YPG’nin elindeki ABD silahları belgelendi

YPG’nin elindeki ABD silahları belgelendi

İngiliz medya kurumu BBC, Araplara gönderildiği iddia edilen silahların terör örgütü PYD’de olduğunu görüntüledi

Muhabirin sorularını cevaplayan Talal Selu adlı sözde komutan “Silah ve mühimmat IŞİD’in merkezi Rakka’ya yapılacak saldırı için Kürtlerle paylaşıldı” dedi. Pentagon Sözcüsü Warren, 50 tonluk silah ve mühimmatın Araplara ulaştırıldığını iddia etmiş, “Kürtlere verilmedi” demişti.

ABD yönetimi, IŞİD’e karşı savaşan Kürt ve Arapların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne silah ve mühimmat yardımı yapıyor. ABD, silahları Araplara gönderdiğini söylese de sahadaki durum, silahların terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin elinde olduğunu, Araplara ulaşmadığını gösteriyor. Bölgeyi ziyaret ederek taraflarla konuşan BBC muhabiri Quentin Sommerville, silahların Kürt milislerin elinde olduğunu belgeledi. ABD, silahların Kürtlerin eline geçtiği haberlerini sürekli yalanlayageldi. Oysa bölgeden gelen haberler, aksini kanıtlar nitelikteydi. Nitekim Kürtlerle birlikte çalışan Suriyeli bir komutan, geçtiğimiz haftalarda emrindeki güçlerin ABD’nin havadan yaptığı yardımla önemli oranda silaha sahip olduğunu açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı’nın aksine komutan, Amerikalılar’ın sağladığı silah ve mühimmatın IŞİD’in merkezi Rakka’ya yapılacak saldırı için Kürtlerle paylaşıldığını söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Suriye Hava Kuvvetleri’nin eski üyelerinden Talal Selu, Suriye Demokratik Güçleri’nin altı üst düzey komutanından biri. İttifak büyük ölçüde Arap ve Türkmen milislerden oluşuyor. Selu’nun açıklaması, ABD’yi verdiği silahların YPG’ye ulaşmaması konusunda uyaran Türkiye’yi oldukça kızdırmıştı. Arap, Türkmen ve YPG güçleri arasında eşgüdüm sağlayan karargahı yöneten Selu’nun kontrolunda 20 bin milis bulunuyor. Ankara, YPG’ye yakınlaşan ABD’yi Kürtleri silahlandırmama konusunda uyarmış, bunun tehdit oluşturacağını belirtmişti.

Yalan rüzgârı
Pentagon sözcüsü Albay Steve Warren, ocakta ABD C-17 kargo uçağının, Arap güçlerinin eline 50 tonluk silah ve mühimmatı ulaştırdığını belirtmişti. ABD, Türkiye’nin kaygılarını gidermek için “Endişeye gerek yok, Kürtlere silah yardımı yapılmadı” şeklinde açıklama yapmıştı. Ancak daha sonra Pentagon, 50 ton silahın kayıp olduğunu itiraf etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan’da Defineciler Binlerce Yıllık Kültürel Varlıkları Talan Ettiler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın