KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Windows 8 Güvenli Modda Nasıl Çalışır?

Windows 8 Güvenli Modda Nasıl Çalışır?

Windows 8 işletim sistemi arayüzünden dolayı bir çok kullanıcı tarafından iyi/kötü tartışması sürerken, alışılmış windows ayarlarından farklı oluşu bir çok kullanıcıya da büyük zorluklar yaşatmakta. Herne kadar windows tarafından kullanıcı dostu ve daha hızlı daha kolay kullanım sunduğunu dile getirse de Windows kullanıcıları Microsoft ile aynı fikirde değil. Kullanıcıların en çok sıkıntı çektiği nokta ise eskiden tek tuş ile yaptıkları işlemleri artık yapamamaları. Örneğin Windows’u Güvenli Mod ile başlatmak gibi. Bir çok kullanıcı eskiden F8 tuşu ile bilgisayarı Güvenli Mod sisteminde çalıştırabiliyorken şimdi bu işlem çok daha karmaşık hale gelmiş durumda.

Windows 8 Güvenli Modda Nasıl Çalışır? sorusunu bu yüzden sizlere detaylı bir şekilde anlatmak istedik. Gelin adım adım Windows 8’i Güvenli Modda Çalıştıralım.

Windows 8 işletim sisteminde Günveli Modda iki şekilde açabiliriz:

1- Yeniden Başlatırken Karşımıza Çıkan Güvenli Mod
2- Windows açıkken ulaşabileceğimiz Güvenli Mod.

Öncelikle Windows Açılırken Güvenli Modda Çalıştırmayı Anlatalım.

1- Bilgisayarınızı açtıktan sonra Shift tuşuna basın ve basılı tutarark F8 tuşuna basın. Bu tuş bazı zamanlar sizi onarma moduna aktarabilir. Bu tür durumlrada Gelişmiş Onarma Seçeneklerini seçerek Güvenli Mod’a ulaşabilirsiniz. Görsellerde Masusenin üzerinde olduğu seçenekleri seçerek Gelişmiş Ayarlara gelin. Yani öncelikle Sorun Gidermeyi tıklayın daha sonrasında ise Gelişmiş Ayarlar sekmesini tıklayın.

2- Bu işlemleri yaptıktan hemen sonra menüde Windows Başlangıç Ayarları seçeneğini seçin.

Bu ayarları yaptıktan sonra Restart yani bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarınız yeniden başlayınca Güvenli Mod seçeneğinden otomatik olarak güvenli moda geçiş yapabilirsiniz.

2. Yol olarak Windows çalışırken Güvenli Modda çalıştırmak

Birinci yola göre çok daha kısa bir yol olan Güvenli Mod sistemine erişmek için bilgisayarınızı açın. Daha sonra WIN+R tuşuna basın açılan Çalıştır pencersine msconfig yazın. Daha sonra da Tamam tuşuna basın ve Sistem Yapılandırma sayfasına ulaşın.

Sistem yapılandırma sayfası açıldığında Önyükleme seçeneğini seçin ve daha sonra alt kısımda bulunan Güvenli Ön Yükleme kısmını seçin.
Active Directory onarımı isimli seçenek, ağınızı yöneten sunucuyu onarmak için mevcut. Bu seçeneklerden birini onayladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı her açtığınızda güvenli modda olacaktır. Her seferinde güvenli moda girmek istemiyorsanız bilgisayarınızı açtıktan sonra yaptığınız işlemleri tekrar eski haline çevirin ve bilgisayarınızı normal olarak çalıştırın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın