devletimiz açmıyor” derken çok samimiydiler.

Hastaları oluyor, ambulans çağırıyorlar. Saatlerce beklemek zorunda kalıyorlar. Köylerine ev yapacaklar çimento götürecek, kum götürecek  götüremiyorlar. Yol bozuk, kilometrelerce dağı dolandırıyorlar. Köylülerin ve yaylacıların Devlet babadan istedikleri göçük nedeniyle bozulan yollarının bir an önce yapılması.

Kazma kürekle de açılacağını belirten vatandaşlar kendilerine izin verilmediğini de yetkililerin de açmadıklarını dile getirdiler.

Yol kesme eyleminde konuşan Adana ili Feke ilçesine bağlı Mansurlu köyü muhtarı da yaptığı açıklamasında “Burada toplanmamızın sebebi yaklaşık kırk yıl önce Adana-Kayseri yol projemiz vardı. Mansurlu-Akdam ismiyle adlandırılmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız Adana’da mitinge geldiğinde bir söz vermişlerdi. Sözlerinde bir yıla kadar yolu açacaklarını belirtmişti. Bu konuda ben görüşlerimi açıklamak istiyorum; benim görüşüm şu, Sayın Cumhurbaşkanıma verilen bilgiler yanlış çapta. Yolumuz Kayseri Kozan arasında toplam doksan kilometre. Bu doksan kilometrenin kırk kilometresi tamamlanmış. Elli kilometresine el vurulmamış durumda. Geçen yıl yolumuzda bir heyelan meydana geldi. Yolumuz yapılmıyor servis yolundan gitmek zorunda kalıyoruz. Bu vatandaş arabasına kazma kürek almadan yola çıkamıyor. Buradan sayın Cumhurbaşkanıma şunu söylemek istiyorum; kendisine verilen bilgiler yolun yapılmak üzere yada yapılmış olduğu konusu hakkında bilgiler veriliyor. Cumhurbaşkanımız da halkımıza bu şekilde sesleniyor. Kendisine Yanlış bilgiler veriliyor. Bu bilgileri dikkate almasını ve bilgiyi veren kurumlardan doğru bilgi alıp, doğru emirler vermesini rica ediyorum” derken tüm yöre halkının isteğini net bir şekilde özetledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun

Evet, Mansurlu Köyü Muhtarı ne demişti? Yaklaşık kırk yıldan bu yana yol yapılacak… Bu size ilk başta anlattığım marangoz hikâyesine benzemiyor mu?

40 yıldır süren bu çilenin artık sona erdirilmesini ve bir yıl önce çöken yolun da en kısa zamanda yapılması için başta milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının bu insanların seslerini duymalarını istiyoruz.

TÜRKEŞ MANGA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın