DOLAR 13,59421.12%
EURO 15,47990.91%
ALTIN 789,730,48
BITCOIN 568730-0,83%
Adana

HAFİF YAĞMUR

18:07

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Vatandaşlık İşlemleri ile İlgili Sorular ve Cevaplar

Vatandaşlık İşlemleri ile İlgili Sorular ve Cevaplar

ABONE OL
08 Ocak 2022 17:48
Vatandaşlık İşlemleri ile İlgili Sorular ve Cevaplar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soru-Vatandaşlıkla ilgili başvurular hangi makamlara yapılır?
Cevap:Yurt içinde ikamet ediyorsanız bulunduğunuz ilin Valiliğine, yurt dışında ise dış temsilciliklerimize müracaat etmeniz gerekmektedir.

Soru-Vatandaşlık başvurularına ilişkin evrakların Genel Müdürlüğe intikal edip etmediği öğrenilebilir mi?
Cevap:Genel Müdürlüğümüz Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz

Soru-Vatandaşlık başvuru dosya numarası öğrenilebilir mi?
Cevap:Genel Müdürlüğümüz Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

Soru-Vatandaşlık işlemleri hakkında bilgi edinilebilmesi mümkünmüdür?
Cevap:Genel Müdürlüğümüz Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.

Soru-Vatandaşlığı kazanma işlemleri ne kadar sürede sonuçlandırılır?
Cevap:Vatandaşlık başvurularında aranılan belgelerin eksiksiz olması durumunda makul bir süre içerisinde işlem tamamlanmaktadır. Aksi takdirde eksik olan bilgi ve belgelerin kurum ve kuruluşlardan temin edilmekte olup işlemin sonuçlandırılması temin süresine göre değişmektedir.

Soru-Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden vatandaşlık işlemlerinin sonuçlanmasına ilişkin tebligatı elden alabilirmiyim?
Cevap:İşlemleriniz sonuçlandığında başvuru makamlarınca tarafınıza duyuru yapılmaktadır.

Soru-Kanun yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması ve kaybı ile seçme hakkı ile Türk Vatandaşlığının kazanılması yada kaybına ilişkin başvurularda gerekli belgeler nelerdir?
Cevap:www.nvi.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Soru-Türk vatandaşı ana yada babaya bağlı olarak Türk vatandaşlığı kazanılması mümkünmüdür?
Cevap:403 sayılı Türk Vatandaşlık Kanununun 1. Maddesi uyarınca Türk vatandaşı ana veya babadan doğanlar Türk vatandaşlığını kazanma hakkına sahiptirler. Bu yolda yapılacak başvuru üzerine gösterilen ana yada babanın Türk vatandaşı olduğu ilgilinin de bu ailenin çocuğu olduğu tespiti halinde Türk vatandaşlığını kazanırlar. Bu yolla vatandaşlığın kazanılmasına ilişkin bilgi ve belgelerin eksiksiz olması halinde işlemleri makul bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Aksi takdirde eksik bilgi ve belgeler ilgili kurum ve kuruluşlardan temin edilmekte olup işlemin sonuçlandırılması belgelerin temin süresine göre değişmektedir.

Soru-Bir Türk vatandaşı ile evlilik yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması mümkünmüdür?
Cevap:3 yıldan beri Türk vatandaşı ile evli olan ve halen evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilirler. Baş vuru üzerine yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda durumu uygun görülenler Türk vatandaşlığını kazanırlar, durumları uygun görülmeyenlerin ise talepleri reddedilir.

Soru-Türk vatandaşlığını muhafaza ederek yabancı bir devlet vatandaşlığına geçilebilmesi mümkünmüdür?
Cevap:Yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmek üzere baş vuruda bulunmanız ve bu izin verilmesine ilişkin gerekli şartları taşımanız halinde Türk vatandaşlığınızı muhafaza kaydıyla yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmenize izin verilebilir.

Soru-Türk Vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin başvurularda gerekli belgeler nelerdir?
Cevap:www.nvi.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz

Soru-Türk Vatandaşlığını kazanma başvurusu sırasında yaşı küçük olmakla birlikte işlemlerin devamı sırasında reşit yaşa gelen çocuklar için ne yapılmalıdır?
Cevap:Anne ve babalarına bağlı olarak vatandaşlık durumları incelenen küçük çocukların, vatandaşlık işlemleri sonuçlanmadan reşit yaşa gelmeleri halinde, müracaat makamlarına bilgi verilerek adlarına vatandaşlık dosyasının düzenlenmesi gerekir.

Soru-Vatandaşlık işlemlerimin makul sürede sonuçlandırılabilmesi için ne yapılabilir?
Cevap:Başvuru tarihinden sonra yapılan adres değişikliklerinizi bildirmeniz, İkamet sürelerinizin yenilenmesi halinde ikamet tezkerenizin noter tasdikli bir örneğinin, medeni halinizde değişiklik olduğu takdirde buna ilişkin belgelerin, çocuğunuzun doğması halinde doğum belgesinin tasdikli birer örneklerini dilekçeniz ekinde Genel Müdürlüğümüze göndermeniz gerekmektedir.

Soru-Türk vatandaşlığını kazanma talebinin reddi halinde tekrar müracaat edilmesi mümkünmüdür?
Cevap:Red sebeplerinizle ilgili olarak, durumunuzda herhangi bir değişiklik olduğu takdirde, müracaatınızı yenileyebilirsiniz

Soru-Yeniden Vatandaşlığa Alınmaya ilişkin başvurularda gerekli belgeler nelerdir?
Cevap:Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’ne şahsen müracaat edilebilir veya www.nvi.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet