DOLAR 8,85631.03%
EURO 10,38470.68%
ALTIN 498,881,64
BITCOIN 372662-3,31%
Adana
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Yapraklı ve Çiçekli Salon Bitkileri

Yapraklı ve Çiçekli Salon Bitkileri

ABONE OL
07 Eylül 2021 22:08
Yapraklı ve Çiçekli Salon Bitkileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapraklı ve Çiçekli Salon Bitkileri Bakım Kılavuzu

Saksı çiçeklerinizi öncelikle, ortamın ısı,i ışık ve nem durumuna göre seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekmektedir. Çiçeğinizi satın alırken lütfen çiçekçinize danışarak, bitkinin gereksinim duyduğu koşulları öğreniniz. Ayrıca aynı tür bitkileri bir arada tutmanız bitkilerin kendi floral ortamlarını yaratmaları açısından faydalı olacaktır.

Sulama için öncelikle toprağın nemini parmağınızla kontrol etmeniz gerekmektedir. Parmağınızı 1 cm kadar toprağa batırınız ve parmağınızda ıslaklık hissetmiyorsanız bitkinizi sulayınız. Unutmayınız ki; aşırı sulama bitkinin köklerinin çürümesine sebep olur.

Bitkilerin yapraklarını periyodik olarak temizlemeniz, bitkinin gereksinim duyduğu ışık, nem ve karbondioksit alımını kolaylaştıracaktır. Küçük yapraklı bitkilerin yapraklarını ılık su ile yıkayarak temizleyiniz. Büyük yapraklıları ise ıslak bez veya sünger ile temizleyiniz. Tüylü yapraklıları ise kuru bir fırça ile hafifçe temizleyebilirsiniz.

Saksı bitkilerinizin, saksı ve topraklarını en geç iki yılda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Saksı değişimi sırasında bitkinin köklerine zarar vermemeye lütfen özen gösteriniz. Saksı değişiminin bahar aylarında yapılması gerekmektedir.

Bitkilerin özel koşullarda yetiştirilerek, gübre ve ilaç desteği ile sizlere sunulduğunu göz önünde bulundurarak, 2 Haftalık sürelerle bitkinize vitamin takviyesi yapmayı lütfen ihmal etmeyin. özellikle ithal bitkiler, sağlıklı gelişim için vitamin katkısına gereksinim duyarlar
Nem
Bitkinin bulunduğu oda ısısı ne kadar yüksek ise o kadar çok su ister. Kış ayları bitkinin doğal dinlenme periyodu olduğundan daha suya gereksinim duyar.

Beslenme
Bitki ne kadar hızlı büyürse o kadar çok gıdaya ihtiyaç duyar. Sulama suyunun içine ayda bir veya iki defa özel bitki vitamini karıştırıp, bitkinin toprağına dökünüz. Ancak; kış ayları bitkilerin doğal dinlenme periyodu olduğundan, vitamin miktarını bir ölçek azaltınız.

 

AECHMEA
aechmea-fasciata Çiçeklenme:İlkbahar, sonbahar
Bakım:Gelişme dönemin de 22 derece sıcaklık ve güneş ışığı almayan bir ortam uygundur. Dinlenme döneminde su azaltılmalı ve serin bir yerde bulunmalıdır. Rozetlerin içine su verilebilir ancak iki yada üç günde bir değiştirilmelidir.
Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir.
Üretme:Yavru bitkinin ana bitkinin boyunun yarısına ulaştıktan sonra ayrılması ile
Saksı Değiştirme:2-3 Yılda bir
AGLAONEMA

Aglaonema_Key_Largo

Çiçeklenme:Göze çarpmaz
Bakım: En az 16 derece sıcaklık isteği vardır. Yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalı, doğrudan güneş ışığı alan bir yerde bulundurulmalıdır.
Gübreleme:Büyüme döneminde 15 günde bir.
Üretme:Nisan Mayıs aylarında dip sürgünlerin ayrılması ile yapılır.
Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2 yılda bir.
ANANAS

ananas

Çiçeklenme:Nadiren
Bakım:Aydınlık veya yarı gölge, nem oranı yüksek bir ortam ile gelişme döneminde 22 derece sıcaklık ister. Çiçeklenmeden önce rozet kısmından su verilmeli çiçeklenmede ise sadece topraktan sulanmalıdır. Kışın sıcaklık 15 derecenin altına düşmemelidir.
Gübreleme:
Üretme:Kök sürgünü veya meyve üzerindeki taç sürgünlerinin kesilerek köklendirme ortamına dikilmesi iledir.
Saksı Değiştirme:İlkbaharda
ANTHURIUM

anthurium

Çiçeklenme:
Bakım:Kış döneminde çok az su verilmeli ılık bir ortamda bulundurulmalıdır. gelişme döneminde ise yarı aydınlık, nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yapraklara ılık ve kireçsiz su püskürtülmeli, toprak devamlı nemli tutulmalıdır. Saksı drenajı iyi olmalı, su dipte birikmemelidir.
Gübreleme:Çiçeklenme döneminde haftada bir.
Üretme:Mart Nisan aylarında ayırma ile
Saksı Değiştirme:İlk baharda 2-3 yılda bir
ARAUCARIA

araucaria

Çiçeklenme:
Bakım:Düşük sıcaklıklara dayanıklı, aydınlık, az nemli bir ortamda rahat gelişebilir. yazın su isteği fazla olup, kışın haftada bir sulama yeterlidir.
Gübreleme:Mayıs ağustos ayları arasında 15 günde bir.
Üretme:Tepe çeliği ile
Saksı Değiştirme:İlk baharda 2-3 yılda bir
ARECA

areca

Çiçeklenme:
Bakım:Nispi nemin yüksek olduğu, yarı aydınlık bir ortam ister. Yazın kireçsiz su ile bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalıdır.
Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir.
Üretme:Tohum ve ayırma ile
Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2-3 yılda bir.
ASPLENIUM

Asplenium-detail

Çiçeklenme:
Bakım:Nispi nemi yüksek, ışıksız hava cereyanından uzak bir yer ister. Yazın yapraklara bolca ılık kireçsiz su püskürtülerek toprak devamlı nemli tutulmalıdır. Bitkinin ortasından yapılan sulama yeni yaprakların sürmesini çabuklaştırır.
Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir.
Üretme:Spor ile
Saksı Değiştirme: Her ilkbaharda
BEGONIA

begonia

Çiçeklenme:İlkbaharda
Bakım:Nispi nemi yüksek yarı gölge 15-18 derecelik bir ortam uygundur. Yazın kireçsiz ılık su ile bolca sulanmalı nemin düşük olduğu havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde su miktarı azaltılmalıdır.
Gübreleme:Mayıs eylül aylarında 15 günde bir.
Üretme:Yaprak çelikleri ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda
CALADIUM

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Çiçeklenme:İlkbaharda ancak önemsizdir.
Bakım:Nem isteği fazladır gelişme döneminde 20-25 derece sıcaklık olmalıdır. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir. Yaz dönemi sonunda sararan kesilerek toprak altında kalan kök kısmı çıkarılıp kuru bir yerde saklanmalıdır.
Gübreleme:Yaz Dönemi boyunca haftada bir.
Üretme:Kuru olarak saklanan kök kısmının Nisan ayında toprağa dikilmesi ile
Saksı Değiştirme:Her yıl mart ayında
 CALATHEA

calathea rufibarba

Çiçeklenme:Farklı zamanlarda
Bakım:Yazın yarı gölge kışın ise aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Nemin azalması durumunda yapraklarda kurumalar ve kenar kısımlarında kuruma ve kahverengileşmeler meydana gelir. Sıcaklık isteği yüksektir.
Gübreleme:Haziran eylül ayları arasında 15 günde bir
Üretme:Haziran ayında ayırma ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilk baharda
KRATON

kraton

Çiçeklenme:Nadiren. Önemsizdir.
Bakım:Direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Büyüme döneminde bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın fazla su verilmemeli toprak nemli tutulmalıdır.
Gübreleme:Büyüme döneminde haftada bir
Üretme:Çelik ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilk baharda
CORDYLINE

cordyline__01713.1405470050.1280.1280

Çiçeklenme:2-3 Yıllık bitkilerde fakat öenmsizdir.
Bakım:BNol ışıklı sıcak ve nemli bir ortam uygundur. Dinlenme dönemi dlşlnda su ihtiyacı fazladır. Yapraklara bolca kireçsiz püskürtülmelidir.
Gübreleme:Mayız eylül ayları arasında 15 günde bir
Üretme:Çelik ile
Saksı Değiştirme:2-3 Yılda bir nisan ayında
CYCAS

cycas

Çiçeklenme:
Bakım:Gelişme döneminde bol miktarda suya ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bulunduğu yer sabit olmalı, düzgün yaprak gelişimi için saksısı hareket ettirilmemelidir. Doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir.
Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir
Üretme:Tohum ile
Saksı Değiştirme:

 

CYCLAMEN

siklamen1

Çiçeklenme:Kış ilkbahar
Bakım:Büyüme döneminde 18-20 derece çiçeklenme döneminde 10-15 derece sıcaklık yeterlidir. Toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme bittikten sonra sulama azaltılarak serin bir yerde muhafaza edilmelidir.
Gübreleme:Çiçekte iken 15 günde bir.
Üretme:Tohum ile
Saksı Değiştirme:İlkbaharda
DIEFFENBACHIA

dieffenbachia_2

Çiçeklenme:Nispi nemi yüksek bir ortam ister
Bakım:Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik bir sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir.Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.
Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir
Üretme:Çelik ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilk baharda
TROPIC SNOW

TropicSnow_04

Çiçeklenme:Nadiren. Önemsizdir.
Bakım:Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik bir sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir.Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.
Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir
Üretme:Çelik ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilk baharda
DRACAENA
dracena Çiçeklenme:
Bakım:Doğrudan güneş ışığı almayan nemli bir ortam uygundur. Yaz döneminde bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır.
Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir
Üretme:Tepe çeliği ile
Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2-3 yılda bir
MASSANGEANA

massangena

Çiçeklenme:İlkbahar
Bakım:Hava akımı olmayan nispi nemi yüksek aydınlık bir ortam ister. Yazın bol sulanmalı yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Sıcaklık isteği 16-22 derecedir.
Gübreleme:Gelişme döneminde 15 günde bir
Üretme:Tepe çelikleri ve gövde kızmı ile
Saksı Değiştirme:İlkbaharda 2-3 yılda bir
PONSETIA

ponsetia

Çiçeklenme:Aralık mart ayları
Bakım:Yüksek orantılı nem ister. Çiçeklenme döneminde 15-20 derecelik sıcaklık olmalıdır. Doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Su ihtiyacı ilkbahar ve yazın fazladır. Çiçeklenme sırasında verilen su miktarı azaltılmalıdır. Fazla su yaprak dökümüne sebep olur. Çiçeklenme bittikten sonra sonra toprak nispeten kuru bırakılmalıdır.
Gübreleme:çiçeklenme öncesi dönemde haftada bir
Üretme:
Saksı Değiştirme:Her yıl nisan ayında
 BENJAMIN

benjamin

Çiçeklenme:
Bakım:Aydınlık, direk güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır
Gübreleme:İlkbahar, yaz
Üretme:Çelikle nisan, mayıs aylarında
Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda.
GUZMANIA

guzmania-02.jpgd7facc39-b089-4363-a027-f60c7128c774Larger

Çiçeklenme:Kışın
Bakım:Yarı aydınlık bir ortam yüksek hava nemi ister. Gelişme ve çiçeklenme döneminde 18-20 derecenin kışın 15 derecenin altına düşmemelidir. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir.
Gübreleme:15 Günde bir
Üretme:Ana bitkinin yanında çıkan yeni sürgünün ayrılması ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda
 KALANCHOE

Kalanchoe-Red-enlarge

Çiçeklenme:Kısa gün yöntemi uygulandığında her mevsim
Bakım:Su ihtiyacı azdır. Yetişme döneminde bol ışıklı sıcak bir ortam ister Kışın toprak fazla sulanmamalı ancak kuruması da önlenmelidir..
Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir.
Üretme:Tepe çeliğiyle
Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda
 NOLINA

nolina

Çiçeklenme:
Bakım:Direkt güneş ışığı almayan nemli bir ortam ister. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmeli, toprak nemli tutulmalı, fazla sulanmamalıdır. Kışın sıcaklık 10 derecenin altına düşmemelidir
Gübreleme:Dinlenme dönemi dışında 15 günde bir
Üretme:Tohum ile ancak zordur
Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir
 PHALAENOPSIS

Phalaenopsis_flower

Çiçeklenme:İlkbahar
Bakım:Gelişme döneminde 22 derecenin üzerinde kışın ise 17-21 derecelik sıcaklık uygundur. Aydınlık yer nemli bir ortam ister. Yazın düzenli bir şekilde sulanmalı kışın su miktarı azaltılmalıdır.
Gübreleme:Gelişme döneminde haftada bir
Üretme:Ayırma ile mayıs ayında
Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda
 PRIMULA

Primula-Pink

Çiçeklenme:Kış, ilkbaharda
Bakım:Aydınlık nemli bir ortam ister. Gelişme döneminde bol kireçsiz su verilmeli yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın 10-12 derecelik sıcaklık isteği vardır.
Gübreleme:Dinlenme dönemine kadar 15 günde bir
Üretme:Tepe ve gövde çelikleri ile
Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda
 MENEKŞE
menekşe-fotoğrafı Çiçeklenme:İlkbahar Yaz
Bakım:Fazla nemli, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortan uygundur. Yaz aylarında sulama bolca yapılmalı suyun kireçsiz ve ılık olmasına dikkat edilmelidir. havadar geçirgenliği fazla olan toprak kullanılmalıdır.
Gübreleme:İlkbahar yaz aylarında 15 günde bir
Üretme:Yaprak çelikleri ayırma ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda
 SCHEFFLERA

Schefflera_arboricola_'Hong_Kong'2

Çiçeklenme:
Bakım:Büyüme döneminde 15-21 derece kışın 10-13 derece sıcaklık isteği vardır. Yarı aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Kışın haftada iki kez su verilmesi yeterlidir.
Gübreleme:Yazın 15 gün arayla
Üretme:çelikle
Saksı Değiştirme:İlkbaharda
 SPATHIPHYLLUM

Spathiphyllum_floribundum2

Çiçeklenme:Sonbaharda
Bakım:Aydınlık doğrudan güneş ışığı almayan nem oranı yüksek bir ortam uygundur. Verilecek su kireçsiz ve ılık olmalıdır. Yapraklara su püskürtülebilir. kışın toprak nemli tutulmalı kuruyan yaprak ve çiçekler kesilmelidir.
Gübreleme:Nisan eylül ayları arası 15 günde bir
Üretme:Ana bitkinin yanından süren bitkilerin ayrılması ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilkbaharda
 SYNGONIUM

syngonium

Çiçeklenme:
Bakım:Doğrudan güneş ışığı almayan bir yer ve nemli ortam ister. Yaz döneminde su ihtiyacı fazladır. Yapraklarına su püskütülebilir. Sarılıcı ve sarkıcı bir bitkidir.
Gübreleme:Dinlenme dönemi dışında 15 günde bir
Üretme:Tepe veya dal çelikleri ile
Saksı Değiştirme:Her yıl ilk baharda
 VRIESEA

Vriesea splendens

Çiçeklenme:İlkbahar
Bakım:Aydınlık ve nem oranı yüksek bir yer ister. Gelişme dönemi boyunca oda sıcaklığında kireçsiz su ile sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Yapraklarının arasına su verilebilir. Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.
Gübreleme:İlkbahar yaz ayları arası 15 günde bir
Üretme:Yavru bitkilerin ana bitkiden ayrılması ile
Saksı Değiştirme:İlkbahar
 YUCCA

Yucca-gloriosa1

Çiçeklenme:Yazın yalnız yaşlı bitkilerde
Bakım:Aydınlık, doğrudan güneş ışığı alamayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihityacı daha azdır.
Gübreleme:Nisan eylül ayları arası 15 günde bir
Üretme:Sürgün veya gövde kısımları ile
Saksı Değiştirme:2-3 yılda bir ilkbaharda

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kroton Çiçeği

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.