Veysel Pulaşlı

Veysel Pulaşlı

Haftanın Konuğu Veysel Pulaşlı

Bugün Ceyhan ilçesindeyiz ve Ceyhan 82 Haber gazetesinin konuğuyuz. Ceyhan82 Haber gazetesinin imtiyaz sahibi Sayın Veysel Pulaşlı ile beraberiz.

Sayın Pulaşlıya öncelikle bizleri konuk ettikleri için teşekkür ediyoruz. Sayın Pulaşlı’yı okuyucularımıza tanıtmak istiyor ve kendisine soruyoruz;

DSCF1414

Veysel Pulaşlı kimdir?

Sayın Türkeş, öncelikle zahmet buyurup bir basın mensubu olarak, KozanBilgi.Net olarak bizleri onurlandırdınız. Şahsım, gazetem ve tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Sayın Pulaşlı biz teşekkür ediyoruz.

Veysel Pulaşlı 1948 yılında Ceyhan’ın Çiftlikler köyü doğumludur. Ben Ceyhan Ticaret Lisesi mezunuyum. Aynı zamanda ömrümün birçoğu da sendikacılıkla geçti. Ve Ankara’da 3 dönem üst üste seçim kaybetmiş bir insanım. Ancak burada amatör olarak sendikacılık yaptım. Yıllarca Adalet Partisi – Doğru Yol Partisi içerisinde siyaset yaptım. Yöneticilik yaptım. Arkadaşlarımızla iyi diyalog kurduk, siyasi makam ve milletvekilleriyle iyi diyalog kurduk.

DSCF1412

7-8 senedir de basının direk içerisindeyiz. Alternatif gazetesi ile başladık, beşinci yılında da Ceyhan82 Gazetesini kurduk, kendimizin olarak başlattık ve gerçekten İstanbul’dan, Ankara’dan, Antalya’dan, Adana ve Ceyhan’ın saygın iş adamlarından, tüccarlarından, esnaflarından büyük destek gördük. Kurum ve kuruluşlardan büyük destek gördük. Belediyemizden, Adana Belediyemizden, bizde üstümüze düşen basın olarak tarafsızlık yayıncılık içerisinde yayınlarımızı sürdürüyoruz.

DSCF1415

Değerli köşe yazarlarımıza, değeli personelimize, muhabirlerimize ve siyaseti bir tarafa bırakıp aynanın yansıttığı gibi net haberler yansıtmayı kendimize prensip edindik.

Bizler basın olarak kendi onurumuzu nasıl düşünüyorsak, Makam ve mevkilerdeki makam sahibi insanların da hizmetlerini eleştiririz veya yüceltiriz. Ancak şahsiyetlerine dokunmayacak kadar basın ahlak yasasına uyan bir basın mensubuyuz. Ve böyle bir sorulara bizleri muhatap ettiğiniz için ayrıca sizlere ve KozanBilgi.net okurlarına teşekkür ediyoruz.

DSCF1411

Sayın Pulaşlı biz teşekkür ediyoruz ve bir soru daha sormak istiyoruz. Gerçekten gündemi çok güzel takip eden köşe yazılarınız var. Bunu bizim sitemizde de paylaşıyorsunuz. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum. Ceyhan’da gazetecilik deyince biliyorsunuz tamamen sorunlarla, problemlerle mücadele eden insanlar aslında işin gerçek anlamında. Ceyhan’da gazetecilik nasıl gidiyor. Sıkıntılarınız, problemleriniz nelerdir?
Ceyhan’da 3 tane 30-40 senedir günlük çıkan matbaalar vardı. 3-4 senedir de yaklaşık 10 gazeteyi bulan haftalık, 15 günlük ve aylık çıkan gazetelerimiz var. Bunlar genellikle basından yetişen değerli arkadaşlarımız.

Yalnız biz basın mensuplarının Ceyhan’daki en büyük sıkıntısı basın mensubu arkadaşlarımızın başkanlığı üçe bölünmesi. Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı var. Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı var. Cehhade’rin başkanı var. Bu birlik olmayınca biz de basın mensubu olarak sıkıntı çekiyoruz. Arkadaşlarım bizleri öne çıkardılar. Abi büyük olarak bizleri birleştir dediler. Çok uğraştık. Tabi biraz makam insanlara sanırım daha iyi hırs veriyor, bu birliği sağlamadığımız için de basın olarak gücümüz zayıflıyor.

Siz de biliyorsunuz ki; KozanBilgi.Net olarak bu konularda öncüsünüz, bizim yazılar da çıkıyor ayrıca onun için de teşekkür ederim. Tabi kurum ve kuruluşlar üzerinde bölünen olduğu zaman biri bir tarafta biri bir tarafta sıkıntı yaşıyoruz. Eğer birlik olsak inanıyorum ki merkezi 40 vilayetten büyük olan bir Ceyhan gerçekten basında da öncü olur. Belki de Adana siyasetinde öncü bir hale gelir.

Üç tane basın mensubu başkan arkadaşıma KozanBilgi.Net aracılığıyla rica ediyorum birleşin, bir araya gelelim, bütünlük olalım hatta sizler gibi komşu ilçelerdeki basın kuruluşlarıyla da birlikte hareket ederek basının da ağırlığını hissettirelim diyorum.

Efendim, malumunuz yaklaşan seçimler var. Halkımızı mecliste temsil etmek isteyen milletvekili aday adayları da şu an gündemde. Onları omuzlarda taşıyarak vatandaşlarımıza tanıtmaya çalışıyorsunuz. Aday adaylarının Ceyhan basınına olan ilgisi nasıl? Size destekleri oluyor mu?

Bunu şöyle söylemek istiyorum Ulusal bazda basına bir sürü reklam ücretleri ödüyorlar. Google gibi medyalara çatır çatır para ödüyorlar. Ceyhan’da bu hareketliliği görüyor musunuz?

Sayın Manga, çok önemli bir koya değindik. Şimdi biz özelikle Ceyhan basını olarak milletvekili aday adayları geldiği zaman biz onlarla kahvaltı olsun, yemek olsun biz onlara diyoruz ki; sizler bu işe aday olduysanız önce basını da kollayın ki, sizler yüz kişiye ulaştığınız zaman biz bunu 3 bin, beş bin insan ulaştırıyoruz. Bir berber dükkanına gazete bıraktığınız zaman 40 kişi okuyor. Yani bu gün Ceyhanda haftalık 1000 gazete çıkaran 10 gazeteyi düşünürsek bu 10 bin gazete eder. 10 bin gazeteyi ikişer kişi okusa 20 bine ulaşır. Bunu aday adayları basına gelince biraz sıkıntı çekiyor. Hatta daha net söyleyeyim. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımızın basın bürosundan bile 18 Mart Şehitler gününde bile basına 1 liralık bir ilan bile verilmedi. Ama dışarıya baktığın zaman her tarafa flaş haber koyuyorlar. Peki oraya giden parayla basına biraz destek olunsa kötü mü olur acaba.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kılıçdaroğlu ve Akşener’den erken seçim çağrısı

Hele ki Hüseyin Sözlü gibi milli duygulara sahip bir başkanımız basınla kendisini büyüttü. Bu basına niye şimdi böyle bakıyor ki; zaten senelerdir verdikleri 7- 8 tane bayramdır bilmem nedir yani. Milli bayram, dini bayram, bunlarda da eğer basını öksüz bırakırlarsa kusura bakmasın basın da o zaman o kırgınlığını belli eder.

Ama ben inanıyorum ki, Ceyhan Belediye Başkanımız olsun, Kozan Belediye Başkanımız olsun büyükşehir hatta tüm ilçe belediye başkanları basınla diyaloğunu arttırsınlar. Ataların güzel bir sözü var. “Pilava dökülen yağ araya gitmez” der. Eğer pilavdan da yağı esirgeyen varsa o pilav da boğazında kalır. Başkanların önümüzde bir seçim vardır, kimse de kusura bakmasın basın da kimsenin merdiveni değildir. hak edene yazılır, hat etmeyen de bir şey bulamaz kimse kusura bakmasın diyorum.

Ceyhan Belediyesinin basın bürosu ile iletişiminiz nasıl? Haberlere ulaşabiliyor musunuz?

Ceyhan Belediyesinin basın bürosu Başkan Alemdar Öztürk’ün talimatıyla orada 3 tane bir birinden değerli basın mensubu arkadaşlarımız var. Ve bizlere haftada çok farklı haberleri paylaşıyorlar. hatta biz zaman zaman da diyoruz ki; Başkanın önemli toplantılarına mutlaka basını çağırın. Tabi onları üç tane basın mensubu arkadaşlarımız takip ettikleri için bizlere haberleri sık sık gönderiyorlar. Ancak biz bütünleşmek istiyoruz. Biz bu haber desteğini büyük şehirden bulamıyoruz.

Oradaki arkadaşlara bazen söylüyoruz ama diyorlar ki şuraya Adana büyük şehir diye girersen orada haber görürsün diyorlar. Bizler istiyoruz ki orada 7-8 tane basın mensubu vardır. Ceyhan 82’ye atsınlar, Alternatif’e atsınla, öbür basın mensubu arkadaşlara atsınlar, Kozanbilgi.Net’e atsınlar. Yani biz istiyoruz ki kendileri bir sorumluluk alsın. Biz de bu haberleri geçmediğimiz zaman o zaman karşılıklı oturup konuşalım. Ama biz haber derdine düşmeyelim.

Şimdi bir taraftan okurlarımız da bazen bizlere tepki gösteriyorlar. Mesela az önce bahsettiğiniz gibi bir haber oluyor, davet edilmiyorsunuz, katılamıyorsunuz, haberiniz olmuyor ama bu sefer okurlarınızdan tepki geliyor. Örneğin siz Adana’daki şu haberi niye yayınlamadınız diye.

Buradan da şu açıklığı getirebilir miyiz? Aslında biz görevimiz icabı davet edilen yere gidiyoruz. yayınlanması istenen haber eğer doğru, güvenilir ve güncel se yayınlıyoruz. Ama göndermezlerse de elimizden bir şey gelmiyor.

Şimdi Sayın Manga, bugün her haber de kendileri açısından geldiği zaman da sıkıntı oluyor. Çünkü okuyucu açtığı zaman beş gazetede de ayni haberi görüyor halbuki bizi basın toplantısına çağırsalar biz gidemesek muhabiri göndeririz. Biz orada başkanın anlatımındaki mimiklerden alırız. başkanın bir cümlesinden biz bir haber çıkartırız. Ama kendileri hep olayın güzel tarafını gösteriyorlar.

Basın bu sefer ne oluyor? Sen oradaki olayı bilmediğin için hep onlardan gelen haberi kullanıyorsun. Ama basın ister ki kendi olayları yakinen görsün, kendi haberin içinden haber üretsin. Tarafsızlık ilkeleri içerisinde haberini yapsın. Bizim de Ceyhan Belediye Başkanından ricamız budur. Sayın Öztürk’e hepsine çağırmasanız bile önemli toplantılarınızda basını çağırın ve biz kendimiz haber alalım biz sizin oradaki konuşmanızdaki mimiklerinizden, tavrınızdan biz haber içinden haber çıkartırız. Basın olmanın anlamı budur. Ancak bu olmayı ta hep haber sizden çıktığı zaman, pişmiş yemek önüne konduğu zaman o kadar çok insana zevk vermiyor. Haberin mücadelesini biz yapalım.

Eline açtığı zaman okuyucum Ceyhan 82 nasıl yazmış? Mavi Gazete nasıl yazmış? KozanBilgi.Net nasıl yazmış? Alternatif nasıl yazmış? Bunların hesabını yapar.  O zaman bir biriyle daha çok kıyaslar. Okuyucunun bakış açısına gör haber yapılır ama tek taraflı haber olduğu zaman o da bizleri çok mutlu etmiyor.

Bizim Ceyhan 82 Haber olarak halkımıza yaptığımız haberin en az yüzde sekseni objektif haber olsun. 12 sayfa renkli olarak çıkan Ceyhan 82 gazetesinde bu hafta 16 sayfamız çıktı. İnternetten inen hiç bir şey yok. Hepsi yerel haberdir. Onun için biz istiyoruz ki haberlerimizde o gazetenin ciddiyetiyle, o gazetesinin özelliğiyle ve köşe yazarlarıyla bizlerle bütünleşerek haber de kendisine ulaşırken basın ahlak yasasına uyan insanların kişiliklerini değil de hizmetlerini öne çıkartan yazılarımız olsun istiyoruz.

Bir gazeteci olarak siz bunu çok iyi takip ettiğiniz için en azından okurlarımızı da bilinçlendirmek açısından yürürlüğe giren büyükşehir yasasıyla beraber Ceyhan ne kazandı? Ne kaybetti?

Sayın Manga benim 40 yılın üzerinde siyasi bir hayatım vardır. Belki yukarılara gitmedik ama siyaseti teşkilatların içinde yaptık. Şimdi bu 5216 sayılı yasa bana göre Sayın milletvekillerimizin vicdan ölçülerini iyi dinlemeleri lazım. Bugün bir Adana’nın 15 ilçesi vardır. Bu 5216 sayılı yasayla 50 kilometre ötedeki 200 bin nüfuslu bir Ceyhan, 150 bin nüfuslu bir Kozan, kayseriye çıkan bir Tufanbeyli, Şimdi buraların kendi muhtariyetlerini ellerinden alıp ta her şeyi büyük şehire bağladığın zaman o zaman buralara bir hizmet değil ancak maaş alan bir kurum şekline gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tesbihçiler Esnafının Sesini Duyun

Milletvekillerinden ricamız, büyükşehir yasasından mutlaka denetimleri arttırsınlar. Ama belediye başkanlarının su parası olsun, emlak parasından olsun, itfaiyesinden, mezarlıklarından olsun, sinek ilaçlarından olsun, inşaatından olsun her yere ilçe belediyesi yetkili olacak denetimi büyükşehir yapsın. Ama her şeyin büyükşehirden gelirse burada büyükşehir belediyesi başkanının, komisyonlarının ağzına bakan ilçelerde de bir şey olmaz.
Burası bir Yüregir değil, bir Seyhan değil, burası bir Çukurova değil. Çünkü niye eskiden biliyorsunuz bir oğlanı everdiğiniz zaman kaynana, kayınbaba, gelin beraber otururdu. Bir eve ekmek gitmediği zaman ya kayınbaba götürürdü yada damat götürürdü. Ama evleri ayrı yerde oturan insanlar önce kendi evlerin düşünür.  İlçe belediyeleri de önce kendi gelirleri içerisinde bu gün 3 trilyon olan Ceyhan’ın geliri otomatikmen bir buçuğa düşmüş ama bunun masrafları tabi ayda bir trilyon olan su parası düzenli bir şekilde belediyeye girmiyor. Bu gün emlak paraları girmiyor. İnşaatlar her şeyin 3 katında Adana’ya. Şimdi bunu büyükşehir belediye başkanına da rica ettik. “Sayın başkanım buradaki muhtarların toplantısında 5216 sayılı yasanın özetini çıkartın başta muhtarlar, sivil toplum örgütleri, dernek başkanlarına, oda başkanlarına bunları dağıtırsanız her kes kimler yetkilidir, kimlere gideceksiniz, kimlere derdinizi anlatacaksınız bu konularda bir bilgi sahibi olurlar dedik.

Başkanda bunu uygun görmüştü, inşallah inanıyoruz ki halkı bilgilendirmede de kimse korkmaz. Yani halktan kopan insan bir gün gelir çok sıkıntı çeker. Halkıyla bütünleşen insanlar lazımdır. Özellikle belediye başkanlarımıza da söylüyoruz, özellikle milletvekili aday adaylarına da söylüyoruz, Ankara’nın kapılarında beklemeyin milletle kucaklaşın. Milletle kucaklaşmayan bir siyasetçinin sonu hüsrandır. Bunu herkes bilsin. Ben bu KozanBilgi.Net’in de sayın Türkeş şahsında böyle bir vatandaşların gelip bizlerden bilgi alarak bütünleşmesine de ayrıca teşekkür ediyorum. Gerçekten sizler de bir basın mensubu olarak bugün günlük 30 – 40 bin kişiye ulaşan bir basın mensubu olarak görsel basın olarak çok önemli görevler yapıyorsunuz sizleri de ayrıca kutluyorum. Ceyhan 82 Gazetesi olarak da beraber sizlerin haberlerini bizleri oraya taşıyorsunuz buda bizi mutlu ediyor. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Biz teşekkür ediyoruz. İzniniz olursa son bir sorum daha olacak. 82 Ceyhan’ın il olma plaka numarası mı acaba?

Evet bunu Sayın bakanımız Ömer Çelik’de sormuştu bir toplantıda burada. Şimdi 81 Düzce biliyorsunuz il olarak. Bizde 82 Ceyhan hakkımızdır dedik. Niye hakkımızdır dedik? Bugün Ceyhan iki bin otuz kilometre bir toprak alanına sahiptir. Bu gün 200 bine yakın nüfusu vardır. Bugün Osmaniye ildir ancak Osmaniye 500 kilometre üzerine oturmuş bir şehirdir. Bizim Ceyhan bir milyon iki yüz bin dönüm ekili araziye sahiptir. Tarımda öncüdür. Ve bunun bir milyon dekarı sulak arazidir. Bugün on iki bin beş yüz dekar enerji start bölgesi vardır. Bir Botaş, bir termik, bir BTC, bir Toros Gübre, bugün sıkıntılarla da yaşasa bir İlbeyli, Türkiye’de ilk beş içinde bir Öz Maya, yani bugün Ceyhan bir çok ilin üzerinde olan topraklarıyla, nüfusuyla vede yatırımlarıyla Dünyanın örnek olan bir ilçesidir.

Normal şekilde ilçe kanunlarıyla kaldırılamayacak duruma gelmiştir. Zaten şimdi yeni Sarımazı üzerinde 3.200 dönüm Sayın Şeref Can Ticaret Odası Başkanımız ve oda başkanlarımız büyük mücadele veriyor, o organize sanayiye geçtiği zaman en az üç bin beş yüz kişi çalışacak. Bir enerjisat bölgesine kazma vurulduğu gün en az 10 bin kişi çalışacak. Oraya rafineri yapılacak, limanlar yapılacak. Bizim bir çok ilde olmayan 8 bin dekarlık serbest bölge alanımız var. yani şimdi buralarda Ceyhan neden olmasın diye beş sene önce bunu anlattık. Sayın Belediye Başkanımız olsun, Büyükşehir Belediye Başkanımız olsun hatta giden valimiz de Ceyhan bunu hak ediyor diye söylemiştir. İnşallah bunun öncülüğünü biz yapıyoruz. sayın milletvekillerimiz de 14 tane Adana’nın değerli milletvekilleri vardır, inşallah bunlar da Ceyhan’ı hak ettiği yere taşırlar. Tabi Kozan gibi bir kardeş şehirden siyasetle bir bütün içinde gidiyoruz. Kopmak istemeyiz ama bazı yaşam tarzda, ekonomik tarzda Ceyhan’ın bu özelliği de olmasında fayda vardır diyoruz teşekkür ediyorum.

Efendim biz teşekkür ediyoruz. Değerli KozanBilgi.Net okurları bu hafta çok değerli bir konuğumuzu ekranlarınıza taşımaya çalıştık. Ceyhan’da seçkin Gazetelerden birisi olan Ceyhan 82 Haber Gazetesinin sahibi Sayın Veysel Pulaşlı bize gerek şahsı gerek Ceyhan’la ilgili önemli bilgiler vermeye çalıştı.

KozanBilgi.Net ailesi olarak tekrar teşekkür ediyor, iyi günler diliyoruz.

Biz teşekkür ediyoruz ve KozanBilgi.Net okurlarına ve şahsınıza yürekten teşekkür ediyoruz Sayın Manga…

21 Mart 2015 tarihinde yayımlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın