YAŞAMIN İÇİNDE SPOR

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR

Spor Nedir?

Spor denince, İçinde 60 küsur federasyonu barındıran insan hayatının vazgeçemediği bir davranış şeklidir. İnsanlar için olmazsa olmazlardan bir olgudur.

Spor yapmak isteyen çocukların, kendilerini ve yaptıkları veya yapacakları spora da kendilerine de yön vermek için. Ellerinde bir bilgi kaynağı (Kitap ve Dergi ) veya bir spor eğitmeninden bilimsel olarak faydalanabilirler.

Spor insanın dünyaya gelişiyle başlayan, farklı hareketler bütünüdür. İnsan hayatı devam ettiği sürece de devam eder. İnsan benliğini her yönüyle etkileyen, bu etki sonunda, hayat tarzını ve alışkanlıklarını biçimlendirir.

Spor insan hayatının temelini teşkil eder. Sporu sevsek de sevmesek de bu böyledir. Çünkü sporu hayat tarzı olarak kabul edenler, onu alışkanlık şekline dönüştürdüğü için bırakamaz. İnsanların yaşamları alışkanlıklardan ibarettir.

* Spor sanattır,
* Spor eğitimdir,
* Spor disiplindir,
* Spor bilgidir,
* Spor zekadır,
* Spor sağlıktır,
* Spor alışkanlıktır.

Sporun yanında eğitim, öğretim olursa, gelecek gençlere faydalı olur. Spor eğitim ve öğretim adına hareket edenler ve bu işe gönül vermiş birçok insanların desteksiz kalmasına rağmen fedakarca işlerini yapıyorlar.

Spor Ahlakını alan, ama kanunu olmayan bir konunun iyi niyet kuralları içinde, kanun varmış gibi davranmaya çalışılması, gençlerin eğitim ve öğretim yapmasına imkan sağlamak gerekirken, eğitim ve öğrenimlerini engellenmemelidir.

Ekonomik veya sosyal olaylar neticesinde insanların faydalanması ve sorumluluklarından herkese bir pay düşer. Bu düşen pay maddi değilse de manevi yönden çok büyüktür. İnsan, ömrünü sonsuz gibi görür ve devamlı kendini yenilemek suretiyle varlığını devam ettirmesidir.

İnsanlar geçmiş nesillerden aldığımız maddi ve manevi borçlarımızı gelecek nesillere ödeyebilir. Bilim ve teknolojinin sayesinde, aklın ışığında, bilgili ve sağlıklı insanlar yetiştirmeliyiz.

Spor; spor alışkanlığının vermiş olduğu yüksek başarı ve moral, başarılı idol sporcularla olur. Başarılı sporcu ise bilgi eğitim ve planlamayla meydana çıkar. Yeni yetişen gençlere ve spor camiasına, farklı bir bakış açısı olgusu oluşturmak için yapılan bir çalışmadır.

Spora yeni başlayan gençlerin, anne ve babalarının düşünmelerini sağlamak, sporun olmazsa olmazlarını işaret ederek. Ana gaye spor da pratik bilgiler veya unutulmaması gereken noktaları işaret etmektir.

İnsanlar yaşadıkça spor da yaşayacaktır. Sporun ufku geniş geleceği bir alan olması yanında seyirlik ve eğlencelik de olduğudur.

Spor kitleleri, milletleri etkileyen toplumsal bir olaydır. Göz ardı edilemez. Spor milletlerin kalkınmışlık seviyesini belirler. Bir milletin kalkınmasını istemiyorsanız. Sporda ilerlemesini engelleyiniz.

Sporun olmadığı milletlerin adaleti de olmaz. Spor insanların gözü önünde yapılan bir olaydır. Spor adaletsizliği kabul etmez.

Yaşam genelde hareket ile tanımlanır. Canlılar ile cansızlar arasındaki önemli fark, hareket olayıdır. Hareketin sözlük anlamı sabit bir cismin yerinden oynamasıdır. Hiper aktif çocuklara ise hareketli yerinde durmuyor denilir.

Hareket bir amaç ve gayeyi gerçekleştirmek için yapılıyorsa. Faaliyet amacına göre isim alır.

Canlı varlıklar, İnsanlar, hayvanlar ve bitkilerdir. Canlıların en karakteristik özelliklerinden biri hareket edebilmesidir. Cansız varlıklar ise dışarıdan yapılan etkiyle hareket ederler. Örneğin taşın kaldırılıp atılması, toprağın kayması gibi.

İnsanlar ve hayvanlar bir arzu ve istekleri doğrultusunda hareket ederler. Bu hareketleri, vücudu meydana getiren beyin, kemikler, kaslar, el kol, ayak ve bacaklar gibi birçok organların yardımıyla yapılır.

Bütün bu organların çalışmasına ve davranışa hareket denir. Bu hareketlerin oluşmasını sağlayan organların tamamına hareket sistemi denir.

Spor önceden belirlenmiş kurallara göre, bireysel veya takım halinde yapılan yarışma veya rekabet amaçlı, eğlencelik yönü de bulunan canlı ve cansız varlıkların hareketleridir.

Bir ve birden fazla insanın bir araya gelerek, beden, sağlık ve ruh hallerini düzeltmek için düzenli yapılan ve sık sık tekrarlanan hareketlerdir. Hareket eden canlıların hareket ettiği andan itibaren spor başlar. Bu hareketler yapılışlarına göre isim alırlar.

Spor insanların yaratılışın da var olan bir özelliktir. İnsanlar yardımlaşma ve dayanışmaya doğuştan muhtaçtırlar. Toplum olarak yaşamak insana bir takım kolaylıklar sağladığı gibi.

Spor yaparken bir insan diğer bir insanın varlığına, yardımına ihtiyaç duyar. Spor ferdi olduğu kadar toplumsal bir olaydır. İnsan topluluklarını millet yapan unsurlardan biride spor kültürüdür.

Spor, içinde yaşanılan toplumun, yaşayış tarzına uygun olarak gelişir. Teknik ve teknolojik kullanım ve ulaşım araçları sayesin de bugün spor evrenselleşmiştir. Dünya çapında faaliyet gösteren federasyonlar tarafından herkesin belirli bir şekilde uyması gereken kaide ve kuralların yanı sıra,değişik sınırlamalar da getirilmiştir.

Sporla uğraşan teşkilatlar birleşmek suretiyle yeni güçler doğurmuştur. Spor yapılış farklılıkları nedeninden dolayı dallara ayrıldığı gibi, sporcuların ağırlıklarına ve yaşlarına göre de ayrılmıştır.

ALİ ÇOKYİĞİT
BOKS ANTRENÖRÜ
ADANA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın