DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Yanılsama
70 okunma

Yanılsama

ABONE OL
06 Şubat 2015 14:57
Yanılsama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir şeyi başka bir şey sanmaktan ileri gelen algı yanılgısı. Algı yanılgısı olarak tanımlanır. Halüsinasyon deyimiyle karıştırılmamalıdır. Yanılsamada algılanan gerçek, bir nesne vardır, ama yanlış algılanmıştır. Halüsinasyondaysa algılanan bir nesne yoktur, oysa var sanılmaktadır. Yanılsama düzgülü bir olaydır, halüsinasyonsa düzgüsüz ve hastalıksaldır.

Suya batırılmış bastonu kırık görmek gibi fizik yasalarından doğan yanılsamalara fiziksel yanılsama, bir bastonu yılan sanmak gibi ruhsal yanılsamalara ruhbilimsel yanılsama denir. metafiziktiler ve idealistler, algılarımızla nesnel gerçeklik arasında uygunluk bulunmadığını ileri sürmek ve böylelikle dış dünyanın nesnel gerçeklerini yadsımak için yanılsama olayından da yararlanmaya çalışmışlardır. Oysa yanılsamalarla nesnel gerçekliğin yadsınamayacağı pek açıktır.

Yanılsamalar da halüsinasyonlar gibi çeşitli duyu ergenlerinden kaynaklanırlar. Görme yanılsaması, işitme yanılsaması, dokunma yanılsaması, koklama yanılsaması, tatma yanılsaması vb. gibi çeşitli duyu ergenlerinden kaynaklanan yanılsamalar ayırdedilir. Bundan başka alkol, uyuşturucu, uyarıcı ve benzerlerinin etkisiyle büyük görme, küçük görme, değişik görme vb. gibi yanılsamalar da vardır. Kimi uyuşturucu bağımlıları, alkolikler odalarının içindeki eşyaları küçücük ya da pek kocaman olarak; kimileri de aynaya baktıklarında kendi yüzlerini bile bambaşka bir kişinin yüzüymüş gibi görürler.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.