Ya Kural Alt Etme Dini Varsa!.. 

Ya Kural Alt Etme Dini Varsa!.. 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, finans kuruluşlarına kurallar konulduğundan bahsediyor.

 

Çok güzel!.. Yönetimlere yakışan, millet huzuru için kural koymaktır.
Ama finans sektörü düzenleyicilerinden yakınıyor Ali Babacan; ”Ne kural konursa konsun, zekalarıyla konan kurallardan kurtulmanın yolunu buluyorlar” diyor. Bkz:http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=62724
Şimdi bakalım:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hem ülke geneline hem ülke dışına zaman zaman ”Bütün yaşam tarzları serbest olacak” demişti. 30 Eylül günü açtığı paketle de bu dediğini perçinledi. Finansla ilgili yaşam tarzı da vardır muhakkak. Sayalım:

  1. a) Çok para harcanan yaşam tarzı.
  2. b) Orta karar para harcanan yaşam tarzı.
  3. c) Parasızlıktan harcama yapılamayan yaşam tarzı.
  4. d) Para sahiplerinden borç para alınarak yapılan yaşam tarzı.
  5. e) Para sahiplerinin borç para vererek yürüttükleri yaşam tarzı.

Başbakan Erdoğan, yıllarca yaşam tarzlarına müdahale edilmeyecek dediği halde, Yardımcısı Ali Babacan, tarzlara kural koymaktan bahsediyorsa, ve konulan kuralları finansörlerin zekalarıyla alt ettiğinden yakınıyorsa, bir yaşam tarzı daha ortaya çıkmış demektir: Kuralları alt eden yaşam tarzı.
Ali Babacan’ın toplumun hayrını düşündüğünü sanıyorum. Diyorum ki; kural finans sektöründe işe yaramıyorsa topluma konmalı.
Mesela, toplumun her bireyi kredi kartı kullanmaya mecbur mudur? Daha doğrusu bireyler edinmedikleri kazanç, almadıkları para için harcama yapmak zorunda mıdır? Hele ki memurlar…
Memurlar, Devlet’ten alacakları parayı garanti bildiklerinden, bankalarla hesapsız ilişki kurmaktan çekinmiyorlar. Bu memurlar, günün birinde, Amerika’daki gibi onaylanmayan bütçe sebebiyle maaşsız kalacaklarını da akıllarına getirmiyorlar. Şimdi kuralı koyup demeli;”Devletten alınacak maaşa güvenip harcama yapılmayacak”. Demeli; ”Tasasarruf etme becerisini gösterenler, girişimde bulunmak istediklerinde kredi kullanabilirler.”
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, toplum hayrına olabilecek bu öneriye ilgi duysa da uygulamaya nasıl geçer bilemem. Çünkü dini inancının gereğini yapanlara müdahaleyi cezalandıracak ‘paketi’ bütün dünyaya açıp açıkladı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan.
Bankacıların da, bankacılarla ilişki kuranların da -beğenilmese bile- birer dinleri vardır, değil mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  PANDEMİ OLMUŞUZ!

İbrahim Faik Bayav

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın