KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Yarın Yarın Derken (Devamı)

Yarın Yarın Derken (Devamı)

Koca Ragıp Paşa bir beytinde şöyle der: ‘Saatin çaldığı evkatı değildir herkar,müdde-i ömrü gelip geçtiğine ah eyler’
Yani sen saatin tik tak tik taklarını zaman mı sanıyorsun? Aldanma! O sana kendi diliyle ömür biraz daha kısaldı,ömür biraz daha kısaldı diye hatırlatıp duruyor. Ne muhteşem bir temsil.

İnsanın her nefesi son nefesi sayılır.Her ses ve nefeste yapılan iyi ve kötü işler kayıt altına alınır vazifeliler tarafından.Her anımızdan 15 defa sorguya çekileceğimiz rivayet edilmektedir.Her lahzacık bile bu kadar kıymetliyken, insan neden kötü emellerinin kurbanı olmak için çaba sarfediyor.İyiliklere en az on misli karşılık vereceği Kuran-ı Kerim’de müjdelenirken, hangi sebeple ezeli düşmanları olan nefis ve şeytanın fısıltılarına kulağını dayıyor ve bu kuruntular ahenkli geliyor.Bir daha mı geleceğiz dünyaya diyerek hevasını kendine ilah kabul edipte yapacaklarını öteliyor.Keşke öteki dünyayı tecrübe edecek şansımız olsaydı da insan nede olsa bir şansımız daha var deyip rahat tavırlar takınmayı kendine belki o zaman hak görebilirdi.Ama ömür bir defadır, hem azıcık hem öteye kıyasla kısacık.Tabir yerinde ise devede kulak…

ŞUURLU İNSAN NASIL DÜŞÜNÜR?

Eğer ben bu hayatı bir şekilde yaşayıp,meçhule giden yola düşmem kesinse ki öyle,o zaman hem kendime hem çevreme layık işler,hizmetler yapayımda,kalbim sükun bulsun hem de anlamlı bir hayat yaşamış olayım. O zaman maksudum hasıl olur da gerçek ömür sürmenin hazzına ermiş olurum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI
Buyurun size kıssadan hisse: ” Büyük İskender beldeleri fethettiği sıralarda ,havası çok temiz,suyu tatlı,mümbit topraklı bir şehre girer. Sonra gezintiye çıkar yakınlarıyla.Şehirde nizam ve intizam mükemmeldir.Temizlik de ona keza.Hayranlıklarını gizleyemezler.Şehir mazarlığına geldiklerinde şaşkınlıkları bir kat daha artar.Zira,ölenlerin yaşları on bile değildir.İskender der ki :”Herhalde bu şehir görüldüğü gibi havası temiz suyu leziz değildir ki bu insanların ömürleri kısacık”

Şehrin ekabir taifesini toplar bu işin sırrını sorar.Onlar saygılarını izhar ettikten sonra şöyle cevap verirler: Bizim için gerçek ömür,ilim,irfan ve kamil kişilerle geçirdiğimiz anlardır.Bunun harici zamanlar boş sayılır.Onun için burada ki mevtalar böyle geçirdiği zamanları esas alarak mezar taşlarına yazdırırlar”

Doğrular da yanlışlarda ayan beyan ortada.Aklımızı kullanıp,irademizi doğru olana yönlendirip gerçek ömür yaşayanlar sınıfına dahil olmak gerek.

İnsan insana neyler,eylerse kendine eyler.

Kendi kendine ettiğin Adem

Bir araya gelse idemez alem (II.Bayezıd)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın