Yeryüzünün En İnanılmaz Canlıları

Yeryüzünün En İnanılmaz Canlıları

Bir kara hayvanı için en geniş açık ağız

Hippopotamus çenesini neredeyse 180 derece açabiliyor.Bu açı bir kara hayvanı için en geniş açı demek.Erişkin bir erkek ağzını ortalama 1.2 metre açabiliyor.

En agresif kelebek 

Dünya’nın en agresif kelebeği Ugandalı Charaxes candiope.Bu çok güçlü uçucu tür,bölgesine davetsiz giren hayvanlara ve insanlara aktif biçimde saldırıyor.

Su dışında en uzun süre yaşayan balık 

Afrika’da yaşayan akciğer balıklarının 4 türü tatlı su bataklıklarında yaşıyor ve bir seferde aylarca hatta yıllarca su yüzünde kalabiliyorlar.

En uzun sivri dişler 

Afrika’nın yüksek derecede zehirli gaboon çıngıraklı yılanının dişleri 50 mm boyunda.

En büyük salyangoz 

Bilinen en büyük kara karındanbacaklısı,dev Afrika salyangozudur.Bu tür tam uzadığında boyu 39.3 cm ,kabuk uzunluğu 27.3 cm ve ağırlığı 900 gramdır.
En etkin leş hayvanı 

Benekli sırtlan Zebra ve Güney Afrika antilopu gibi geniş omurgalı leşleri diğer hayvanlara oranla çok daha etkin kullanılıyor.Çene kasları ve dişleri büyük kemikleri parçalayabilecek kadar güçlü olan bu sırtlan,güçlü sindirim sistemi ile kemiklerin organik kısımlarını,hayvanın tırnak, boynuz ve derilerini midesine indirebiliyor.

En gürültülü böcek 

Afrikan Ağustos böceği 50 cm mesafeden 106.7 dB’lik bir basınç ile ötüyor.

En küçük bukalemun 

Madagaskar’ın ufak yaprak bukalemunu,türünün en ufağı olarak kabul ediliyor.

Ağaçta yaşayan en büyük memeli 

Bornea Orangutanı ve Sumatra Orangutanı’nın erkekleri tipik olarak 83 kilo ağırlığında ve 1,5 metre boyundadır.

En büyük yarasa 

Dünyanın en büyük yarasası uçak tilki yada meyve yarasası olarak adlandırılan ve Güneydoğu Asya’da yaşayan türdür.Yarasaların vücut uzunluğu 45 cm, kanat açıklığı 170 cm ve ağırlığı 17 kg’a kadar ulaşabiliyor.

En küçük avcı kuş 

Bu rekor iki türe ait: Güneydoğu Asya’da yaşayan siyah bacaklı şahin ve beyaz göğüslü yada Borneo şahini.Her iki türde ortalama 14-15 cm boyunda ve yaklaşık 36 gram ağırlığında.

En uzun tüylü yabani kuş 

Anavatanı merkez ve Kuzey Çin olan Reeve sülününün kuyruğundaki tüylerin ortalama uzunluğu kimi zaman 240 cm’ye kadar çıkabiliyor.

En uzun yılan 

Endonezya,Güney Asya ve Filipinlerde yaşayan bir piton cinsi bu rekorun sahibidir.1912’de Endonezya Celebes’te yakalanan bir türü 10 metre uzunluğundaydı.

En uzun zehirli yılan 

Bugüne dek yakalanan en uzun kobra 1937’de Malezya’da yakalandı ve daha sonra götürüldüğü Londra hayvanat bahçesinde 5.71 metreye kadar büyüdü.Kral kobranın başı insan başı kadardır ve yetişkin bir insanla göz göze gelebilecek kadar yükselir.Kral kobranın bir ısırığının zehri bir fili ya da 20 insanı öldürmeye yetiyor.

En büyük karınca kolonisi 

Dünyada kaydedilmiş en geniş karınca kolonisi 6 bin km uzunluğuyla Kuzey İtalya’dan başlayarak,Fransa’nın güneyi boyunca İspanya’nın Atlantik sahillerine kadar uzanmaktadır.

En iri baykuş 

Avrupa kartal baykuşu ortalama 66-71 cm uzunluğunda, bin 600 gram ağırlığında ve 150 cm den fazla kanat hacmine sahip.

En uzun bacaklı kuş 

Vücuduna oranla en uzun bacaklara sahip olan kuş siyah kanatlı Uzunbacak; Afrika, Asya ve Avrupa’nın geniş bölgesine yayılmış durumda. Uzun bacakları 17-24 cm uzunlukları ile 35-40 cm olan toplam vücut uzunluğunun yüzde 60’ını oluşturmakta.

En büyük kemirgen 

Parana ve Uruguay ırmak havzalarında ve Arjantin ile Brezilya’nın sulak alanlarında bulunan Hint domuzuna benzer bir kemirgen toplam 130 cm boy uzunluğunda olup ağırlığı 80 kilograma kadar ulaşabiliyor.

En geniş kanatlı kuş 

6-8 milyon yıl önce yaşamış olan Güney Amerika Teratorununun kanat genişliğinin 760 cm olduğu tahmin ediliyor.

En gürültülü kara hayvanı 

Merkez ve Güney Amerika’da yaşayan havlayan maymun Alouatto’nın ürkütücü çığlıkları 5 kilometreden daha uzak bir mesafeden duyulabiliyor.

En hızlı kuş 

Gri kafalı albatrosun tahmini ortalama uçuş hızı 127km/ s olarak kaydedildi.Kuş,Antartika fırtınasının ortasında Güney Georgia’daki Kuş Adasına dönüşü esnasında bu hızı sekiz saatten fazla korumayı başarıyor.
En küçük geyik 

En küçük geyik omuz yüksekliği yerden 33 cm ve vucut ağırlığı 6 kilo 300 gram olan güney Pudusu’dur.Pudu Şili ve arjantin’de yaşıyor.

En küçük maymun 

Cüce ipek maymunu doğduğunda yalnızca 15 gramdır,bir yetişkinin ağırlığı ise 119 grama kadar çıkabiliyor.Kuyruk hariç 136 mm boyunda olan bu hayvanların kuyrukları çoğu zaman vücutlarından daha uzun olur.Küçük boylarına rağmen 5 metre sıçrayabilen cüce ipek maymunları Yukarı Amazonlarda, Peru, Ekvator, Kolombiya, Bolivya ve Brezilya’da yaşıyorlar.

En küçük timsah 

Güney Amerika’nın kuzeyinde yaşayan Cüce Calman cinsinin dişileri nadiren 1,2 metre uzunluğa ulaşabilirken erkekleri ise en fazla 1,5 metreye kadar uzayabiliyor.

En kısa deve türü 

Güney Amerika’da andlarda yaşayan Vicuna ‘nın omuz yüksekliği yerden sadece 90 cm,ağırlığıysa en fazla 50 kilogram.

En uzun böcek 

Güney Amerikalı Titan böceğinin vücut uzunluğu 15 cm

En yırtıcı balık 

Pirhanalar özellikle de Güney Amerika’nın büyük ırmaklarında yaşayan en yırtıcı balıklardır.Kan ve sudaki çırpınışların çektiği piranhalar at büyüklüğünde bir hayvabnın etini tamamen ayırarak iskelet haline getirebiliyorlar.

En hızlı örümcek 

İngilterede gerçekleştirilen bir deney sırasında anavatanı Kuzey Amerika olan yetişkin bir dev örümceğin kısa mesafede 1,9 km/s maksimum hıza ulaştığı kaydedildi.Bu demektir ki örümcek 10 saniyede kendi vücut uzunluğunun 33 katı yol alıyor.

En büyük deniz yıldızı 

Son derece narin olanMidgardia xandaros bilinen 1600 tür denizyıldızı örneğinden sadece biridir.1968’de Meksika Körfezi’nde bulunan bu türün boyu 138 cm olarak ölçüldü.

En büyük geyik 

Eylül 1987’de Kanada’nın Yukon bölgesinde avlanan bir Alaska geyiği 234 cm boyunda ve tahminen 800 kilo ağırlığındaydı.

En hızlı koşan-uçan kuş 

Dünyanın en hızlı koşan uçamayan kuşu deve kuşudur ama uçan kuşlar arasında bu rekor Kuzey Amerikalı Roadrunner’a aittir.Kuşun hızı arabayla takip edildiğinde kısa mesafede 42km/s olarak ölçülmüştür.

En küçük baykuş 

Güneybatı Amerika’da yaşayan Cin baykuş yalnızca 12-14 cm’lik bir boya ve 50 gramdan daha düşük bir ağırlığa sahip.

 

En küçük kırkayak 

Hoffman’s cüce kırkayağı sadece 10.3 mm boyunda olup 41 çift bacağı bulunur.

En uykucu memeli 

Uinta yer sincabı temmuz ayı ortalarında başladığı kış uykusunu bir sonraki yılın nisan başlarında sonlandırır.Yılın 9 ayını uyuyarak geçişren sincap en uykucu memeli ünvanına sahip.

En yaşlı örümcek 

Kuş yiyen örümcekler dünya üzerinde yaşayan omurgasızlar arasında en uzun yaşayan türdür.1935’te Meksika’da bulunan ve tahminen 26-28 yaşlarındaki dişi tropikal kuş yiyici bugüne kadar kaydedilmiş en yaşlı örümcektir.

Ağırlığına göre en çok yiyen hayvan 

Kuzey Amerika ipek böceği tırtılı diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında kendi ağırlığına göre en fazla yiyen hayvandır. Bu hayvan hayatının ilk 56 gününde vucut ağırlığının 86 bin katı kadar yemek yemektedir.

En büyük pire 

Pire uzmanları bilinen 1830 pire türü ,içinde en büyüklerinin Hystrichopsylla schefferi olduğunu düşünüyorlar.Dişilerinin boyu 8 mm yaklaşık bir kurşun kalemin çapı kadar.

Bir kuşun yaptığı en derin dalış 

California’s Scripps Institution of Oceanography’den Profesör Gerald Kooyman 1993 yılında Antarktika,Coulman adasında bir imparator penguenin 534 metre dalış yaptığını kaydetti.

En ağır beyin 

Bir kaşalotun beyni normal bir insan beyninin 6 katı büyüklüğündedir ve tam 9 kg geliyor.

En kuzeyde yaşayan kertenkele 

Bilinen memeli kertenkele Norveç ana kıtasınıon en kuzey bölgelerinde dolayısıyla kutup dairesinde yaşıyor.

En uzun burun 

Mavi balinanın toplam vücut ölçüsünün %33’ünü oluşturan burnu 5 metredir.Bu burun bir memelinin ve tüm hayvan türlerinin sahip olduğu en büyük burun olma özelliğini taşıyor.

En bulunmaz böcek 

Bilim adamları dev Lord Howe Adası ağaç böceklerinden sadece 10 tane kalmış olabileceğine inanıyor.Uçamayan bu kuşların boyu 15 cm’yi bulabiliyor.Dinazorlardan daha önce gelişen türün neslinin 80 yıl önce tükendiği sanılıyordu,ta ki 2001 yılında Avustralya’nın Lord Howe adasında bir ağaç üzerinde bir çok yumurtayla bulunana dek.

En geniş yılanbalığı 

Queenslan Avustralya ,Coomera Nehrinde bulunan sarı benekli müren balığının boyu 370 cm ,kalınlığı ise bir insan uyluğu kadar.Bu balık aynı zamanda leopar müren balığı olarak da biliniyor.

En ince kertenkele 

Dünya’nın en ince kertenkelesi Avustralya bacaksız yılan kertenkelesi.50 cm’den daha uzun fakat vücudunun orta kısmı bir kurşun kalemden daha kalın değil.
En küçük denizyıldızı 

Wolfgang Zeidler tarafından 1975’te Güney Avustralya, Eyre yarımadasında bulunan asterinid Patiriella parvivipara bilinen en küçük deniz canlısıdır. Canlının maksimum çapı 4.7 mm iken çapı 9 mm’den daha kısa.

En uykucu keseli 

Kalitesiz diyeti ve neredeyse tamamen okaliptüs yapraklarından beslenmesi yüzünden koala 24 saatin 18’ini uyuyarak geçirir.

En uzun kertenkele

Papua Yeni Gine’den Salvadori veya Papuan monitor 475 cm boyunda ve dünyanın en uzun kertenkelesi.Kuyruğu bu uzunluğun yüzde 70’ini oluşturuyor.

En zehirli kırkayak

Scolopendra subspinipes türünün en zehirli örneklerinden birisi Solomon adalarında yaşıyor.Canlı zehrini çenesiyle değil değişikliğe uğramış ön ayaklarıyla kurbanlarına salıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın