Yerel Seçimler

Yerel Seçimler

Çıkarılan büyükşehir yasası güneydoğuda var olan sorunu daha da derinleştirecek, Ülkemizi eyalet sistemine doğru giden bir ülke konumuna sokacak …

Bu konu başlı başına bir yazı konusu.

Yaklaşan yerel seçimler penceresinden Adana’ya bakıyorum…

Büyükşehir için bazı aday adayları Ankara merkezli çalışıp bu günlerde medyatik olmazken bir Hüseyin Sözlü’nün ilçelerde köy köy dolaşmaya, adaymış gibi çalışmaya başlaması taktire şayan bir gayrettir.
Bu arada adayım demeden adaymış gibi çalışan Cahit Öztok’ta dikkat çekiyor. Bunun neticesin de yerel gayret mi başarılı olur merkez çalışması mı bu zamanla göreceğiz..

İlçelere baktığım da belediye başkan aday adayları boy göstermeye başladı. Başta merkez ilçeler olmak üzere tüm ilçeler için kendini hazır hissedenler, göreve talip olanlar aday adayı olarak medyanın ve seçmenin karşısına çıkıyorlar.

Tüm aday adaylarının seveni de olacak sevmeyeni de.. Bu aşama da seçmene tavsiyem, adaylar netleşene kadar olayları takip etmek, sevdiği için çok yorulmadan, sevmediği için çok eleştirmeden beklemek… Kısaca  eski tabirle “kemikleşmeden” durmayı bilmek. Ola ki az sevdiğiniz biri aday olur, parti hatırına birlikte çalışırsınız, yarınlarda bir arada olduğunuzda geçmişteki söylem ya da eylemlerden dolayı bir mahcubiyet duyacak hale girmeye gerek yok.
Herkesin yolu açık olsun…

Adana ilçelerinden Kozan’a değineceğim bu yazımda. Şu ana kadar aday adaylığını açıklayan ve henüz açıklamasa bile adaylığını açıklamak için ortamını bekleyen tüm müstakbel adayları tanıyorum. Her biri şahsım adına kefil olacağım birer değerli arkadaşım, kardeşim, ağabeyim…

O nedenle her açıklama yapana aynı mesajı verdim. ” Aday adaylığından adaylığa geçiş sizin gayret ve başarınızla olacak, adaylığınız netleştikten sonra çalışma ve gayret bize düşecek.

Kozan’da her kim aday olursa olsun, diğer adaylar samimi bir ortamda aday olan arkadaşımızın etrafında kenetlenirse, geçmiş ve bu süreçte oluşan olası kırgınlıkları,küskünlükleri bir tarafa bırakırsa…
Birlik mesajını el gördülük değil, samimi olarak verir ve gereğini yaparlarsa Kozan’da seçim kaybetmek diye bir risk, bir sorun yok bana göre…

Bu arada vekilimiz  Sn. Halaman’a çok görev düşüyor. Vekilimiz geçen seçimlerde haklarında çıkarılan söylentileri unutturacak bir gayret ve performansla insanlarımızı kucaklamalı, Kozan seçimlerini kazanmanın kendisi için bir rüşt ispatı olduğunu bilmeli ve bu gayretle seçimlere asılmalıdır.

Yine bir sebepten parti dışında kalmış, itilmiş, küsmüş ya da kendi özgür iradesi ile gitmiş tüm dava arkadaşlarımız ziyaret edilmeli, onlarla istişare edilerek tekrar kazanılmalıdır. Gün bir olma birlik olmazamanıdır.

Sn. Mehmet Açıkgöz ziyaret edilmeli, sahip çıkılmalı, onun manevi desteği alınmalıdır.

Sn. Ali Demir ve ekip arkadaşları mutlaka ziyaret edilmeli, onların durumu, kararı öğrenilmeli ve desteklerini almak için gereği yapılmalıdır.

Kozan dışında olduğum için beki tam bilemeyeceğim, Kozan’ın akilleri konumunda olan tüm bireyler ziyaret edilmeli, dinlenmeli, görüşleri alınmalı ve görüşlerini değerlendirmelidir.

Kısaca Kozan’da seçim kazanmak için önce bunlar yapılmalıdır ki bunlar yapılırsa Kozan’da seçim zaten kazanılmıştır.
Belediyecilikte kısa ve uzak hedefler konur. Kısa hedeflerde insanların günlük ihtiyaçlarına yönelik hizmet üretilir,yol, su, park gibi. Uzak hedeflerde şehrin 40- 50 yıl  sonrası planlanır, şehir ona hazırlanır. iş gücünü artıracak yatırımları yönlendirmek, organize sanayini canlandırmak, fakülte, üniversite için alt yapı hazırlamak, bölgesel ürünleri bilinçli üretmek ve pazarlamak gibi çalışan sayısını artıracak çalışmalar ile birlikte 50 yıl sonrasında şehrin olası nüfusuna göre şehir nereye nasıl büyüyecek, caddeler bulvarlar alt yapı vs nasıl olacak bunlar programlanır ve kısa vadeli hizmetler üretilirken uzun vadeli hizmetlerin de önü açılır…

Bu ve benzeri açıklamaları siyasi partilerin adaylarının tamamı yapacaktır. Esas olan bu açıklamalar değil bunları hayata geçirecek kadrolardır…..

Görelim Mevla neyler…

Şükrü IŞIK / Gaziantep

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın