DOLAR 8,47190.52%
EURO 9,98600.11%
ALTIN 483,74-0,46
BITCOIN 4057300,98%
Adana
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:34

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR

ABONE OL
15 Kasım 2020 18:39
YAŞAMIN İÇİNDE SPOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPORCU KİMDİR ?

Sporcu yaptığı hareketleri aklı ve yüreğiyle birleştiren insandır. Sporcu hareketleriyle sosyal davranışlarıyla beslenme şekliyle kendine dikkat eden insandır. Sporcu toplumun sosyal lideridir. Topluma örnek olan ve toplumu yönlendiren insandır.

Spor dünyada yaşayan insanların ortak noktasıdır. Spor dili, ırkı, dini farklı insanların birleştiren, bir araya gelmesini ve anlaşmasını sağlayan sosyal bir olaydır. Sporcuda sporu uygulayan insandır. Spor aynı zamanda revaç da ve yaygın oluşuyla genç kuşakları etkiler. Kimi için bir eğlence, saygınlık, dinlenme kaynağı olan spor, kimi içinde bir kazanç ya da sömürü kaynağı olmaktadır.

Spor bilerek yapılırsa, insan bedeni ve beynine çok bilgi ve beceri kazandırır. Davranış ve hareketlerinde esneklik, güzellik gelir. Rastgele yapılan spor, spor değil bir çalışmadır. Spor işçiliğidir. Spor işçilikten çok farklı bir şeydir.

Spordaki amaç bedenin ve beynin bütünleşmesi ile beraber çalıştırılmasıdır. Çalışma esnasında beyin ile beden uyum sağlayamıyorsa, spor çalışması da olsa bedenen çalışan insana döner. İşçilerde, hareket ederek enerji harcadıkları için bedenen çalışan sporculardır.

Yanlış yönlendirme , sporcunun başarısını engeller. Spora başlayan bir gencin dal seçimi kendiliğinden ortaya çıkmaz.

Bu insanın vücut ve beyin yapısı spor yapmaya elverişli mi? Önce bu tespit edilmeli, edilen bu tespit sonucunda belirli ana hareketler ve vücut yapısının spor dalına uygunluğu ve beyin yapısı spor dalını benimsemesi ve refleks kazandırılması gerekir.

Bu da spor alt yapısı olan eğitim öğrenim görmüş, En önemlisi de algılama ve yorumlama yanında öğretme kapasitesi, spor ile sporcu adına hareket eden, yaptığı spor dalı ile akademik seviyeye gelmiş insanların işidir.

Sporda kanunu olmayan şekli ve şemali bilinmeyen, tarif edilmemiş uygulamalar mevcuttur. Malesef, Türkiye’de spor yapanların eğitim ve öğrenim seviyesi çok düşüktür. Bu nedenle geleceğin spor adamları, idarecilerini bu şartlarda nasıl yetiştirilir. Bilgi ve seviyesi düşük, sabırsız, sinirli bir insan tipi yetişir. Bunun akabinde çok konuşan, lakayt, geveze ve ciddiyetten uzak insan tipleri ortaya çıkar.

Bugünün gençleri geleceğin idarecileri, çalıştırıcıları ve öğretmenleridir. Sporcuya bu gözle bakmamız gerekir.

SPOR KÜLTÜRÜ

Gözlemlediğimiz de spor ve hareketin aynı olduğunu düşünürüz. Temelinde başlama noktası aynı olmasına rağmen, amaç,gaye ve varılmak istenen hedef açısından farklıdır. Spor belirli ölçüde, fiziksel güç ve beceri gerektiren harekettir. Aynı zamanda spor hareketler dışın da eğlence ve heyecan etkinlikleri de hareketler içerisindedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  OSMAN GAZİ

Spor bir toplumun sosyal davranışlarının tamamını gösterir. İnsanlarda var olan egosunu ve başarısını, birey ve bireyler topluluğuna üstünlüğünü sağlar.

İnsanların günlük yaşantısında en çok duyulan kelimelerden birisi de spordur. Spor, spor bakanı, spor haberleri, spor basını, spor saati, sporlar, sporcular ve spor ile ilgili birçok kavramlar yer alır.

Canlılığın en önemli belirtisi harekettir. İnsan vücudunun eğitiminin önemli bir parçası hareketle sağlanır. Hareketin temeli beden eğitiminin tarihini oluşturur. Bu nedenle hareketin insan yaşamı ile sıkı bağı vardır. Spor insanlık tarihinin başlangıcı ile değişik uygulamalarla insanın yaşantısına girmiştir.

İlk çağlarda insanoğlu yaşamını idame ettirebilmesi için beslenmek zorunda, aynı zaman da vahşi hayvanlardan korunabilmek için saklanmak, kaçmak ve koşmak zorundaydı.

Beslenme gibi ihtiyaçlarının yanında beraber yaşamını sürdürdüğü aile bireylerini de korumak zorundaydı. Bunun için ihtiyaç olan o günün şartlarında doğal silahlar dediğimiz ağaç dalları daha sonra ağaç dallarının uçlarına keskin aletler kullanarak mızraklar, oklar yaparak kendilerini korumuşlardır.

İnsan önce gerektiği için, sonrada oyun olsun diye ellerini ve ayaklarını kullanmaya çok erken tarihte başladı. Kuşkusuz tarihin ilk sporlarından kılıç kullanma, ok atma, güreşme, taş atma gibi güç gösterisinin yanında, kendisini korumak ve yabani hayvanları avlamada, beslenme amaçlı hareketlerdir.

Zamanla günümüz tarihine kadar birçok spor dalı doğmuştur. Spor aynı zamanda bir savunma gücüdür. İster şahıslar ister uluslararası yani devletler arası bir güç gösterme şeklidir. Onun için spor çok önemli bir olgudur.

Ama ülkemiz realitesinde önemi tartışılır. Bu önemli olgu çok basite indirilmiştir. Belirli bir zeka düzeyindeki fiziksel yapıya sahip insanlar, belirli bir eğitimden sonra en saygın mesleklerin sahibi olurlar.

Ama sporcu veya sanatçı olması çok düşük ihtimaldir. Çünkü devreye herkesin sahip olduğu fiziksel ve zihinsel özelliklerin dışında, çok az insanın sahip olduğu “Yetenek” adını verdiğimiz özellik devreye girer.

Yetenek, insanın anlama düşünme ve yapabilme özelliği. Yetenek doğuştan gelen bir kabiliyettir. Sonradan var edilemez ve öğretilemez. Ancak bilgi ve düşünce yoluyla desteklenir.

Yetenek normal insanların yapamadıkları hareket ve davranışları yapmaktır. Bu insanların, hareket kabiliyetleri ve hareketlere uyum kabiliyetleri çabuktur, hareketin yapılışında göze hoş gelen estetik bir görüntü verirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  OSMAN GAZİ

Eğitim ve öğretim yetenek meydana getirmez. Sadece var olan yeteneği usul ve kaidelere uydurarak terbiye eder. Belirli nizam ve intizama sokar.

Bir toplumda sanatçılar ve sporcular özel kabiliyetli insanlardan oluşursa, bilim ve teknolojide ileri gider, sporcu ve sanatçılar toplumun düşünmesini sağlar.

Özgürlüklerine ve saygınlıklarına çok düşkün olan bu insanlar, ülkelerin gelişmesinde rol alan bilim adamları sayısı kadar, sporcu ve sanatçı sayıları da önemli bir yer tutar.

Spor günümüzde müzik ile birlikte tüm dünyada anlaşılabilinen, konuşulabilen evrensel bir dil niteliğini taşır.

Spor dinleri, dilleri, ırkları, eğitim düzeyleri ve sosyal konumları ne olursa olsun aynı kurallar içerisinde, insanların bir araya gelip, bireysel veya takım olarak yarışmasını sağlayan bir ortam yaratır.

Spor gerek yarışma bazında, gerek eğlenme bazında, gerek sağlık bazında, gerek izleyici bazında dünya kültürünün bir parçasıdır. Spor kavramı karşımıza çeşitli tanımlarla gelmektedir.

* Spor bir yarışmadır,
* Spor sağlıktır,
* Spor zevkalma şeklidir,
* spor heyecan kaynağıdır,
* Spor teknik ve bilimdir,
* Spor sanattır,
* Spor zaman değerlendirmedir,
* Spor eğlencedir,
* Spor estetiktir,
* Spor bir meslektir,
* Spor bir reklamdır,
* Spor kitleleri eğitmektir,
* Spor politakadır,
* Spor ticarettir,
* Spor insanları veya toplumları kaynaştırma şeklidir.
* Spor tüm sosyal olayların birleştiği noktadır.

Bu açılardan baktığımızda topluma faydaları olan sosyal bir olaydır. Toplum tarafından sevilen bir sporcu maddi ve manevi destek gördüğü gibi yeni yetişen gençlere örnek olur. Adeta o sporla beraber özdeşleşir. Tesislere adı verilir. Sporcunun adına müsabakalar düzenlenir, madalyalar verilir.

Devletler de spor ile ilgili konularda her türlü maddi ve manevi desteklerler. Sporculara spor elçiliği görevini vererek, diplomatik pasaportlar verilir.

Spor toplumsal bir olgu olarak siyaset üstü bir olay, bir onurdur. Bildiğiniz gibi milletlerin gururları her şeyden önce gelir. Sporun her dalı insanların ortak noktalarıdır. Bu da sporun evrensel ve devletler üstü olduğunu gösterir. Sağlıklı ve başarılı bir sporcu başarılı bir kültür elçisidir.

ALİ ÇOKYİĞİT
BOKS ANTRENÖRÜ
ADANA

SPOR TEKNİK VE BİLİMDİR…

Spor Tüm Sosyal Olayların Birleştiği Noktadır…

Spor İnsanları Veya Toplumları Kaynaştırma Şeklidir…

Sağlıklı ve Başarılı Bir Sporcu Başarılı Bir Kültür Elçisidir…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.