KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Yaz aylarında sıvı tüketimi arttırılmalı fakat

Yaz aylarında sıvı tüketimi arttırılmalı fakat

Yaz aylarında sıvının ne şekilde alındığının da çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Ender Saraç, şunları kaydetti:

“Eğer sürekli ve çok buz gibi, aşırı asitli, soğuk içecekleri içiyorsanız, vücuttaki dengeyi bozuyorsunuz. Normalde, yazın içerisinde bol sıvı almak lazım. Ancak bol sıvı derken, günde 5-6 litreyi kastetmiyoruz. Günde ortalama 2-2.5, çok terlediğimiz günlerde 3 litreye yakın sıvı almak yeterli.

Bunun yarısını normal su olarak almak, aynı zamanda bir veya iki su bardağı kadar maden suyu, maden sodası içmek, bunun dışında da yine yoğunluklu sıvılar, mesela naneli limonata gibi veya bol naneli cacık gibi dereotlu cacık gibi, veya hafif sulu kompostolar, fazla şekerli olmayan, doğal haliyle kompostolar gibi.
Eğer sadece düz su içerseniz ve çok aşırı miktarda içerseniz, suyla beraber bazı iyon ve mineraller de vücuttan sökülür ve gitmeye başlar. Örneğin, siz günde 5 litre ve sadece düz su içerseniz, bu halsizlik ve tansiyon düşmesi yapabilir. O zaman, aldığınız sıvıyı vücutta tutmak için, tuz başta olmak üzere bazı mineralleri ve elementleri de almak gerekir. Tabii ki yüksek tansiyon hastası değilseniz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın