Yavru Zarlarının Atılamaması (Eş Kalması)

Yavru Zarlarının Atılamaması (Eş Kalması)

İnekte yavru zarlarının atılması, yavrunun doğumdan sonra 2-6 saat içinde yavru zarları kendiliğinden bırakılır.Eğer 12 saat içinde yavru zarları henüz atılmamışsa, eş kalması ortaya çıkmış demektir.

İneklerde tüm buzağılamalar dikkate alındığında görülme sıklığı %11 dir. Yavru zarlarının atılmamasını müteakip rahim iltihabı görülme oranı %12, gebe kalmama %3 oranındadır. Zehirlenme ve toksikasyona bağlı ölüm oranı % 4 civarında seyreder.

Yavru zarlarının kalması, hayvandan hayvana değişebilir, Çoğu olguda hayvanın genel durumunu etkilemez. Buzağılama aralığı uzar, genellikle ince veya kalın bir kısım yavru zarı doğumdan sonra hayvanın fercinden aşağı doğru sarkar. Bazı hayvanlarda dışarıdan görülmeyen yavru zarları tamamıyla rahim içerisinde kalır. Birkaç gün sonra fena kokulu akıntı gelmeye başladıktan sonra farkına varılabilir. Eş atamayan ineklerde hafif bir iştahsızlık ve süt veriminde düşme olabilir.Takip edilemeyen olgularda beden ısısında artış, zayıflama, iştahın tamamen kesilmesi ve toksikasyon belirtileri görülür. Hayvanın hayatı tehlikeye girer.
Yavru Zarlarının Atılamamasının Sebepleri:
Güç doğum, erken doğum, doğumun öne alınması, ikiz gebelik, büyük yavrular, gebeliğin uzaması ve yaşlılık

 1. metabolik hormonal dengesizlikler
  C. Hastalıklar,doğum felci, meme hastalıkları, yavru atmayla seyreden hastalıklar (Brucella), tüberküloz, leptospiroz)
  D. Beslenme ve bakım koşullarının kötülüğü; Vitamin A, Vitamin E, selenyum, fosfor çinko gibi vitamin, mineral ve iz element noksanlıkları eş kalmasını artırır. Kuru dönemde inekler semirtilmemelidir. Sağımdan çıkartılıp kuruya alına n gebe inekler doğuma 2 hafta kalana kadarki dönemde, rasyon kaliteli kaba yemlere dayandırılmamalıdır. Günlük fabrika yemi tüketimi vücut ağırlığının %1 den fazla olmamalı, doğuma yaklaşık 2 hafta kala sağım dönemi rasyonuna geçilir.
  E. İklim, mevsim sıcaklık artışları
  F. Bağlı sistem ahırlarda ; egzersiz yapmayan hayvanlarda, hareketsiz hayvanlarda eş kalması artabilir.
  Yavru zarlarının atılmaması önemli kayıplara sebep olur. Süt kaybı, iştahsızlığa bağlı zayıflama, gebe kalma oranında düşme, buzağılama aralığının uzaması buna bağlı olarak sürüden çıkma, ekonomik kayıp, veteriner hekim ilaç giderleri v.b.
  Sürünüzde eş kalma problemi %10’un üzerinde görülüyorsa Veteriner Hekimlere danışınız.

Mustafa YENİCE

Veteriner Hekim

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın