DOLAR 17,2381 0.1%
EURO 17,5779 0.12%
ALTIN 963,650,12
BITCOIN 3517331,14%
Adana
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Vildan Gizer
265 okunma

Vildan Gizer

ABONE OL
29 Mayıs 2015 21:02
Vildan Gizer
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soydan, güzel sanatlarla ilgili bir ailenin kızı olan Vildan Hanım, 1889 yılında İstanbul’da doğdu. Büyük babası Sultan Abdülhamit’in Başmabeyincisi Osman Bey’dir. Matbaacı Osman Bey olarak da tanınır. İstanbul’daki Osmanbey semti, adını bu Osman Bey’den aldı. Sultan Abdülhamit’in şehzadeliği sırasında tanıdığı Osman Bey, daha sonra SER KURENA-YI HAZRET-İ ŞEHRİYARİ ünvanını taşıdı. Padişahtan aldığı hususi müsaadeyle ilk defa Kur’an-ı yayınladı.

O tarihe kadar Kur’an-ın matbaa ile çoğaltılması yasaktı! Kur’an-ın yayını, ilk önce tekel biçiminde Osman Bey’e verildiğinden, bundan hayli para kazandı. Çemberlitaş’ta büyük matbaa kurdu. Pangaltı ile Şişli arasındaki araziyi satın aldı. Oğlu Ömer Vasfi Bey (1864-1895) ressam ve hattattı. Dışişleri Bakanlığı’nda görevli iken, genç yaşta veremden öldü. Konumuz olan ressam Vildan Hanım, bu ressam ve hattatın kızıdır. Güzel sanatlara eğilimi soydan gelmektedir.

Vildan Hanım, özel eğitim gördü. Akademinin İtalyan profesörlerinden Salvatore Valeri’den resim dersleri aldı. Şair Tevfik Fikret tarafından – kayınbiraderi- Dr. Hikmet Beyle evlendirildi.

Dr. Hikmet Gizer (1881-1966), Şair Tevfik Fikret’in hem kuzeni, hem kayınbiraderi idi. İstanbul’da ve Berlin’de yaptığı tıp tahsili yanında, resim ve mimarlık sanatında da üstün bir yeteneğe sahipti. Tevfik Fikret’in eşi olan ablası NAZIMA’nın portresi yanında, hayli resim ve ev planları yapmıştır.

1. Dünya Savaşı’nda müttefikimiz olan Avusturya’ya gönderilen Dr. Hikmet Bey, Viyana’da Kızılay ile Kızılhaç işbirliğinin Türkiye temsilciliğini yaptı. Eşi Vildan Hanım, gençlik çağında İstanbul’da başladığı resim uğraşını, bu suretle Viyana’da geliştirmek imkanını buldu.

Vildan Hanım, daha çok portrelerinde başarılı bir fırçanın sahibi idi. Ne var ki, kültür ağırlıklı yaşamında, tevazuu ön safta yer aldığından, ne eserlerini sergiledi, ne de yayınladı. Genç yaşta ölen ressam Müfide Kadri’nin çağdaşı ve en yakın arkadaşıydı.

Vildan GİZER, 1974 yılında, İstanbul’da öldü. Pastel ve yağlı boya eserlerinin tümü, kızları, Hilkat ve Rikkat hanımların kolleksiyonları arasındadır. Teknik Üniversite’nin emekli dekanlarından Prof. Sait Kuran, ressamımızın damadıdır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.