DOLAR 13,5425-0.83%
EURO 15,1149-0.9%
ALTIN 776,11-1,50
BITCOIN 4998981,23%
Adana

AÇIK

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Yenimuhalefet” İnce mi?

“Yenimuhalefet” İnce mi?

ABONE OL
06 Ocak 2022 11:00
“Yenimuhalefet” İnce mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP yönetiminin aday olarak göstermişti,
Kırkiki yıl bu partinin her bölümünde yer almıştı,
Bu süreçte “kafamda siyah saç kalmadı” sözümü de kullanmıştı…
Muharrem İnce dün CHP’den istifa etti!
CHP içinden eleştirel sesler gelmesine karşın, özellikle “cumhur ittifakından” besleyici sesler gelmesi hiç kimseyi şaşırtmasın, bir de yandaş kanalların “istifaya” ayırdıkları zaman…
“İktidardan” kopan kime kapısını açmadı, kimin yanında olmadı, kime “ödünç” milletvekili verdi ya da “veririm” demedi!
Demokrasisi içselleşmiş ülkelerde bu ya da benzer olgular nasıl yürüyor/ siyasi partiler nasıl bir tutum içine giriyor konuşulur da; ancak bizde “demokrasi adına” yapılan bu!
“İktidardan” kopana “muhalefet”, “muhalefetten” kopana “iktidar” sarılır!
***
Muharrem İnce denince aklınıza “ne” gelir bilmiyorum da…
CHP’nin sözcüsü olduğu günlerde, gerek mecliste yaptığı konuşmaları, gerekse gazetecilerin sorularına verdiği yanıtlarda salt partilileri değil, “iktidar” yanlısı olan seçmeni de titretirdi.
Bir meclis konuşmasını anımsıyorum…
Şiir okuyor gibiydi, meclisten “çıt” çıkmıyordu, televizyon karşısında izleyenler kulak vermeden yapamıyordu…
Politikayı eğitimi, ekonomiyi, yaşamı, sanatı, bilimi “matemetik/ fizik/ kimya/ biyoloji/ tarih/ felsefe” boyutunda ele alıyor, ele alırken de en kolay/ anlaşılır dili seçiyordu.
N’oldu peki?
***
Bizde alışılmışın dışındaki sese “ayrık otu” denilerek atılıyor nedense; bir kardelen, bir karanlığın ortasında ışıldayan “ateş böceği” sayılmıyor!
CHP’ye, CHP’nin kuruluşuna, CHP’nin kuruluş amacına kimsenin bir şey dediği yok; bugün “iktidarın” en katı, en gerici, en cumhuriyetten uzak sesleri bile CHP’ye söz söylerken “iki kez” düşünme gereği duyarlar, iki susarlar/ bir konuşurlar!
Ancak CHP yönetimi öyle değil!
Özellikle şu an varlığını sürdüren “yönetimin”, CHP’nin kuruluş/ varlık gerekçelerinden her türlü uzaklaştıklarını, parti “ideolojisinden” koptuklarını, seçmenine “acı/ başarısızlık/ erinçsizlik/ gönençsizlik/ bir başınalıktan başka bir şey vermediklerini yaşadığımız sürede hem gördük/ hem de görüyoruz!
CHP yönetimi/ kazandıkları yerel yönetimleri, yıllardır “üvey” kalan seçmenlerine nasıl sunacaklarını bile başaramadı!
CHP yönetiminin belirlediği aday seçmene sunuldu, seçmen adaya oyunu verdi, aday kazandı…
Kazanan bir aday oldu, bir de etrafını saran/ hep el üstünde tutan; partili eskisinden daha kötü şimdi, hem destekledi, hem de dokunabilmekten bile uzak!
***
Eğer CHP’ye “yeni bir soluk” gelmesi isteniyorsa Muharrem İnce’nin olmamasının hiçbir gerekçesi yok; bunu cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde gösterdi!
İlk adaylığı açıklanırken genel başkanın “gel Muharrem” demesine karşın,
Seçim sürecinde birçok yerde bir başına olmasına karşın,
O seçim günü akşamı, Tuncay Özkan’ın da içinde olduğu gece yarısında yapılan konuşmanın çarpık/ çelişkili/ belirsizlik dolu bilinmeyenlerine karşın…
Muharrem İnce’nin bir şeyleri başardığını, bundan parti içinde bir grubun sancılandığını, parti yönetiminin İnce’yi çember dışına atmak için düğmeye bastığını anlamak zor değil!
Kongrelerde yönetimin dışına atabilmek için, üye vermemek için yapılanlar unutulmadı sanırım…
Bu davranışların, bu yaptırımların hiç biri CHP anlayışı değil, daha çok; sistemin/ anaparadarın/ fırsatçıların/ biatçıların/ cahillikten beslenenlerin/ bilimden uzaklaşanların/ demokrasiden kopanların/ cumhuriyeti tanımayışın belirtileri…
Düşünsenize; bir aday çıkıyor, geçtiği yer yerde öyküler bırakıyor, günlerce konuşuluyor…
Bunu içine yediremeyen CHP’nin tutucu/ biatçı/ muhafazakar/ solcu olmayan yönetimi yolunu kesmek için her şeyi deniyor!
***
Muharrem İnce’nin “istifasını” anlıyorum da…
Üstelik “istifa” eylemine kolay karar vermediğini öngörüyorum da…
“Eleştiri” adı altında yaptığı “istifa” konuşmasında yer alan “ağır” tümceler yer almamalıydı. Örneğin yıllardır beri süren, ancak bugün yaşananlar için “Atatürk’ün emanetini, işgalden kurtarmak için terk ediyorum” demesinin de tutarlı yanı yok!
Kızdığınıza bu denli “acı” verecek durumun özeti “cinayettir”!
CHP’nin içinde bulunduğu koşulları hem anlatmaya çalışıyorsunuz, hem de içinizden koparamadığınız CHP’yi param-parça ediyorsunuz!
Daha önce onlarca kez/ yüzlerce kez yinelediğiniz “yönetim” sorunlarını bir yandan unutup/ ya da bir yandan CHP’ye zarar verici söylem olmamalıydı!
Bu arada CHP’den çok söylenen olacak, “İktidar” kanadından çok savunanlar olacak; kendiliğinde kalmalı! Diğerlerinden “başka” davranmak, diğerlerinden “başka” düşünmek, diğerlerinden “başka” alışık olmayan kararlar almak zorunda!
“Muhalefette” yeni bir anlayış olduğunu göstermek zorunda; yenimuhalefet olmak zorunda…
“Yenimuhalefet” olunmayacaksa, bunca çabaya/ uğraşa hiçbir gerek yok!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet