Yiyecek İçecek Hizmetleri

Yiyecek İçecek Hizmetleri

yiyecek_icecek_hizmetleri

Yiyecek içecek alanı; otel, restoran, kafeterya, bar, pastane, toplu beslenme kurumları gibi yerlerde temizlik ve sağlık kurallarına uygun olarak yiyecek ve içeceklerin servise hazır hâle getirilip, müşteriye sunulduğu hizmet alanıdır.

Turizm sektöründeki gelişmelerin yanı sıra toplumdaki sosyo-kültürel ve ekonomik değişimler insanların büyük bölümünün ev dışında hazırlanmış yiyeceklerle beslenmesine ve yiyecek içecek hizmetleri alanının hızla gelişmesine neden olmuştur.

Yiyecek içecek hizmetlerinin sunulduğu yerlerde besinlerin hazırlanması ve servisi çok önemlidir. Bu işlerde görev yapan personelin mutfak hijyeni konusunda eğitimli ve bilgili olması hem hizmet verilen yerin kalitesi, sürekliliği hem de tüketici sağlığının korunması açısından hayatî öneme sahiptir. Bu alanda küçük bir ihmal bile yüzlerce insanın sağlığını bozarak besin zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Bu nedenle yiyecek içecek hizmetleri alanında çalışan meslek elemanlarının çok dikkatli, titiz ve sorumluluk sahibi kişiler olması gerekir.

Yiyecek içecek hizmetleri hızlı bir gelişim göstererek dünyada ve ülkemizde önemli bir istihdam alanı hâline gelmiştir. Bu alanda rekabet koşullarına ayak uydurabilmek için sektörün istediği yeterlilikleri kazanmış, dünya standartlarında hizmet verebilecek, kaliteli iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle meslek elemanlarının eğitimli kişiler olması büyük önem taşımaktadır.

Yiyecek içecek hizmeti veren yerlerde her aşamada temizlik ve sağlık kurallarının sağlanması, güvenli gıda sunumu ile kaliteli hizmet verilmesi halk sağlığı açısından çok önemlidir. Ülkemizde 27.05.2004 tarihli Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair 5179 sayılı Kanun ile yiyecek içecek hizmetleri veren yerlerin denetim ve kontrolü sağlanmaktadır.

Beslenme sistemlerinde çok önemli olan HACCP (Hazard Analyzis of Critical Control Points=Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizleri) gıda güvenliğini sağlamayı hedefleyen bir yaklaşımdır. İlk kez 1988 yılında HACCP sistemi yasal boyut kazanarak Avrupa’da önemli mesafeler kat etmiştir. HACCP sistemi tehlikelerin ve kritik kontrol noktalarının belirlenmesi ve bunların takip edilerek kontrol altına alınmasında diğer kontrol sistemlerine göre daha ekonomik bir yoldur. Çünkü bu sistem, tedbir alarak yiyeceklerin satın alınmasından servisine kadar geçen süreç içinde üretimin her aşamasını kontrol altında tutarak problemlerin ortaya çıkmasını önlemektedir.

Gerek uluslararası gerekse ulusal düzeyde güvenli, sağlıklı gıdalar ve kaliteli bir hizmet için HACCP yönetim sistemi etkinliğinin kavranması, yetkili kuruluşlar ve tüketicilerin bilinçlenmesi HACCP uygulamalarını yaygınlaştıracaktır.

Bu alanda meslekî eğitim almış kişiler, sadece ülkemizde değil başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülkede iş bulma imkânına sahiptir. Yabancı dil bilen, kendini geliştirebilen meslek elemanları rahatlıkla yurt dışında da çalışabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın