Yesevi Ocakları  Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Pazar’dan Bayram Mesajı

Yesevi Ocakları  Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Pazar’dan Bayram Mesajı

Yesevi Ocakları  Genel Başkan Yardımcısı ve Çalışan-sen Konfederasyonu Adana Seyhan Şube Başkanı Nurullah PAZAR Kurban Bayramı münasetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Nurullah PAZAR mesajında şunları söyledi.

Değerli kardeşlerim İslam dinimizde sene içerisinde iki tane dini bayramımız vardır. Bunun birincisi Ramazan Bayramı, diğeri de Kurban Bayramıdır. Ramazan Bayramımızı Rabbimize şükürler olsun ki huzur içerisinde güzel bir şekilde geçirdik. İnşallah Rabbim kısmet ederse Kurban Bayramımızı da inşallah 21 Ağustos Salı günü idrak edeceğiz.

Kurban Bayramımız hem dini bir bayram olması,hem de Rabbimize karşı kulluk görevlerimizi yerine getirme açısından da çok önemli bir ibadettir. Böylesine dinimiz açısından önem arz eden,ayet ve hadislerlerle bizlere yerine getirilmesi emredilen ve  tüm Alem-i İslam’ın yapmakla mükellef olduğu bu ibadetimiz hakkında bazı önemli hususlara değinmek istiyorum diyen Başkan Nurullah PAZAR sözlerine şöyle devam etti;

Bu Bayramda çok dikkatli olmak gereklidir. Özellikle Kesmek için aldığımız kurbanlık hayvanların kusursuz olmaları esastır. Kurbanımızın tümüyle bu ibadet için uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Bundan dolayı almış olduğumuz hayvanlar iyice incelenmeli, araştırılmalı ve ondan sonra alınmalıdır .
Peki Kurban nedir?

Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir..

Kurban, Allah Tealâ’nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür. Allahü Tealaya yakınlaşmaktır,hamd etmektir, şükretmektir. Kurban, insanın Allah’a yaklaşmasına ve O’nun rızasını kazanmasına vesile olan bir ibadettir. Kurban”kelimesinde bu mana vardır. İnsan kurban kesmekle İbrahim (a.s.) gibi Allah’a ve O’nun emirlerine bağlılığını, gerekirse O’nun rızasını kazanmak için her fedakârlığa katlanacağını göstermiş olur. Bu günlerde neler yapılmalı şöyle bir hatırlayalım diyen Başkan Nurullah PAZAR sözlerine şöyle devam etti;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor

Dinimizde Allah’a ibadetten sonra anne ve babaya saygı ve iyilik emredilmiş, onlara karşı “öf” demek dahi yasaklanmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak Öncelikle Annemizin-babamızın ellerini öpüp hayır dualarını almalıyız.. Daha sonra Akraba ve komşularla tebrikleşerek, karşılıklı sevgi ve saygı duyguları aktarılmalı, karşılaştığımız herkesle selâmlaşarak tebrikleşmeliyiz. Tanıdıklarımızı ziyaret ederek hatırlarını sormalı ve gönüllerini almalıyız. Çevremizdeki yoksullara ve bakıma muhtaç çocuklara yardım ellerimizi uzatmalı, onların da bayram sevinci yaşamalarını sağlamalıyız. Bizden hayır dua bekleyen ölülerimizin mezarlarına giderek onlara dua etmeli, ruhları için hayır ve hasenatta bulunmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin Kurban bayramını en kalbi duygularımla tebrik ediyor, mübarek Kurban bayramımızın ülkemize, İslâm alemine ve bütün insanlığa iyilik ve hayırlar getirmesini, daha nice bayramlara sağlıkla,huzurla erişmemizi Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Rabbimiz yaptığımız ibadetleri ve keseceğimiz kurbanları rızasına muvafık eylesin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın