DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 433310-0,01%
Adana
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yeni İnfaz Yasası Kadına Yönelik Şiddeti Artırdı

Yeni İnfaz Yasası Kadına Yönelik Şiddeti Artırdı

ABONE OL
11 Haziran 2020 19:36
Yeni İnfaz Yasası Kadına Yönelik Şiddeti Artırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av. Oya Tekin, yeni infaz yasasının yarattığı tahliyelerin kadına yönelik şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştüğünü aktardı

ADANA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av.Oya Tekin, koronavirüs salgınının olumsuzluklarından işçiler, emekçiler, işsizler ve yoksullarla birlikte en çok kadınların etkilendiğini söyledi.Nisan ve Mayıs aylarında 41 kadının erkekler tarafından katledildiğine işaret eden Av.Tekin, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya ve hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz” dedi.

SALGIN DÖNEMİNDE ŞİDDET ARTTI

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av.Oya Tekin, yaptığı basın açıklamasında, salgın sürecinde kadına yönelik şiddetin çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini vurguladı.

İKİ AYDA 41 KADIN ERKEKLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ

Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyelerin şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştüğünü ifade eden Av.Tekin, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21, Nisan ayında ise 20 kadının erkekler tarafından katledildiğini aktardı.

Av.Tekin, “Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla’da Zeynep Şenpınar, Manisa’da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek. Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır” diye konuştu.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Suriyeli seçmen sayısı yüzde 130 arttı

ŞİDDETİ ÖVEN TÜM YAKLAŞIMLARI TEŞHİR EDECEĞİZ

Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edip, katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getiren Av. Oya Tekin, şöyle devam etti:

“Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz! Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.”
ÖZGÜR VE EŞİT YAŞAYACAĞIMIZ ŞEHİRLERİ İNŞA EDECEĞİZ

Kadınların ‘Ölmek istemiyorum’, ‘Ölmeden koruyun beni’, ‘Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız’ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracaklarını belirten CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av.Oya Tekin, “Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz! Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar! Yaşasın mücadelemiz!” ifadelerini kullandı.

NOT: Bültenin fotoğrafı, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av.Oya Tekin ve bölge il kadın kolları başkanlarının katılımıyla bugün Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen basın açıklamasına aittir.

Basın açıklaması tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.