DOLAR 13,72560.45%
EURO 15,56890.21%
ALTIN 784,630,73
BITCOIN 748929-3,75%
Adana
17°

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Veri vizyonerleri dijital dönüşüm ile endüstrileri yıkıp şekillendirerek büyümeyi hedefleyen şirketlere yardımcı oluyor

Veri vizyonerleri dijital dönüşüm ile endüstrileri yıkıp şekillendirerek büyümeyi hedefleyen şirketlere yardımcı oluyor

ABONE OL
01 Kasım 2021 20:07
Veri vizyonerleri dijital dönüşüm ile endüstrileri yıkıp şekillendirerek büyümeyi hedefleyen şirketlere yardımcı oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hibrit bulut dünyasının veri otoritesi NetApp (NASDAQ: NTAP) şirketlerin dijital dönüşümü kucaklamasına yardımcı olan küresel araştırma programının sonuçlarını yayınladı. IDC ile birlikte gerçekleştirilen araştırma programı şirketlere dönüşümlerinde hemen kullanabilecekleri etkili adımlar sunuyor. Araştırma sonuçları dijital teknolojilerin kullanımında yıkıcı bir şekilde çalışan ve yeni pazarları etkileyen Veriyle Büyüyenler ile Veriye Karşı Koyanlar, Veriyle Hayatta Kalanlar arasındaki ayrımları ortaya koydu.

Sadece yüzde 11’lik bir kesimin Veriyle Büyüyenler tanımına uyduğu araştırma, geleneksel endüstrilerin sahip oldukları gelirlerin büyük bir kısmını 2018 yılında veri tarafından yönlendirilen şirketlere kaybedilebileceğini gösteriyor. En büyük risk altında olan endüstriler kamu hizmetleri (yüzde 29), perakende (yüzde 25), endüstriyel araçlar (yüzde 20), finansal hizmetler (yüzde 18) ve devletlerden (yüzde 18) oluşuyor. İş dünyasına yön verip müşterilerinin beklentilerini karşılamak için veriyi yeni ve inovatif şekillerde kullanan şirketler pazarlardaki yıkımlarına daha yeni başladılar.

NetApp Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CMO’su Jean English konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Veri vizyonerleri bulundukları kurumu Veriyle Büyüyen bir yere dönüştürme konusunda etkiliyorlar. Onlar da verinin artık başka cihazlarda, güvenlik duvarlarının arkasında saklı tutulmadığının farkındalar. Tam da bu noktada bizim görevimiz şirketlere dijital dönüşüm süreçleri boyunca yardımcı olup kurumsal verimliliği kökünden değiştirecek hibrit bulut veri hizmetleri ile yeni iş fırsatları yaratmalarını sağlamak oluyor.”

Boerse Stuttgart GmbH BT Lideri Michael Jaeggi ise “Özel yatırımcılar için Avrupa’nın lider menkul kıymetler borsası olarak sayısı 1,5 milyonu aşan satılabilir üründen gelen veriden en iyi şekilde faydalanmamızı sağlayacak yeni ve inovatif yolları bulmalıyız. Ancak böyle bir yaklaşımla sektöre yön verip müşterilerimizin isteklerini yerine getirebiliriz. Günümüzün veri tarafından yön verilen ekonomisinde büyümek için NetApp Technology’den yardım alıp bulutları birleştirdik. Bu sayede ana işlerimize odaklanıp perakende yatırımcılara yeni nesil finansal hizmetler sunduk. İster buluttan isterse başka alanlardan gelsin bilgi işlem kapasitesinin olduğu açık bir pazarda geleceğe doğru bakıyoruz” diyerek verinin ve verinin kullanımının önemine dikkat çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  NASA 30 yıl sonra yeniden Venüs’e gidiyor
Veriyle Büyüyenler gelirlerini artırıp işletmeleri adına sonuçları daha iyi hale getirmek ve veriyi paraya dönüştürmek için gerekli adımları atmaya başladılar. Fortune 100 listesindeki birçok şirket yeni inovasyon laboratuvarları kurarken inovasyon yöneticileri ve veri yönetimi görevlileri için de yeni roller belirlemeye başlıyorlar. Örnek vermek gerekirse araştırmaya katılan kuruluşların yarısı halihazırda Ana Veri Yöneticisi (Chief Data Officer) pozisyonuna sahipler.

Veriyle Hayatta Kalanlar ise gelir fırsatlarını kaybederken müşteri memnuniyetini güçlendirecek noktalarda da veriyi kullanma konusunda gecikip veri karşısında ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Verilerini yönetmek için farklı formatları ve farklı lokasyonları kullanan bu şirketler güvenlik, risk, gizlilik ve uyumluluk konularında git gide karmaşıklaşan bir sistemi yönetmeye çalışıyorlar.

“Şirketler dönüşümlerini Veriyle Büyüyen bir kurum olma yönünde tamamlamaya çalışmazlarsa kendilerini birçok sektörden farklı büyüklüklerdeki birçok işletmeyi etkileyen dijital seçilimin bir kurbanı olarak bulabilirler” diyerek değişimi takip edebilmenin önemine dikkat çeken IDC Kurumsal Depolama, Sunucu ve Altyapı Yazılımları Grup Başkan Yardımcısı Laura DuBois sözlerine şöyle devam etti: “Kurumlar anlaşılır bir şekilde iş dünyasından uzaklaşıp dijital dönüşümü kucaklamaya başlıyorlar. Şirketler sistemlerini, modellerini, süreçlerini ve mimarilerini modernize edecek yolları keşfediyorlar.”

Veriyle Büyüyenler kategorisine uygun davranışlar sergileyen kuruluşlar hibrit bulut için veri hizmetlerinin de aralarında bulunduğu çeşitli teknolojileri kullanmaya başlıyorlar. Aralarında güvenlik, koruma, entegrasyon ve optimizasyon işlevleri bulunan bu hizmetler daha çevik ve ekonomik bir veri yönetimi ile kısa sürelerde veriden çıkarımlar elde etmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bilim insanları Venüs’teki yanardağları araştırıyor: Hâlâ aktif olabilirler

Veriyle Hayatta Kalanlar’ın Veriyle Büyüyenler’den öğrenebileceği en önemli üç yaklaşım şöyle:

  • Veriyi kurumsal bir değer olarak kullanın
  • BT ve işletmenin uyum içinde çalışmasını sağlayın
  • Veri görünürlüğü ve kontrolü için veri haritaları oluşturun

Veriyle Hayatta Kalan kuruluşların Veriyle Büyüyen bir kurum haline dönüşmesi için süreçlerin, insanların ve teknolojinin birlikte çalıştığı bir dijital dönüşüm yol haritası çıkarması, bu haritanın da aşağıdaki adımlara sahip olması gerekiyor:

  • Yeni görevlerin oluşturulması
  • Yeni istihdam modellerinin oluşturulması
  • Yeni süreçlerin kurumsallaştırılması
  • Yeni yatırımların yapılması
  • Hibrit bulut için veri hizmetlerinin sonuna kadar kullanılması

Araştırma hakkında

Bu araştırma sayısı 800’ü aşan ve büyük ve ortak ölçekli şirketlerde çalışan yöneticiler, BT liderleri ve teknoloji konusunda deneyimli çalışanların katılımı ile 2017 yılının Eylül ayında gerçekleştirildi. Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den gelen katılımcıların oluşturduğu veri yerel kişi başı milli hasılaya göre hesaplandı. Katılımcılar arasında ana veri yöneticileri, analitik profesyonelleri ve DevOps/bulut mimarları bulunuyor.
NetApp hakkında

Dünyanın önde gelen kurumları; verilerini yönetmek ve depolamak için NetApp’ın yazılım, sistem ve servislerini kullanıyor. Data Fabric mimarimiz, veri yönetimi alanındaki uzmanlığımız, portföyümüz ve ekosistemimiz ile müşterilerimize, hibrit bulut içerisindeki verilerinden değer elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için: www.netapp.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet