Yugoslavya Tarihi

Yugoslavya Tarihi

Bugünkü Yugoslavya topraklarinda yasadigi bilinen ilk kavim Illiryalilardir. Daha sonra Islav gruplari Yugoslavya’ya göç etmislerdir. Besinci yüzyilda artik Yugoslav topraklarinda Illiryalilar kalmamistir. Islavlar tarih boyunca daima baskalari tarafindan yönetilmislerdir. Avusturyalilar, Macarlar, Italyanlar, Türkler ve Fransizlar degisik zamanlarda bunlari idareleri altina almistir. En uzun ve önemli dönemleriyse Türk idaresinde kaldiklari yillardir.

Sirbistan olarak bilinen ülke topraklari 1389 yilinda yapilan Kosova Savasiyla Osmanlilara bagli bir derebeylik olmustu. Sirp halki uzun yillar Osmanli idaresinde kaldi. Osmanli Devletinin zayiflamaya basladigi yillarda Balkanlarda çesitli isyanlar çikti. Bu isyanlardan biri de Sirp Isyanidir. 1878 Berlin Antlasmasiyla Sirbistan, bagimsiz bir krallik oldu. Böylece 500 yillik Osmanli idaresi sona erdi.

Balkan Harpleri esnasinda, Osmanli Devleti oldukça zayiflamisti. Bu durumdan istifade eden Sirplar 1913 yilinda eski Sirbistan ve Makedonya’yi da alarak topraklarini genislettiler. Birinci Dünya Savasi sonunda Avusturya-Macaristan Imparatorlugu çökünce Hirvatistan,Dalmaçya, Bosna-Hersek, Slovenya ve 1389’dan beri bagimsiz olan Karadag topraklari üzerindeki mevcut, Slovenler, Hirvatlar, Bosnaklar ve Sirplar, Sirbistan Kralligi adi altinda birlesti. Daha sonra bu kralligin ismi “Yugoslavya” seklinde degistirildi. Bu krallik 1929 yilina kadar devam etti. Bundan sonra ülke 1934 yilina kadar Kral Aleksandir-I’in diktatörlügü altinda kaldi. Onun öldürülmesiyle yönetim vekiller heyetine geçti.

Yugoslavya 1941 yilinda Almanlar tarafindan isgal edildi. Ülke içinde gerilla harpleri bas gösterdi. Rusya’dan destek alan Maresal Josep Broz Tito, 1943 yilinda ülkenin kontrolünü eline geçirdi. Ikinci Dünya Savasi sonunda Almanlar, Yugoslavya’dan geri çekildiler. Tito, iç harp esnasinda muhalifi olan Draja Mikallaviç’i 1946 yilinda idam ettirdi. Bu arada Yugoslavya 1945 yilinda cumhuriyet oldu. Ardindan 1946 yilinda birlesik cumhuriyet haline geldi. Tito, hükümet baskanligina getirildi.

Tito, Stalin’den farkli bir sosyalist siyaset takip etti. 1968 Çekoslovak hareketinde, Rusya’ya muhalefet etti. Batili ülkelerle ticari münasebetler içine girdi. 1972 yilinda Hirvatistan Cumhuriyetinde olaylar çiktiysa da kisa sürede bastirildi. Tito, 1979 yilinda yapilan alti zirve toplantisi neticesinde Castro ile olan mücadelesini kazandi ve Üçüncü Dünya diye bilinen baglantisizlar teskilatini Rusya’nin nüfuzundan kurtardi.

Baskan Tito, 1980 yilinda ölünce yerine Kollektif Baskanlik idaresi geldi. 1984 yilinda devlet baskanligi Veselin Djuranovic’e verildi. 1989’da görülen ekonomik ve siyasal bunalim, Hirvatistan ve Slovenya cumhuriyetleri arasinda iliskilerin bozulmasina sebep oldu. Ayni yil dogu blokunda görülen yenilesme hareketleri Yugoslavya’ya da yansidi ve 1990’da çok partili düzene geçildi.

1991’de baslayan cumhuriyetler arasindaki iç savasin neticesinde ayni senenin sonlarinda Slovenya, Hirvatistan, Makedonya ve Bosna-Hersek, bagimsizliklarini ilan ettiler. Karadag ve Sirbistan birleserek Yeni Yugoslavya Federal Cumhuriyetini kurdular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın