DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 3850491,51%
Adana
28°

AÇIK

05:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR 6

YAŞAMIN İÇİNDE SPOR 6

ABONE OL
15 Kasım 2020 18:37
YAŞAMIN İÇİNDE SPOR 6
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPORUN TOPLUMA ETKİSİ

Spor, toplum fertlerinin birbirleri tanısın, tanımasın birleşmelerini, kaynaşmalarını ve belli bir hedefte toplanmalarını sağlar.

Günümüzde, her kulübün kendine özgü taraftarları vardır. Milletler arası müsabakalar, milli duygularda da istemeden bir noktaya toplanmalarını sağlar. Bu taraftarlar spora karşı gönül bağıyla bağlanmalarından ibarettir.

Toplumsal varlıkları oluşturan bu insanlar, sosyal ilişkiler içerisinde yaşantılarını sürdürürler. Spor, insanların bir arada yaşamalarını sağlayan bir araçtır.

Bir arada yaşayan insan guruplarına da, insan toplumu denir. Toplum sürekli, değişken ve hareketlidir.

Bireyler zaman içerisinde toplumu terk etseler de (ölümler nedeniyle) toplum yine de belirgin özellikleriyle kendini devam ettirir, (doğumlar yoluyla) kendini yeniler. Toplumun sahip olduğu özellikleri, sosyelleşme yoluyla yeni insanlara aktarır.

İnsan ilişkilerini inceleyen bilim dalı olarak da bilinen Toplum biliminin ortaya çıkmasına etken olan İnsanların en ilkel çağlarda veya ilkel toplumlardan, en çağdaş toplumlara kadar sosyal bir varlık olarak yaşamasıdır.

Toplumsal değişiklikler, toplumsal sorunların farklılaşmasını ve karmaşıklaşmasını beraberinde getirdiğinden özel olarak ele alınıp incelenme zorunluluğu doğmuştur. Yeni sosyoloji dalları uygulamalı çalışmalar ve araştırmalar ile toplumsal yaşamın farklı boyutlarını incelemeye yönelmiştir.Bu değişmeler yeni bilim dallarının yanında. Sosyolojinin de bir takım dallara ayrılmasına neden olmuştur.

* Hukuk Sosyolojisi,
* Eğitim Sosyolojisi,
* Sanayi Sosyolojisi,
* Din Sosyolojisi,
*Spor Sosyolojisi,
*Aile Sosyolojisi vb.

Spor müsabakaları insanların etkilendiği, eğlendiği, sosyal olay şekli olduğundan, İnsan davranışlarını incelemek daha kolay olur. İnsanlar, her zaman toplumda yaşamak, başkalarıyla ilişki kurmak ve sosyal roller icra etmek zorunda olduğu için, sosyolojik bilgi her kariyer ve meslek için yararlıdır.

Toplumun birer üyesi olan öğrenciler, öğrenimlerini tamamladıktan sonra değişik statü ve rollerde toplumsal yaşamlarını sürdürürler.

Okul yıllarında spor yapan ve spor alışkanlığı kazanan gençler, İler ki, yıllarda başarılı ve etkili olmaya çalışırken. Özellikle öğretmenlik, hukuk, siyaset, gazetecilik, pazarlamacılık, görsel yayıncılık, insan sevk ve idaresi gibi direk olarak insanlarla ilgili mesleklerde çalışacak olanlar, onlara yol gösteren, Toplumsal bilgiler sayesinde mutlu ve başarılı olmalarının önünü açmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ben ne yapayım ?SPORDAKİ AMAÇ

Spor, Toplumu yönlendirmek ve eğitmek için, Spor yapmanın yanında, kitleleri eğitmek ve yönlendirmek için, en etkili ve ekonomik olay spordur.

Spor ekonomik olarak belirli yaş aralıklarında yapılır. Sporculuk yaşantısını sonlandıranlar, spor camiasında idareci, çalıştırıcı veya başka şekilde sporun içinde kalırlar.

Sporu hayat tarzı olarak gören insanlar spordan kopamazlar. Spor insanlar tarafından benimsenen bir faaliyet olduğundan, Toplum fertlerinin bedensel gelişimini sağlamak, sosyal ve ruhsal bunalımları önlemek, boş zamanlarını değerlendirmenin en kolay ekonomik şeklidir. İnsanları çabuk etkileyen bir faaliyet tarzıdır.

Spor, tarih boyunca yapılmış ve çeşitlenerek günümüze kadar gelmiştir. Kural olarak geçmişte yapılan spordan farklı bir spor dalı gibi uygulansa da, özünde aynı spor dallarıyla karşılaşıyoruz.

Spor dalları toplumların yaşayış tarzlarına uygun olarak gelişir. Günümüzde yapılan sporlar, toplumların kendi içlerinde (atalarından) günümüze kadar değişik spor dalları belirlenmiştir.

Kültür ağırlıklı sporlar geliştirilmiş. Spor barış savaşına dönüşmüş dür. Savaşta ki, gaye karşısındakinden üstün olduğunu ispatlamaktır. Güçlü olan, isteklerini zamanla da kabul ettirir.

Geçmiş yüzyıllarda, insanlar gerek beslenme, gerekse korunma amacından kaynaklı bir çok spor dalları oluşmuştur. Spor toplumun kültür ihtiyacına göre devamlı değişiklik gösteren bir olay ve bir olgudur.

Günümüzde hızlı şehirleşme, çoğalma nüfus ve sanayi toplumuna dönüşme neticesinde, savaş sporları dallara ayrılarak, lüks sporlar geliştirilmiş ve zevk için yapılmaktadır. Dengeli ve ölçülü vuruşlar yapmak gibi zihni ve tahmini ölçüleri zekayı geliştiren kuvvetlendiren (Golf) gibi spor dallarıdır.

Birçok sporcuyu ilerde sporcu yetiştiren teknik insanlar olarak görüyoruz. Onların görüş ve spora bakış açılarının devamlı geniş olması ve yanında bulunan veya sporla ilgili düşünen birçok insanlardan faydalanması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ALIŞMAYIN!

Ayrıca bu faydalanma kitaplar, dergiler suretiyle bilgilerin aktarması, saklaması da mümkündür. İnsan her bilgiyi bilmesi, her bilgiyi aklında tutması, bilgilerin aklında kalması mümkün değildir.

Bu nedenle zaman zaman hem başka insanlara hem de yazılı bilgilere ihtiyaç vardır. Toplumlar hareketli olması nedeniyle kendilerini devamlı yenilerler. Bilgi eğitimcileri kadar, yazılı bilgiye de ihtiyaç duyulur.

Spor yapmanın amacı, toplum fertlerinin ruh ve beden sağlığının geliştirmesidir. Kabiliyetli insanları, topluma kazandırmak için spor yapmaya teşvik etmek gerekir. Sporu, kabiliyetli başarılı sporcular sevdirir.Sporda kabiliyetli insanlar kendiliğinden ortaya çıkmaz. Keşfedilen kabiliyetli gençlerin yeteneklerine göre geliştirilmesi, bu yeteneklerin muhafazası, iyi yönde kullanmasını sağlamaktır. Yeteneklerin geliştirilmesi ise zaman ve sabır isteyen bir olgudur. Sporu ve konusunu bilen ve bilgisinden faydalanılacak insanlarla çalışılması gerekir.

* Spor önce teori olarak anlatılmalıdır.
* Spor sporu bilen bir rehberle başlanmalıdır.
* Sporda örnek bir veya birkaç kişi alınmalıdır.
* Sporda sporun bir hayat tarzı olduğu kabullenmelidir.
* Sporda sporcuya uygun olan dal seçimi yapılmalıdır.

Spor; İnsanın içinde ve ruhunda var olan isteklerin harekete geçmesiyle başlar. Spor aslında eğlencelik bir oyundur. Spor toplumu eğlendirerek eğitme yoludur.

Spor davranış ve ilişkilerle beraber, iyi ve kötü kavramlarını öğrenmesini sağlar. Spor; Eğlenerek veya eğlendirilerek, öğretmenin görünmeyen şeklidir. Toplum fertlerini, düşünme ve yardımlaşma, öğrenme alışkanlığı kazandırır.

Spor farklı insanlardan oluşan insanların, sosyeleşmesini, toplumsal kültürle bütünleşmesini ve içinde yaşadığı toplumla uyum sağlamasını kolaylaştır.

Spor toplumu etkileyen sosyal bir olaydır. Spor vasıflı insan yetiştirme tarzıdır.
Bu nedenle sporcular örnek davranış ve alışkanlıklarıyla yaşadıkları süre içinde diğer kişilere iyi bir model olabilirler.

Spor çalışmaları ve müsabakaları değişik fikir oluşturur. Değişik fikirler rekabeti oluşturur. Rekabet; İki veya çok kişinin, bir şeyi başarmada birbirleriyle yarışmasıdır.

ALİ ÇOKYİĞİT
MİLLİ TAKIMLAR BOKS ANTRENÖRÜ
ADANA

Spor Kitleleri Eğitmektir…

Spor İnsanları Veya Toplumları Kaynaştırma Şeklidir…

Spor Bir Yarışmadır…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.